DALIE, BEGONIE, KANNY: sadzenie i uprawa. Byliny niezimujące w gruncie

2013-05-16 2:00 dr Monika Latkowska (Katedra Roślin Ozdobnych, SGGW w Warszawie)|SGGW w Warszawie)

Dalie, BEGONIE, kanny to byliny uprawiane w ogrodach pochodzą z cieplejszego klimatu i w naszych warunkach nie zimują w gruncie. BEGONIE, DALIE: sadzenie, uprawa, pielęgnacja.

Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie sadzimy wiosną i to dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, czyli po tzw. Zimnej Zośce!
Ich bulwy i kłącza sadzi się wiosną, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniach. Należą do nich m.in. dalie, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.

BEGONIE, DALIE: jak i kiedy sadzić roślin cebulowe i kłączowe

KANNY SADZENIE: Kłącza kanny sadzi się w lutym lub marcu do dużych doniczek w próchniczne i przepuszczalne podłoże i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Przed posadzeniem kłącza można podzielić, odcinając ostrym nożem fragmenty z przynajmniej 1–2 zdrowymi pąkami.

DALIE SADZENIE: Dalie karłowe rozmnaża się wysiewając ich nasiona do doniczek pod koniec lutego lub w marcu. Rozsadę sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja. Wysokie odmiany dalii można rozmnożyć przez podział tuż przed sadzeniem w ogrodzie – karpy dzieli się na kilka części (każda z nich powinna zawierać kilka bulw korzeniowych i co najmniej 2–3 pąki). Gdy rany przeschną, rośliny można sadzić do gruntu.

BEGONIE SADZENIE: bulwy begonii sadzi się w marcu lub kwietniu w lekkie, przepuszczalne podłoże torfowe i umieszcza w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przesadzając rośliny na miejsce stałe należy ostrożnie wyjmować je z doniczek, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

KROKOSOMIA, ZAWILCE SADZENIE: Bulwy krokosmii sadzi się do gruntu w połowie kwietnia, a bulwy zawilców, karpy dalii i „podpędzone” w doniczkach pacioreczniki i begonie bulwiaste – po 15 maja. Bulwy zawilców przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w letniej wodzie przez 24 godziny.

Paciorecznik ogrodowy (kanna) Canna generalis osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Jego duże kwiaty mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone lub dwubarwne – z kontrastowym obrzeżeniem lub nakrapiane. Ozdobą kanny są również okazałe, owalne liście – zielone, bordowe lub paskowane. Pacioreczniki kwitną od lipca do jesiennych przymrozków. Wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznej, zasobnej w próchnicę i dostatecznie wilgotnej gleby. Aby bujnie rosły i obficie kwitły, należy je regularnie nawozić i obficie podlewać.

Dalie ogrodowe Dahlia variabilis znakomicie nadają się do nasadzeń jednogatunkowych. Wystarczy posadzić kilka odmian dobranych kolorystycznie, aby stworzyć efektowną rabatę. Wśród dalii znajdziemy zarówno rośliny o pokroju karłowym i drobnych kwiatach, nadające się do uprawy w pojemnikach, jak i wysokie odmiany rabatowe (nawet do 1,5 m). Pełnia kwitnienia dalii przypada na lipiec i sierpień. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, również dwubarwne. Dalie można uprawiać na każdej przeciętnej, byle nie podmokłej glebie. Wymagają miejsc ciepłych i słonecznych.

Begonia bulwiasta Begonia tuberhybrida ma liczne odmiany o różnym pokroju roślin oraz kształcie i rozmiarze kwiatów. Odmiany begonii wielkokwiatowe mają wzniesione pędy i duże kwiaty o płatkach postrzępionych lub karbowanych i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i różową do ciemnoczerwonej i bordowej. Bywają też odmiany begonii o kwiatach dwubarwnych, z marmurkowatymi lub smugowanymi płatkami. Begonie drobnokwiatowe mają rozgałęzione pędy i liczne, nieduże, wypełnione w różnym stopniu kwiaty. Szczególną grupę stanowią begonie o zwisających, długich pędach i pełnych kwiatach – nadają się do sadzenia w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach. Begonie bulwiaste kwitną od początku lata do jesieni. Wymagają żyznego, próchnicznego podłoża i regularnego podlewania oraz lekko ocienionego stanowiska.

Zawilec wieńcowy Anemone coronaria ma duże pastelowe kwiaty, w zależności od odmiany pojedyncze, półpełne lub pełne, kremowe, niebieskofioletowe, różowe bądź czerwone, nadające się na kwiat cięty. Kwitnienie zaczyna się pod koniec maja i trwa do jesieni. Rośliny należy sadzić w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych, w żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie (nadmiar wody może powodować zagniwanie bulw).

Krokosmia ogrodowa (montbrecja, cynobrówka) Crocosmia crocosmiiflora ma wąskie, mieczowate liście i pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane w luźne kłosy. Kwiaty rozwijają się od lipca do września, nadają się do cięcia. Pędy rośliny dorastają do 60–80 cm. Krokosmie należy sadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru i systematycznie podlewać. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w cieplejszych regionach kraju w gruncie, pod okryciem ze stroiszu lub suchych liści.

Dalie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
długa
|

jest bardzo ładna

kucu
|

czy można sadzić dalie do donic w domu w styczniu żeby już w maju kwitły ?

ela krztuk
|

czy sadzac kanny niedaleko drzew beda sie rozwiac dobrze

Agus
|

Przepiekna wymaga podpory, gdyz lubi łamac się pod wpływem silniejszego wiatru. Są piękne zwłaszcza te odmiany o pełnyvh kwiatach. Polecam :)

basia
|

Własnie dzisiaj sprawdziłam jak przechowały się ,,cebulki"'krokosmii. Okazało się, że wspaniale. W ubieglym roku posadziłam kilka cebulek. Z jednej posadzonej wyrosło 4-7 nowych. Bardzo łatwy sposób rozmnażania. Polecam, bo kwiaty są piękne.

bASIA -A-dam
|

zdjecia czerwonej begonii i bialego zawilca sa przepiekne- przypomialy mi ZAPACH I UROK POLSKI - i bardzo wzruszyly . Wysmienity wybor i krotki a zwiezly opis. Wczoraj kupilam pomaranczowa begonie, a jutro kupie czerwona i biala.

Anonymous
|

JEST MI PRZYKRO ALE NIC NIE MAM ,GRUNT NIEWIELKI WIĘC ZAPLANOWAŁAM INNY ZESTAW KWIATOWY ,WABIĄ,ALE W PRZYSZŁYM ZROBIĘ ZMIANĘ WYSTROJU TO POSŁUCHAM RAD OD WAS I ZAKRĘCĘ OGRODEM Z KWIATAMI KTÓRE MAM PRZED OCZAMI ,DOTRZYMAM SŁOWA I SIĘ POCHWALE