Cebule i bulwy kwiatowe – kiedy wykopać i jak przechowywać mieczyki, dalie, kanny, begonie

2018-10-16 11:33

Wiele gatunków bylin cebulowych i bulwiastych nie wytrzymuje polskich zim, dlatego przed nadejściem mrozów należy je wykopać i przenieść do chłodnego pomieszczenia. Aby wiosną cebule i bulwy kwiatowe nadawały się do wysadzenia, powinny być przechowywane w dobrych warunkach (i wcześniej zaprawione). Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak przechowywać cebule i bulwy kwiatowe bylin niezimujących w gruncie: mieczyków, dalii, kanny, begonii.

Do bylin cebulowych i kłączowych niezimujących w gruncie (w naszych warunkach klimatycznych) należą:

Cebule bądź bulwy powyższych roślin należy wykopać jesienią. Termin zbioru cebul i bulw zależy od gatunku rośliny.

Cebule i bulwy kwiatowe wykopywane jesienią

  • Acidantery, galtonie, ismeny i tygrysówki – na początku września.
  • Mieczyki – w połowie września.
  • Begonie bulwiaste, kanny i dalie – po pierwszych przymrozkach.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Cebule i bulwy kwiatowe – zbiór

Termin zbioru to sprawa umowna, zależna od warunków pogodowych i fazy rozwoju rośliny. Cebulki optymalnie wykopuje się, gdy liście żółkną i przysychają. Prace najlepiej przeprowadzać przy umiarkowanie chłodnej, bezdeszczowej pogodzie. Do wykopywania warto używać wideł, które są bezpieczniejsze od szpadla. Cebule/bulwy oczyszcza się z ziemi i usuwa nadziemną część (pozostawiając kilkucentymetrowy fragment łodygi). Warto pozostawić je na kilka godzin, aby obeschły.

Cebule i bulwy kwiatowe – zaprawianie

Cebule i bulwy kwiatowe zaleca się zaprawić fungicydami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Przy zaprawianiu stosuje się jedną z dwóch technik. Metoda na sucho polega na opylaniu cebul/bulw lub nanoszeniu pędzelkiem środków grzybobójczych (np. Topsinu). W metodzie na mokro cebulki moczy się przez 2–3 kwadranse w roztworze fungicydu. Przed przeniesieniem do przechowalni trzeba pozwolić im przeschnąć.

Cebule i bulwy kwiatowe – przechowywanie

Optymalna temperatura przechowywania cebul i bulw kwiatowych zależy od danego gatunku i waha się w granicach 5–12 st.C. W warunkach amatorskich cebule i bulwy zazwyczaj przechowuje się w piwnicy lub budynku gospodarczym. Można umieścić je w skrzyni z korą, trocinami lub suchym torfem. Kannę najlepiej natomiast przechowywać z bryłą ziemi (co pewien czas ją zwilżając). Należy unikać przechowywania roślin ozdobnych razem z warzywami i owocami. Wydzielający się etylen działa niekorzystnie na cebule i bulwy.

Zobacz wideo: Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE