Do jakich kwiatów stosować fusy z kawy? Jakie kwiaty lubią fusy z kawy?
Fusy z kawy mają wszechstronne zastosowanie. Lepiej ich nie wyrzucaj, bo to świetna odżywka dla roślin, pełna fosforu, potasu, magnezu i związków azotu. Do czego można wykorzystać fusy po kawie w domu i ogrodzie? Jakie kwiaty lubią fusy z kawy? Jak z fusów po kawie zrobić nawóz i jak go stosować?
Spis treści
- Fusy z kawy jako nawóz dla roslin
- Jakie rośliny lubią fusy z kawy?
- Jak zrobić nawóz z fusów kawy?
- Na czym polega ściółkowanie fusami z kawy?
- Fusy z kawy jako składnik podłoża
- Czy fusy z kawy można wyrzucać na kompostownik?
Fusy z kawy jako nawóz dla roslin
Fusy z kawy działają na rośliny jak nawozy o przedłużonym działaniu, ponieważ zawarte w nich cenne substancje bardzo wolno się z nich uwalniają. Ponadto fusy spulchniają ziemię, sprawiają, że wolniej wysycha i mają świetny wpływ na rośliny kwasolubne, gdyż neutralizują wapń zawarty w „kranówce”. Z fusów z kawy można zrobić odżywkę do podlewania roślin, wymieszać je z ziemią i traktować jak nawóz lub delikatny zakwaszacz gleby w ogrodzie. Natomiast miłośnicy kawy powinni je magazynować i suszyć, a potem ściółkować nimi rośliny w ogrodzie i w doniczkach.
Fusy z kawy z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz zarówno dla domowych roślin doniczkowych, jak i warzyw czy roślin ozdobnych w ogrodzie. Fusy z kawy zawierają wiele cennych dla roślin mikroelementów, takich jak azot, potas, fosfor, a także (w mniejszych ilościach) wapń, magnez, żelazo i cynk. Dodatek fusów do podłoża wzbogaca je w składniki mineralne i poprawie jego pH, sprawia, że rośliny lepiej rosną i ładniej się prezentują (m.in. zieleń liści jest intensywniejsza).
Wykorzystać fusy z kawy jako nawóz można w różny sposób:
- rozpuszczając fusy w wodzie,
- ściółkując fusami ziemię wokół roślin,
- mieszając fusy z podłożem,
- wyrzucając na kompost,
- mieszając z nasionami przed ich wysiewem.
Jakie rośliny lubią fusy z kawy?
Fusy z kawy mają lekko kwaśny odczyn pH, dlatego są idealnym nawozem dla roślin kwasolubnych zarówno w domu jak i ogrodzie. Są to m.in. różaneczniki, azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, borówki amerykańskie, a także niektóre warzywa i owoce np. pomidory, truskawki.
Jeżeli chodzi o rośliny domowe fusami możemy podlewać paprocie, skrzydłokwiaty, krotony, anturium, kaktusy, storczyki oraz draceny.
Jak zrobić nawóz z fusów kawy?
- W ogrodzie. Zalewając szklankę fusów 10 litrami wody uzyskasz odżywkę do podlewania warzyw i roślin ozdobnych. Kiedy fusy napęcznieją, całość wymieszaj, a uzyskanym preparatem (raz na 1-2 tygodnie) podlewaj rośliny.
- W domu. Podobny jest przepis na preparat do podlewania roślin doniczkowych. Inne są tylko proporcje – wystarczą 1-2 łyżeczki fusów na szklankę wody. Możesz też raz na dwa tygodnie podlewać kwiaty (zwłaszcza anturium, kamelię, paprocie, sępolie i kaktusy) niedopitą kawą rozcieńczoną w wodzie (1:5).
Czytaj też:
Na czym polega ściółkowanie fusami z kawy?
- W ogrodzie. Fusy z kawy rozsyp wokół roślin i przysyp korą sosnową (nie rozdmucha ich wiatr). Najlepiej zrób to przed deszczem lub przez podlewaniem – wsiąkną wraz z wodą w ziemię. Z czasem, powoli się rozkładając, będą stopniowo zasilać wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot. Do ściółkowania możesz też użyć świeżej mielonej kawy, która ma lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się pod pomidory, marchew i rzodkiewkę oraz pod rośliny kwasolubne (np. borówka amerykańska, hortensje, różaneczniki, róże).
- W domu. Fusy z kawy możesz też raz w miesiącu rozłożyć cienką warstwą na powierzchni ziemi w doniczkach. Nie mogą one być jednak wilgotne, gdyż szybko pleśnieją i zaskorupiają się, ograniczając dostęp tlenu.
Fusy z kawy jako składnik podłoża
W ogrodzie. Fusy wzbogacają glebę w składniki odżywcze, poprawiają jej strukturę, napowietrzenie i pojemność wodną. Staraj się więc 1-2 razy w miesiącu rozsypywać fusy z kawy wokół roślin i przekopywać je z ziemią na głębokość 15-20 cm.
W domu. Fusami z kawy możesz też wzbogacić ziemię w doniczkach, mieszając ją co miesiąc z wierzchnią warstwą podłoża. Na doniczkę o średnicy 20 cm wystarczy 1-2 łyżeczki fusów. Możesz też wsypać je na dno donicy lub wymieszać z ziemią w trakcie przesadzania roślin.
Czy fusy z kawy można wyrzucać na kompostownik?
Kawowe fusy możesz wrzucać do kompostu - wzbogacą pryzmę w potas, magnez, miedź i azot przyspieszający proces kompostowania. Dzięki gruzełkowatej strukturze fusy z kawy rozluźnią też pryzmę i poprawią jej napowietrzenie. A ich zapach przyciągnie pożyteczne dżdżownice.
Autor: GettyImages
W uprawie kawy w doniczce jednym z najważniejszych czynników, gwarantujących sukces uprawy, jest odpowiednie podłoże