Byliny niezimujące w gruncie - dalie, begonie, kanny: sadzenie i uprawa

2013-05-16 2:00

Byliny niezimujące w gruncie nie przetrwają zimy w ogrodzie. Dalie, begonie czy kanny pochodzą z cieplejszego klimatu i wymagają specyficznej pielęgnacji. Jak sadzić i uprawiać byliny niezimujące w gruncie?

Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie sadzimy wiosną i to dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, czyli po tzw. Zimnej Zośce!Ich bulwy i kłącza sadzi się wiosną, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniach. Należą do nich m.in. dalie, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.

Byliny niezimujące w gruncie - jak i kiedy sadzić

Kanny sadzenie: Kłącza kanny sadzi się w lutym lub marcu do dużych doniczek w próchniczne i przepuszczalne podłoże i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Przed posadzeniem kłącza można podzielić, odcinając ostrym nożem fragmenty z przynajmniej 1–2 zdrowymi pąkami.

Dalie sadzenie: Dalie karłowe rozmnaża się wysiewając ich nasiona do doniczek pod koniec lutego lub w marcu. Rozsadę sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja. Wysokie odmiany dalii można rozmnożyć przez podział tuż przed sadzeniem w ogrodzie – karpy dzieli się na kilka części (każda z nich powinna zawierać kilka bulw korzeniowych i co najmniej 2–3 pąki). Gdy rany przeschną, rośliny można sadzić do gruntu.

Begonie sadzenie: bulwy begonii sadzi się w marcu lub kwietniu w lekkie, przepuszczalne podłoże torfowe i umieszcza w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przesadzając rośliny na miejsce stałe należy ostrożnie wyjmować je z doniczek, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Krokosmia, zawilce sadzenie: Bulwy krokosmii sadzi się do gruntu w połowie kwietnia, a bulwy zawilców, karpy dalii i „podpędzone” w doniczkach pacioreczniki i begonie bulwiaste – po 15 maja. Bulwy zawilców przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w letniej wodzie przez 24 godziny.

Paciorecznik ogrodowy (kanna) Canna generalis osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Jego duże kwiaty mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone lub dwubarwne – z kontrastowym obrzeżeniem lub nakrapiane. Ozdobą kanny są również okazałe, owalne liście – zielone, bordowe lub paskowane. Pacioreczniki kwitną od lipca do jesiennych przymrozków. Wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznej, zasobnej w próchnicę i dostatecznie wilgotnej gleby. Aby bujnie rosły i obficie kwitły, należy je regularnie nawozić i obficie podlewać.

Dalie ogrodowe Dahlia variabilis znakomicie nadają się do nasadzeń jednogatunkowych. Wystarczy posadzić kilka odmian dobranych kolorystycznie, aby stworzyć efektowną rabatę. Wśród dalii znajdziemy zarówno rośliny o pokroju karłowym i drobnych kwiatach, nadające się do uprawy w pojemnikach, jak i wysokie odmiany rabatowe (nawet do 1,5 m). Pełnia kwitnienia dalii przypada na lipiec i sierpień. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, również dwubarwne. Dalie można uprawiać na każdej przeciętnej, byle nie podmokłej glebie. Wymagają miejsc ciepłych i słonecznych.

Begonia bulwiasta Begonia tuberhybrida ma liczne odmiany o różnym pokroju roślin oraz kształcie i rozmiarze kwiatów. Odmiany begonii wielkokwiatowe mają wzniesione pędy i duże kwiaty o płatkach postrzępionych lub karbowanych i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i różową do ciemnoczerwonej i bordowej. Bywają też odmiany begonii o kwiatach dwubarwnych, z marmurkowatymi lub smugowanymi płatkami. Begonie drobnokwiatowe mają rozgałęzione pędy i liczne, nieduże, wypełnione w różnym stopniu kwiaty. Szczególną grupę stanowią begonie o zwisających, długich pędach i pełnych kwiatach – nadają się do sadzenia w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach. Begonie bulwiaste kwitną od początku lata do jesieni. Wymagają żyznego, próchnicznego podłoża i regularnego podlewania oraz lekko ocienionego stanowiska.

Zawilec wieńcowy Anemone coronaria ma duże pastelowe kwiaty, w zależności od odmiany pojedyncze, półpełne lub pełne, kremowe, niebieskofioletowe, różowe bądź czerwone, nadające się na kwiat cięty. Kwitnienie zaczyna się pod koniec maja i trwa do jesieni. Rośliny należy sadzić w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych, w żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie (nadmiar wody może powodować zagniwanie bulw).

Krokosmia ogrodowa (montbrecja, cynobrówka) Crocosmia crocosmiiflora ma wąskie, mieczowate liście i pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane w luźne kłosy. Kwiaty rozwijają się od lipca do września, nadają się do cięcia. Pędy rośliny dorastają do 60–80 cm. Krokosmie należy sadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru i systematycznie podlewać. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w cieplejszych regionach kraju w gruncie, pod okryciem ze stroiszu lub suchych liści.

Dalie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE