Do bylin cebulowych i kłączowych niezimujących w gruncie (w naszych warunkach klimatycznych) należą:
- mieczyki,
- dalie,
- begonie bulwiaste,
- kanny (pacioreczniki),
- acidantery,
- galtonie,
- ismeny,
- tygrysówki.
Cebule bądź bulwy powyższych roślin należy wykopać jesienią. Termin zbioru cebul i bulw zależy od gatunku rośliny.
Cebule i bulwy kwiatowe wykopywane jesienią
- Acidantery, galtonie, ismeny i tygrysówki – na początku września.
- Mieczyki – w połowie września.
- Begonie bulwiaste, kanny i dalie – po pierwszych przymrozkach.
Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie
Cebule i bulwy kwiatowe – wykopywanie
Termin wykopywania to sprawa umowna, zależna od warunków pogodowych i fazy rozwoju rośliny. Cebulki optymalnie wykopuje się, gdy liście żółkną i przysychają. Prace najlepiej przeprowadzać przy umiarkowanie chłodnej, bezdeszczowej pogodzie. Do wykopywania warto używać wideł, które są bezpieczniejsze od szpadla. Cebule/bulwy oczyszcza się z ziemi i usuwa nadziemną część (pozostawiając kilkucentymetrowy fragment łodygi). Warto pozostawić je na kilka godzin, aby obeschły.
Cebule i bulwy kwiatowe – zaprawianie
Cebule i bulwy kwiatowe zaleca się zaprawić fungicydami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Przy zaprawianiu stosuje się jedną z dwóch technik. Metoda na sucho polega na opylaniu cebul/bulw lub nanoszeniu pędzelkiem środków grzybobójczych (np. Topsinu). W metodzie na mokro cebulki moczy się przez 2–3 kwadranse w roztworze fungicydu. Przed przeniesieniem do przechowalni trzeba pozwolić im przeschnąć.
Cebule i bulwy kwiatowe – przechowywanie
Optymalna temperatura przechowywania cebul i bulw kwiatowych zależy od danego gatunku i waha się w granicach 5–12 st.C. W warunkach amatorskich cebule i bulwy zazwyczaj przechowuje się w piwnicy lub budynku gospodarczym. Można umieścić je w skrzyni z korą, trocinami lub suchym torfem. Kannę najlepiej natomiast przechowywać z bryłą ziemi (co pewien czas ją zwilżając). Należy unikać przechowywania roślin ozdobnych razem z warzywami i owocami. Wydzielający się etylen działa niekorzystnie na cebule i bulwy.