Mszyce na borówce - objawy i zwalczanie. Jaki preparat zwalczy mszyce na borówce?

2013-07-12 14:57
Borówka amerykańska
Autor: GettyImages Mszyce najczęściej żerują na młodych liściach borówki amerykańskiej

Mszyce mogą żerować na borówce amerykańskiej. Poznaj objawy, szkodliwość i zwalczanie mszyc na borówce wysokiej. Podpowiadamy, jaki preparat na mszyce można użyć w uprawie borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska (a właściwie borówka wysoka) może być zaatakowana przez mszyce. Jak są sposoby na zwalczanie mszyc na borówce amerykańskiej: przeczytaj nasz poradnik.

Mszyce na borówce - objawy i szkodliwość mszyc na borówce

Mszyce na borówce można zaobserwować na liściach i niezdrewniałych wierzchołki pędów już od połowy maja. Mogą to być różne gatunki mszyc, a wśród nich:

  • mszyca burakowa (Aphis fabae) – około 3 mm, czarna,
  • mszyca brzoskwiniowa (Nectarosiphon persicae) – około 3 mm, zielona,
  • mszyca borówkowa (Amphorophora borsalis).

Mszyce  to niewielkie owady (osobniki dorosłe oraz i ich larwy), które wysysają soki z roślin. Mszyce gdy występują w dużej liczebności ogładzają rośliny, wywołują deformację liści i pędów borówki amerykańskiej.

Zwalczanie mszyc na borówce - preparat na mszyce

Jedynym preparatem na mszyce zarejestrowanym do zwalczania mszyc w uprawie borówki wysokiej jest Calypso 480 SC. Zabieg opryskiwania borówki amerykańskiej zaatakowanej przez mszyce wykonujemy po zauważeniu występowania pierwszych kolonii mszyc. Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

Mszyce to owady wielożerne i mogą przenieść się na borówki z innych roślin w ogrodzie. Podstawą walki z mszycami jest zapobieganie ich występowaniu. Pierwsze wiosenne pokolenia często żerują na ogrodowych chwastach. Sprzyja im także nadmierne zagęszczenie roślin w ogrodzie, pamiętajmy o tym, planując sadzenie borówki amerykańskiej w ogrodzie.

Przeczytaj też: Ekologiczny sposób na mszyce. Co na mszyce: naturalne zwalczanie mszyc >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE