Dlaczego pomidory nie czerwienieją? Odkryj przyczyny niedojrzałych owoców
Pomidory smakują wyjątkowo dobrze, gdy dojrzewają w słońcu, są czerwone i pachnące. Jednak czasami pojawia się problem - pomidory są dorodne, ale nie czerwienieją. Na krzaczkach wiszą zielone i nie dojrzewają. Jaka jest tego przyczyna? Jak sprawić, by pomidory dojrzały i czerwieniały?
Spis treści
- Po jakim czasie pomidory dojrzewają?
- Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Powodem może być temperatura
- Nieodpowiednie nawożenie przyczyną tego, że pomidory nie dojrzewają
- Pomidory nie dojrzewają, bo są nieregularnie podlewane
- Pomidory nie czerwienieją, bo chorują
- Pomidory mają za mało światła
Po jakim czasie pomidory dojrzewają?
Owocowanie pomidora podzielone jest na dwa etapy. Najpierw wyrastają do określonej formy, są wtedy zielone, przez zawarty w nich chlorofil i nie nadają się jeszcze do jedzenia. Stanie się tak za około dwa tygodnie, to drugi etap i czas, w którym pomidory stają się czerwone. Na ten kolor wpływa organiczny związek chemiczny likopen. Jest to naturalny pigment, występujący nie tylko w pomidorach, ale w grapefruitach, melonach czy arbuzach.
Jednak czasami w pomidorach nie dochodzi do procesu rozwijania się likopenu i zatrzymany zostaje proces dojrzewania. Warzywa są zielone i nie nadają się do jedzenia. Dlaczego proces dojrzewania jest wstrzymany? Wpływa na to kilka czynników.
Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Powodem może być temperatura
Aby pomidory dojrzały i by zawartość likopenu była wystarczająca, musi być odpowiednia temperatura. Optymalna do dojrzewania jest w granicach 16 – 26°C. To warunki idealne do tego, by pomidory stały się czerwone. Jednak proces dojrzewania zostanie zahamowany, gdy temperatura spadnie poniżej 15°C.
Na dojrzewania pomidorów niekorzystnie działa także wysoka temperatura, szczególnie gdy wzrośnie powyżej 30°C. Nie mamy wpływu na zmianę temperatur (ewentualnie w wypadku chłodów można przykryć uprawę np. dużym prześcieradłem na noc), jednak gdy pogoda się ustabilizuje, pomidory powinny dojrzeć.
Nieodpowiednie nawożenie przyczyną tego, że pomidory nie dojrzewają
Do rozwoju pomidory potrzebują wiele mikroelementów. Na początkowym etapie ważne są nawozy zawierające azot, dzięki któremu roślina rośnie, jest zdrowa i zielona. Jednak w okresie dojrzewania owoców wymagania rośliny się zmieniają, potrzebuje więcej potasu i fosforu. Brak potasu można zauważyć na liściach, ich brzegi stają się na początku jaśniejsze, potem żółkną, a na końcu brązowieją. Za mała ilość potasu w roślinie powoduje, że wstrzymane jest działanie likopenu.
Jeśli zaś krzak rozrasta się, tworzy nowe liście i rozgałęzia się, to oznaka, że w ziemi jest za duża zawartość azotu. Nie powinno się wtedy już wzbogacać uprawę gnojówką czy obornikiem, bo one zawierają azot. Dobrze jest zmienić odzywki na takie, które mają dużo potasu i fosforu, sprawdzi się tu nawóz przygotowany ze skórek od banana lub inny naturalny nawóz do pomidorów.
Pomidory nie dojrzewają, bo są nieregularnie podlewane
Jak często należy podlewać pomidory? Najważniejszą zasadą jest to, by robić to regularnie. Tak naprawdę ilość wody, jaką dostarczamy roślinie zależy od tego, jaki jest rodzaj gleby, ale przede wszystkim od warunków pogodowych. Jeśli przez długi czas utrzymuje się wysoka temperatura, a gleba jest piaszczysta, to podlewać trzeba codziennie. Szczególnie ważne jest odpowiednie dostarczanie wody w okresie kwitnienia i owocowania roślin.
Rzadkie, ale obfite podlewanie sprawi, że owoce rosną nierównomiernie i pomidory mogą pękać. Przesuszone rośliny, jeśli już będą miały owoce, to będą małe i niesmaczne. Trzeba także uważać, by nie przelać rośliny, wtedy może dojść do gnicia korzeni, a także do rozwinięcia się chorób grzybowych. Należy uważać także, by wodę lać w taki sposób, by nie moczyć liści i owoców. Dzięki temu chronimy roślinę przed wilgocią, sprzyjającą rozwojowi grzybów. Te 3 zabiegi są konieczne, jeśli chcesz by pomidory dobrze rosły i owocowały!
Pomidory nie czerwienieją, bo chorują
Jedną z przyczyn problemów z dojrzewaniem może być choroba: sucha zgnilizna wierzchołkowa. Łatwo ją zauważyć, bo owoce mają suche, wklęsłe plamy o kolorze ciemnobrązowym, pojawiają się one na wierzchołku pomidora, zwykle w miejscu, w którym był kwiat. Ta choroba nie jest spowodowana grzybem, ale brakiem wapnia. W ten sposób objawia się w roślinie złe podlewanie i przesuszenie, bo brak wody utrudnia transport wapnia. Powinniśmy wtedy zwiększyć częstotliwość podlewania uważając przy tym, by zachować proporcje i nie dopuścić do gnicia korzeni. Jak uprawiać pomidory krok po kroku?
Pomidory mają za mało światła
Pomidory dojrzewają dzięki słońcu. Ta roślina potrzebuje dużo światła do prawidłowego rozwoju. Jeśli stanowisko, na którym rośnie pomidor nie jest słoneczne, to możemy oberwać owoce z krzaczka w momencie, w którym zacznie się proces zmiany barwy. Wtedy owoce dojrzeją już np. w domu, w ciemnym miejscu. Innym powodem braku dostępu światła do owoców pomidora jest rozrośnięty krzak. Wiele liści może tworzyć cień, dlatego, by przyspieszyć dojrzewanie, powinniśmy usunąć kilka liści z krzaczka. W ten sposób dostarczymy pomidorom więcej światła i zwiększymy przepływ powietrza. Liście najlepiej usuwać stopniowo, po dwa, trzy, by nie narażać krzak na zbyt duży stres.
Przeczytaj też:
Autor: Getty Images
Pomidory w ogrodzie.