Zamieranie podstawy pędów maliny

2014-09-25 12:59

Zamieranie podstawy pędów malin to groźna choroba grzybowa, która występuje na krzewach malin. Jakie są objawy tej choroby roślin? Zwalczanie chemiczne i naturalne zamierania podstawy pędów malin.

maliny
Autor: www.thinkstockphotos.com Krzewy malin

Zamieranie podstawy pędów maliny to jedna z groźnych chorób grzybowych krzewów malin. Jej sprawcą jest grzyb Leptosphaeria coniothyrium. Choroba ta jest spotykana we wszystkich rejonach gdzie występują uprawy maliny. Ale grzyb ten porażać może także inne krzewy, np. róży.

Objawy zamierania podstawy pędów malin

Objawy na porażonych pędach widoczne są jako brunatne nekrozy występujące na przyziemnej części pędu, jak również w ich wyżej położonych partiach, które uległy uszkodzeniu przez owady. Objawy widoczne są także na wierzchołkach pędów przyciętych przy ziemi, usuniętych podczas przerzedzania plantacji. Kora na porażonych pędach obumiera i łuszczy się. Drewno w miejscu porażenia przebarwia się na ciemnobrązowo i staje się kruche. Pędy owoconośne zasychają. Na korze można zauważyć czarne punkciki (piknidia), z których przy dużej wilgotności powietrza wyciekają gęste skupienia zarodników. Jesienią na korze widoczne są czarne otocznie grzyba Leptosphaeria coniothyrium. Szkodliwość choroby objawia się najczęściej dopiero w drugim sezonie od infekcji.

Zamieranie podstawy pędów maliny: pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Grzyb Leptosphaeria coniothyrium zimuje w postaci grzybni w porażonych tkankach rośliny. Wiosną wytwarzane są piknidia z zarodnikami konidialnymi, które rozprzestrzeniane z deszczem stanowią źródło infekcji od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Grzyb infekuje pędy poprzez wszelkiego rodzaju zranienia, uszkodzenia i spękania w korze.

Zwalczanie chemiczne zamierania podstawy pędów malin

W chemicznym zwalczaniu tej choroby zabiegi wykonuję się głównie zapobiegawczo w każdej fazie wzrostu. Bardzo ważne są zabiegi w okresie największego zagrożenia infekcjami, w pełni kwitnienia oraz po zbiorze owoców. Zbiegi należy wykonać jednym z preparatów: Rovral Aquaflo 500 SC, Sadoplon 75 WP, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC. Jeśli koniecznych jest kilka zabiegów w sezonie należy pamiętać o rotacji (stosowaniu różnych) środków w celu niedopuszczenia do wytworzenia się odporności grzyba na fungicyd.

Zwalczanie naturalne zamierania podstawy pędów malin

Dobór odpowiedniej uprawy może całkowicie eliminować wystąpienie choroby:

  • Sadzenie zdrowych sadzonek
  • Wybór odmian odpornych lub mało podatnych na zamieranie podstawy pędów i tych owocujących na pędach jednorocznych.

Przy już założonej plantacji należy pamiętać o:

  • Prawidłowym nawożeniu. Przy zbyt duże nawożeniu azotem wzrasta podatność maliny na te chorobę.
  • Systematycznym odchwaszczaniu plantacji
  • Usuwaniu pędów owoconośnych zaraz po zbiorach.

Do ochrony biologicznej można wykorzystać preparat Polyversum WP zawierający niepatogeniczny gatunek grzyba Phythium oligandrum.

Tekst: A. Jurkowski