Farby do metalu - czym malować ogrodzenie, balustradę, rynny czy blaszany garaż

2022-03-25 9:58

Farby do metalu: przegląd. Metalowe ogrodzenia, balustrady, rynny czy dach z blachy wymagają specjalnej ochrony. Zobacz, jaką farbę wybrać do pomalowania metalowych elementów. Spraw, by twoje otoczenie wyglądało wyjątkowo!

Malowanie metalowego ogrodzenia
Autor: www.thinkstockphotos.com Do malowania metalowego ogrodzenia wybierzmy odpowiednie farby

Półki sklepowe uginają się od rozmaitych farb, którymi można pomalować metalowe ogrodzenie, balkonową balustradę, blaszany parapet, ogrodową latarenkę, rynny lub dach z blachy. Farby do metalu różnią się czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem stosowanego rozpuszczalnika i wydajnością. Niektóre farby można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne, niektóre zaś tylko na zewnątrz, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Są również farby przeznaczone na przykład do malowania grzejników aluminiowych, miedzianych, żeliwnych i stalowych.

Farba do metalu - rodzaje i zastosowanie

Do niedawna metal narażony na korozję malowano aż trzema rodzajami farb – gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Dziś coraz częściej stosuje się tylko farby podkładowe, pełniące również funkcje farby gruntującej, i nawierzchniowe. Zawrotną karierę robią też uniwersalne farby nawierzchniowe, które można stosować bezpośrednio na metal. Oto czym różnią się od siebie różne rodzaje farb do metalu:

  • Farba gruntująca - ma działanie antykorozyjne. Uodpornia metal na rdzę, a niekiedy też potrafi zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska.
  • Farba podkładowa - pokrywa się nią metal przed ostatecznym malowaniem. Zapewnia dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną, nieprzepuszczającą pary wodnej. Coraz częściej farby podkładowe pełnią też funkcję farb gruntujących.
  • Farba dekoracyjna - tworzy powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji. Nada też metalowi właściwą barwę.

Farby do stali i farby do aluminium

Do malowania metalu służą różne farby. Są farby podkładowe, gruntujące, antykorozyjne lub zwykłe farby dekoracyjne. Czym się od siebie różnią i którą wybrać?

Do malowania stali, żelaza i żeliwa przeznaczone są:

  • farby alkidowe (ftalowe),
  • farby chlorokauczukowe,
  • farby epoksydowe,
  • farby poliuretanowe.

Aluminium i metale ocynkowane wymagają innych farb, są to:

  • farby winylowe(poliwinylowe),
  • farby akrylowe,
  • farby akrylowo-lateksowe,
  • farby poliwinylowo-akrylowe.

Sprawdź też:

Farby do metalu podkładowe i farby gruntujące

Oddzielną grupę wśród produktów do malowania metali stanowią specjalne farby gruntujące i farby podkładowe. Mają działanie antykorozyjne. Uodporniają metal na rdzę, a niekiedy też potrafią zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska. Zapewniają dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną.

Farba do metalu antykorozyjna

Farby antykorozyjne łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę tylko pod warunkiem, że tworzy ona cienką warstwę na powierzchni metalu. Farbę stosuje się wtedy bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, z pominięciem warstwy gruntującej i podkładowej. Zwykle zabezpiecza ona też przed ewentualnm rdzewieniem. Furorę robią antykorozyjne farby dekoracyjne. Można je nanosić na powierzchnie z delikatnym nalotem rdzy.

Jeśli chcemy malować np. rynny, najlepiej, gdy zastosujemy farbę do metalu, której producent deklaruje, że może być stosowana do malowania blach dachowych i rynien, bo to znaczy, że jest odporna na bardzo wysoką i niską temperaturę oraz promieniowanie UV i ma także działanie antykorozyjne.

Farba do metalu do efektów dekoracyjnych

Dzięki farbie metal może uzyskać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Coraz większą popularnością cieszą się farby nadające powierzchni efekt młotkowania (farba pozostawia na metalu ślady imitujące drobne wgniecenia powstałe po uderzeniach młotka). Ciekawostką są czarne farby z dodatkiem naturalnego grafitu. Pomalowane nimi elementy metalowe zyskują ładny wygląd starego żelaza. Z tego względu są szczególnie polecane do malowania ogrodzeń stylowych.

Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie
Pamiętaj

Trwałość farby do metalu

Kluczowe dla trwałości powłoki jest odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Minimalnym wymogiem jest staranne oczyszczenie jej szczotką drucianą. Na podłożu mogą pozostać jedynie resztki mocno przylegającej rdzy. Najlepiej usunąć rdzę całkowicie,  przemyć metal benzyną ekstrakcyjną i dopiero pomalować farbą do metalu podkładową, a później dekoracyjną.

Malowanie natryskowe

Malowanie skomplikowanych kształtów pędzlem lub wałkiem jest trudne. Znają to wszyscy, którzy musieli malować ogrodzenie. Lepiej użyć w tym celu pistoletu natryskowego. Pamiętajmy, że nie można go napełniać farbą zbyt gęstą. Chcąc pomalować niezbyt duże elementy metalowe, warto zastosować farbę w sprayu.

Farba do malowania metalu antywłamaniowa

Ciekawym produktem na rynku są farby... antywłamaniowe, którymi można malować np. metalowe ogrodzenie. Taka farba tworzy grubą, lepką, niewysychającą powłokę o satynowym wykończeniu, która zapewnia poślizg i znacznie utrudnia utrzymanie się na pomalowanej nią powierzchni. Dzięki temu daje dodatkową ochronę przed włamaniem. Idealnie nadaje się do stosowania na parapety okienne, mury, ogrodzenia, rynny, rury spustowe oraz wiele innych powierzchni, które mogą być punktem uchwytu. Przy dotyku farba zostawia trudno zmywalne ślady i specjalny identyfikator umożliwiający policji rozpoznanie sprawcy. Bardzo często jest używana w walce z kradzieżami kabli miedzianych, ołowiu i wielu innych metali. Farbę można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Pozostałe podkategorie