Byliny niezimujące w gruncie - dalie, begonie, kanny: sadzenie i uprawa
Byliny niezimujące w gruncie nie przetrwają zimy w ogrodzie. Dalie, begonie czy kanny pochodzą z cieplejszego klimatu i wymagają specyficznej pielęgnacji. Jak sadzić i uprawiać byliny niezimujące w gruncie?
Autor: Monika Latkowska
Paciorecznik ogrodowy
Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie sadzimy wiosną i to dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, czyli po tzw. Zimnej Zośce!Ich bulwy i kłącza sadzi się wiosną, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniach. Należą do nich m.in. dalie, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.
Byliny niezimujące w gruncie - jak i kiedy sadzić
Kanny sadzenie: Kłącza kanny sadzi się w lutym lub marcu do dużych doniczek w próchniczne i przepuszczalne podłoże i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Przed posadzeniem kłącza można podzielić, odcinając ostrym nożem fragmenty z przynajmniej 1–2 zdrowymi pąkami.
Dalie sadzenie: Dalie karłowe rozmnaża się wysiewając ich nasiona do doniczek pod koniec lutego lub w marcu. Rozsadę sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja. Wysokie odmiany dalii można rozmnożyć przez podział tuż przed sadzeniem w ogrodzie – karpy dzieli się na kilka części (każda z nich powinna zawierać kilka bulw korzeniowych i co najmniej 2–3 pąki). Gdy rany przeschną, rośliny można sadzić do gruntu.
Begonie sadzenie: bulwy begonii sadzi się w marcu lub kwietniu w lekkie, przepuszczalne podłoże torfowe i umieszcza w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przesadzając rośliny na miejsce stałe należy ostrożnie wyjmować je z doniczek, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.
Krokosmia, zawilce sadzenie: Bulwy krokosmii sadzi się do gruntu w połowie kwietnia, a bulwy zawilców, karpy dalii i „podpędzone” w doniczkach pacioreczniki i begonie bulwiaste – po 15 maja. Bulwy zawilców przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w letniej wodzie przez 24 godziny.
- Paciorecznik ogrodowy (kanna) Canna generalis osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Jego duże kwiaty mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone lub dwubarwne – z kontrastowym obrzeżeniem lub nakrapiane. Ozdobą kanny są również okazałe, owalne liście – zielone, bordowe lub paskowane. Pacioreczniki kwitną od lipca do jesiennych przymrozków. Wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznej, zasobnej w próchnicę i dostatecznie wilgotnej gleby. Aby bujnie rosły i obficie kwitły, należy je regularnie nawozić i obficie podlewać.
- Dalie ogrodowe Dahlia variabilis znakomicie nadają się do nasadzeń jednogatunkowych. Wystarczy posadzić kilka odmian dobranych kolorystycznie, aby stworzyć efektowną rabatę. Wśród dalii znajdziemy zarówno rośliny o pokroju karłowym i drobnych kwiatach, nadające się do uprawy w pojemnikach, jak i wysokie odmiany rabatowe (nawet do 1,5 m). Pełnia kwitnienia dalii przypada na lipiec i sierpień. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, również dwubarwne. Dalie można uprawiać na każdej przeciętnej, byle nie podmokłej glebie. Wymagają miejsc ciepłych i słonecznych.
- Begonia bulwiasta Begonia tuberhybrida ma liczne odmiany o różnym pokroju roślin oraz kształcie i rozmiarze kwiatów. Odmiany begonii wielkokwiatowe mają wzniesione pędy i duże kwiaty o płatkach postrzępionych lub karbowanych i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i różową do ciemnoczerwonej i bordowej. Bywają też odmiany begonii o kwiatach dwubarwnych, z marmurkowatymi lub smugowanymi płatkami. Begonie drobnokwiatowe mają rozgałęzione pędy i liczne, nieduże, wypełnione w różnym stopniu kwiaty. Szczególną grupę stanowią begonie o zwisających, długich pędach i pełnych kwiatach – nadają się do sadzenia w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach. Begonie bulwiaste kwitną od początku lata do jesieni. Wymagają żyznego, próchnicznego podłoża i regularnego podlewania oraz lekko ocienionego stanowiska.
- Zawilec wieńcowy Anemone coronaria ma duże pastelowe kwiaty, w zależności od odmiany pojedyncze, półpełne lub pełne, kremowe, niebieskofioletowe, różowe bądź czerwone, nadające się na kwiat cięty. Kwitnienie zaczyna się pod koniec maja i trwa do jesieni. Rośliny należy sadzić w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych, w żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie (nadmiar wody może powodować zagniwanie bulw).
- Krokosmia ogrodowa (montbrecja, cynobrówka) Crocosmia crocosmiiflora ma wąskie, mieczowate liście i pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane w luźne kłosy. Kwiaty rozwijają się od lipca do września, nadają się do cięcia. Pędy rośliny dorastają do 60–80 cm. Krokosmie należy sadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru i systematycznie podlewać. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w cieplejszych regionach kraju w gruncie, pod okryciem ze stroiszu lub suchych liści.
Autor: Adriana Słowik
Częścią podziemną dalii są zebrane w karpę bulwy