Dlaczego jesienią tuje brązowieją od środka? Co zrobić, gdy tuja usycha od środka?

2024-10-28 12:19

Jesienią często niepokoi nas nagłe brązowienie, zamieranie i opadanie wewnętrznych łusek i całych gałązek żywotników. Zazwyczaj jest to normalna fizjologiczna reakcja roślin, na którą mogą mieć też wpływ warunki uprawy lub nieodpowiednia pielęgnacja. Jakie mogą być powody jesiennego brązowienia tui od środka i jak ograniczać?

Brązowienie tui
Autor: GettyImages Dlaczego tuje brązowieją w środku?

Spis treści

  1. Dlaczego jesienią brązowieją wewnętrzne gałązki tui?
  2. Czy jesienne brązowienie łusek jest groźne?
  3. Zbyt gęste sadzenie tui i brak światła przyczynami brązowienia
  4. Brązowienie tui a choroby grzybowe

Bardzo popularne i stosowane często w ogrodach (jako nasadzenia żywopłotowe lub pojedyncze akcenty) różne odmiany żywotników (tui) zwykle nie sprawiają problemów, ale zaniepokojenie budzi często jesienne brązowienie łusek.

Dlaczego jesienią brązowieją wewnętrzne gałązki tui?

Zwykle z końcem sezonu i zahamowaniem wzrostu roślin w danym sezonie (od połowy sierpnia do października), wewnętrzne, szczególnie starsze łuski w dość krótkim czasie brązowieją i opadają, a gałązki młodsze, zewnętrzne pozostają zielone. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest naturalna reakcja roślin (jesienne brązowienie łusek), potęgowana często także różnymi czynnikami i stresami, np. suszą lub niedostatecznym nawadnianiem w danym sezonie, niewłaściwymi warunkami uprawy, rodzajem i stanem gleby. To także oznaka przygotowywania się roślin do spoczynku zimowego – tuje (ale też np. sosny, cyprysiki) zrzucają starsze łuski (igły), by więcej energii skierować na odżywienie i wzmocnienie tych młodszych. Trzeba wziąć jednak od uwagę, iż brązowienie łusek tui może wynikać także z rozwoju chorób grzybowych.

Czy jesienne brązowienie łusek jest groźne?

Fizjologiczna reakcja roślin iglastych, a taka jest wspomniane jesienne brązowienie igieł lub łusek, może wystąpić z różnym nasileniem, zwykle pod koniec sezonu. Rośliny zrzucają wtedy po prostu wewnętrzne, starsze (2-3-letnie) igły lub łuski. Nie jest to typowa choroba, która zagrażałaby roślinie i nie wymaga wykonywania zabiegów ochrony roślin.

Wystarczy dokładnie oczyścić (lub otrząsnąć) rośliny ze zbrązowiałych, wewnętrznych gałązek, a dodatkowo zasilić jesiennym nawozem do tuii i nawodnić (szczególnie przed zimą). W trakcie kolejnych sezonów warto też zapewnić roślinom optymalne warunki i pielęgnację, w tym regularne i odpowiednie nawadnianie i zasilanie.

Zbyt gęste sadzenie tui i brak światła przyczynami brązowienia

Jednym z najczęstszych błędów podczas sadzenia żywotników (szczególnie w żywopłotach), mających wpływ na ich kondycję jest brak właściwych odstępów. Z czasem rośliny rozrastają się i zwiększa się obwód ich korony, co powoduje, iż zaczynają wzajemnie się zasłaniać lub zarastać. Wynikiem tego jest stałe ograniczenie dostępu światła do wewnętrznych pędów i łusek, ale też brak przewiewu, gromadzenie się wilgoci, co z kolei wpływa na rozwój chorób grzybowych. Zbyt mała ilość światła zaburza przede wszystkim różnego rodzaju procesy fizjologiczne (np. fotosyntezę), co może powodować właśnie brązowienie łusek, zahamowanie ich rozwoju i zamieranie.

Aby unikać kłopotów w przyszłości warto wcześniej sprawdzić, jak rozrasta się dana odmiana, jakiej potrzebuje przestrzeni i posadzić we właściwej rozstawie (zwykle sadzi się co 60-80 cm), by rośliny nie stykały się ze sobą i były stłoczone. Trzeba też pamiętać, aby do uprawy tui nie wybierać stanowisk zacienionych - rośliny będą rosły tam słabo i nie będą wyglądały dekoracyjnie. Aby zapewnić lepszy dostęp światła, warto regularnie przycinać krzewy, a także oczyszczać je z gałązek słabych, uschniętych lub uszkodzonych.

Przeczytaj też: Kiedy przycinać tuje? Jak ciąć tuje? Poznaj najważniejsze zasady przycinania tui

Brązowienie tui a choroby grzybowe

Może się także zdarzyć, iż brązowienie pędów lub igieł tui wynika z infekcji grzybowej. W tym przypadku jednak brązowienie nie jest tak nagłe (wrzesień) i raczej trwa przez większą część sezonu.

Zwykle objawy infekcji grzybowych (brązowienie, zamieranie pędów) pojawiają się w wyniku zbyt dużego zgęszczenia roślin, nadmiernej wilgotności podłoża lub wystąpienia wiosną i latem dłuższych okresów opadów. Wówczas wewnętrzne gałązki również mogą brązowieć i zasychać, a dodatkowo są pokryte ciemnymi plamami (zamieranie pędów) lub szarym nalotem (szara pleśń).

W celu uniknięcia rozwoju wspomnianych chorób lub zwalczania ich objawów warto wykonać wiosną i latem opryski fungicydami, np. Scorpion, Saprol, Signum lub Magnicur, które mają szerokie spektrum działania.

Najlepiej jednak zapobiegać rozwojowi chorób poprzez właściwą uprawę, w tym zachowywanie odstępów między roślinami i unikanie nadmiaru wilgoci w glebie, co może sprzyjać rozwojowi groźnych, trudnych do zwalczenia grzybowych chorób doglebowych, np. fytoftorozy (również objawiającej się brązowieniem i zamieraniem pojedynczych pędów, a z czasem całych roślin. Walka z fytoftorozą jest trudna i jeśli nie da się jej uniknąć i dotknie nasze rośliny, należy jak najszybciej wykonać zabiegi ochrony w formie podlewania roślin roztworami środków Proplant, Previcur Energy lub opryskiwania preparatem Magnicur.

Przeczytaj też: Jak odmłodzić stare tuje? Podstawą działania jest jeden zabieg

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają