Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?
Ogrodzenia drewniane to już nie tylko tradycyjny płot. Bardzo popularne stały się ostatnio systemy ogrodzeń panelowych i przęsłowych. Są niedrogie, gotowe do szybkiego i łatwego montażu, zazwyczaj nie trzeba ich nawet impregnować, więc ogrodzenie powstaje szybko i sprawnie. Sprawdź, co warto wiedzieć o drewnianych systemach ogrodzeniowych.
Najlepsze drewno na ogrodzenie systemowe drewniane
Drewniane ogrodzenia systemowe wykonuje się z różnych gatunków drewna - sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, a nawet gatunków egzotycznych. Drewno może być tylko zaimpregnowane ciśnieniowo albo wykończone bejcą, lakierobejcą lub olejem.
Trwałość drewnianego płotu jest obliczana na mniej więcej 15 lat – oczywiście pod warunkiem że elementy nie mają bezpośredniego kontaktu z gruntem.
Ogrodzenie drewniane panelowe czy przęsłowe?
Ogrodzenia panelowe w zewnętrznej ramie mają wypełnienie z cienkich listew. Natomiast solidne ogrodzenia przęsłowe wykonane są ze sztachet drewnianych przytwierdzonych do stalowych profili. Te drugie wyglądają jak tradycyjny drewniany płot, cieszą się więc sporą popularnością.
Montaż ogrodzenia systemowego z drewna
Ogrodzenia panelowe mocuje się za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków z kantówek o przekrojach 7 x 7 i 9 x 9 cm. Słupki te wcześniej umieszcza się w gruncie, w metalowych szpicach bądź przytwierdza do stalowych obejm zatopionych w betonowych stopach fundamentowych.
Drewniane ogrodzenia przęsłowe montuje się podobnie jak te z metalu. W zależności od tego, czy słupki są systemowe czy wymurowane na miejscu, przęsła mocuje się do nich za pomocą śrub i nitów lub specjalnych obejm albo kołkami rozporowymi lub łącznikami uprzednio wmurowanymi w słupek. Przęsła można również umieszczać w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach.