Cebule i bulwy kwiatowe – kiedy wykopać i jak przechowywać mieczyki, dalie, kanny, begonie

2018-10-16 11:33

Wiele gatunków bylin cebulowych i bulwiastych nie wytrzymuje polskich zim, dlatego przed nadejściem mrozów należy je wykopać i przenieść do chłodnego pomieszczenia. Aby wiosną cebule i bulwy kwiatowe nadawały się do wysadzenia, powinny być przechowywane w dobrych warunkach (i wcześniej zaprawione). Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak przechowywać cebule i bulwy kwiatowe bylin niezimujących w gruncie: mieczyków, dalii, kanny, begonii.

Do bylin cebulowych i kłączowych niezimujących w gruncie (w naszych warunkach klimatycznych) należą:

Cebule bądź bulwy powyższych roślin należy wykopać jesienią. Termin zbioru cebul i bulw zależy od gatunku rośliny.

Cebule i bulwy kwiatowe wykopywane jesienią

  • Acidantery, galtonie, ismeny i tygrysówki – na początku września.
  • Mieczyki – w połowie września.
  • Begonie bulwiaste, kanny i dalie – po pierwszych przymrozkach.

Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Cebule i bulwy kwiatowe – wykopywanie

Termin wykopywania to sprawa umowna, zależna od warunków pogodowych i fazy rozwoju rośliny. Cebulki optymalnie wykopuje się, gdy liście żółkną i przysychają. Prace najlepiej przeprowadzać przy umiarkowanie chłodnej, bezdeszczowej pogodzie. Do wykopywania warto używać wideł, które są bezpieczniejsze od szpadla. Cebule/bulwy oczyszcza się z ziemi i usuwa nadziemną część (pozostawiając kilkucentymetrowy fragment łodygi). Warto pozostawić je na kilka godzin, aby obeschły.

Cebule i bulwy kwiatowe – zaprawianie

Cebule i bulwy kwiatowe zaleca się zaprawić fungicydami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Przy zaprawianiu stosuje się jedną z dwóch technik. Metoda na sucho polega na opylaniu cebul/bulw lub nanoszeniu pędzelkiem środków grzybobójczych (np. Topsinu). W metodzie na mokro cebulki moczy się przez 2–3 kwadranse w roztworze fungicydu. Przed przeniesieniem do przechowalni trzeba pozwolić im przeschnąć.

Cebule i bulwy kwiatowe – przechowywanie

Optymalna temperatura przechowywania cebul i bulw kwiatowych zależy od danego gatunku i waha się w granicach 5–12 st.C. W warunkach amatorskich cebule i bulwy zazwyczaj przechowuje się w piwnicy lub budynku gospodarczym. Można umieścić je w skrzyni z korą, trocinami lub suchym torfem. Kannę najlepiej natomiast przechowywać z bryłą ziemi (co pewien czas ją zwilżając). Należy unikać przechowywania roślin ozdobnych razem z warzywami i owocami. Wydzielający się etylen działa niekorzystnie na cebule i bulwy.

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają