Ogrodzenia drewniane - czy drewno z olchy jest dobre na ogrodzenie
Jakiego drewna użyć na ogrodzenie? Czy można zrobić płot z drewna olchowego? Czy deski z olchy paczą się i skręcają? Jeśli tak, to czy można temu jakoś zapobiec?
Autor: Andrzej T. Papliński
Ogrodzenie z drewna
Łatwość obróbki i dostępność drewna olchowego zachęca do wykorzystywania go na elementy płotów. Jednak zastosowanie na ogrodzenia czy elewację olchy mającej najniższą klasę naturalnej trwałości (wobec grzybów) nie jest najlepszym rozwiązaniem. Drewno olchowe sprawdza się w wyposażeniu wnętrz, gdzie nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych. Trwałość użytkowa niezabezpieczonego drewna olchowego na powietrzu szacowana jest na pięć lat. Można ją wydłużyć do 15 lat, a nawet jeszcze bardziej, stosując zabiegi konserwacyjne. Cechą naturalną każdego drewna jest podatność na pękanie – zwłaszcza gdy jest ono narażone na działanie silnego wiatru, kiedy dodatkowo wysycha. W konsekwencji zmian warunków atmosferycznych (słońce, deszcz, mróz) elementy drewniane ulegają zniekształceniu – wypaczają się. W pewnym stopniu można to zmniejszyć, stosując drewno suche o wilgotności 15-18 proc. Pokrycie jego powierzchni środkami utrudniającymi wymianę wilgoci z otoczeniem pozwoli ograniczyć zmiany wilgotności drewna i związane z nimi zjawiska kurczenia oraz pęcznienia, a także paczenie i pękanie.
Drewno olchowe zaimpregnowane przetrwa dłużej
Wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych konstrukcji to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza zabezpieczeniem drewna przed działaniem czynników zewnętrznych nadają mu pożądaną barwę i podkreślają rysunek słojów (dostępna jest bogata paleta barw, co pozwala mniej szlachetnemu drewnu imitować gatunki egzotyczne lub dopasować kolor sztachet do innych elementów otoczenia). Do impregnacji ogrodzeń można stosować lakiery i lakierobejce. Nanosi się je na elementy konstrukcyjne przed ich montażem. Później co trzy-pięć lat, zależnie od zastosowanego preparatu, trzeba konserwować płot. Drewno można też zabezpieczać specjalnym olejem, należy się jednak liczyć z tym, że zabieg wymaga powtarzania – nawet raz w roku. Ze względu na to, że taka pielęgnacja polega tylko na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, niezależnie od wyboru środka (lakier, lakierobejca, olej) warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem. Przy wyborze impregnatu trzeba zwrócić uwagę na to, czy potraktowane nim drewno można wykończyć innym środkiem (na przykład lakierem). Można również kupić sztachety poddane impregnacji, jednak wiąże się to z wyższą ceną materiału.
Jakie drewno, oprócz olchowego, na płot jest lepsze
Od olchy znacznie trwalsze jest drewno gatunków iglastych, szczególnie modrzew. Odznacza się on dużą odpornością na działanie grzybów i owadów. Mniej trwałe jest drewno sosnowe i świerkowe, jednak wykonane z nich ogrodzenia mogą służyć dziesiątki lat. Należy pamiętać, że większość gatunków iglastych ma drewno żywiczne. W trakcie wysychania, gdy jego objętość się zmniejsza, wypływa żywica, co może obniżyć walory estetyczne konstrukcji. Taka sytuacja powstanie po zamontowaniu drewna niewysuszonego, a także w trakcie długich upalnych dni. Najtrwalszy wśród gatunków drewna krajowego jest dąb. Bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z gruntem lub wodą.Do budowy ogrodzeń wykorzystywane jest także drewno egzotyczne. Ma ono jednak znacznie wyższą cenę, poza tym trzeba długo czekać na materiał, bo zwykle jest sprowadzany na zamówienie. Ceny sztachet z drewna krajowego są podobne, więc nie powinny decydować o wyborze. Pozostawione w postaci naturalnej drewno starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu patynowieje i nabiera srebrzysto-szarej barwy, jednak nawet wytrzymałe gatunki warto pielęgnować, by wydłużyć ich żywotność.