Jak konserwować drewniane ogrodzenie, taras i meble ogrodowe
Drewniane elementy ogrodowe, takie jak ogrodzenie, meble ogrodowe, taras czy mała architektura, powinny być systematycznie konserwowane. Tylko wtedy będą nam sługo służyć i estetycznie wyglądać. Radzimy jak konserwować drewniane elementy w ogrodzie.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Do konserwacji drewnianych elementów ogrodowych używa się impregnatów, lakierów, lakierobejc i lazur
Konserwacja drewnianego ogrodzenia i elementów małej architektury ogrodowej
Zwykle do ich konserwacji używa się impregnatów, lakierów, lakierobejc i lazur. Gdy stara powłoka jest zużyta – łuszczy się i odpryskuje – należy ją dokładnie zetrzeć drucianą szczotką i papierem ściernym lub szlifierką. Można zastosować środek chemiczny do usuwania starych powłok. Nanosi się go na drewno i czeka od kilku do kilkudziesięciu minut, zależnie od grubości warstwy, której trzeba się pozbyć. Po tym czasie łatwo można zdrapać szpachelką rozmiękczony preparat. Do dalszych prac będzie można przystąpić następnego dnia, kiedy drewno porządnie wyschnie.
Starej powłoki, która nie jest zniszczona, dobrze przylega do drewna i wymaga tylko odświeżenia, nie trzeba usuwać, należy ją jednak przeszlifować papierem ściernym. Zwiększy to przyczepność nakładanego preparatu do podłoża i sprawi, że barwa drewna będzie wyrównana. Stare warstwy trzeba bezwzględnie usunąć, jeżeli będzie nakładany inny preparat ochronny niż ten, który był stosowany poprzednio, lub gdy planujemy zmianę koloru.
>>Przeczytaj też: Domy kanadyjskie. Czy warto postawić na dom szkieletowy?
Konserwacja drewnianego tarasu
Do konserwacji drewnianego tarasu służą oleje do drewna. Nie nadają się lakiery, lakierobejce i lazury, ponieważ są mało odporne na ścieranie. Pod wpływem zanieczyszczeń wnoszonych z ogrodu szybko łuszczą się i taras wygląda bardzo nieestetycznie. Jeżeli był on nimi pomalowany, trzeba je najpierw bardzo dokładnie usunąć do żywego drewna (najlepiej szlifierką), a później nałożyć olej. Jeśli powierzchnia desek była olejowana, nie musimy się pozbywać starej warstwy. Wystarczy ją umyć i odtłuścić, a kiedy wyschnie, lekko przeszlifować, usuwając nierówności (mogą się pojawić zwłaszcza na tarasach z rodzimego drewna), i pokryć cienką warstwą oleju do drewna. Następną kładzie się po kilku lub kilkunastu godzinach. Preparat rozprowadza się wzdłuż słojów pędzlem, gąbką lub miękką szmatką. Ponieważ łatwo się rozwarstwia, co jakiś czas trzeba go przemieszać w pojemniku. Olejowanie należy powtarzać co najmniej raz w roku – wiosną, a warto także drugi raz – pod koniec lata.
Jeżeli drewno egzotyczne nie jest niczym zabezpieczone, po pewnym czasie zmienia barwę. Można wtedy zastosować środek do usuwania szarości drewna, który przywraca naturalny kolor, a potem pomalować je olejem.
Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych
Drewniane meble ogrodowe mogą być olejowane (drewno egzotyczne i krajowe) lub pokryte lakierem, lakierobejcą albo lazurą (drewno krajowe). Na te pierwsze co roku nanosi się nową warstwę oleju (po uprzednim umyciu, odtłuszczeniu i osuszeniu powierzchni). Renowację pozostałych przeprowadza się co kilka lat. Jeżeli stara warstwa tylko spłowiała i meble wymagają jedynie odświeżenia – wystarczy je umyć i przeszlifować, żeby zwiększyć przyczepność preparatu, którym będzie konserwowane drewno, a następnie pokryć świeżą powłoką. Jeśli warstwa starego preparatu jest zniszczona, łuszczy się i odspaja od podłoża, trzeba ją całkiem zeszlifować lub pozbyć się jej przy użyciu środka do usuwania starych powłok. Następnie, zależnie od wybranego preparatu, nanosi się go wprost na przygotowane drewno albo wcześniej kładzie warstwę impregnatu.