Schody do ogrodu - jak zbudować schody z drewna, żwiru i kamieni

2015-06-23 11:20

Schody do ogrodu można zbudować z różnych materiałów, także łączonych. Jednym z ciekawych pomysłów są schody z drewna, żwiru i kamieni. Schody trzeba tak zaprojektować, aby dobrze komponowały się z roślinami i z innymi elementami wyposażenia ogrodu. Jak zbudować schody w ogrodzie.

Drewniane schody ogrodowe są łatwe do wykonania. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się schody, których stopnie mają nie mniej niż 40 cm głębokości i są niskie (12-15 cm). Bardzo efektownie wyglądają stopnie tworzące rozległe płaszczyzny, dyskretnie wpisane w pochyłość terenu. Powinny mieć spadek 1-2 proc., żeby w czasie deszczu woda łatwo spływała z ich powierzchni. W otoczenie znacznie lepiej wpisują się schody, które nie biegną prosto, ale co jakiś czas skręcają, meandrując między roślinami. Dlatego jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, warto co kilka stopni zbudować szersze spoczniki, zmieniające ich bieg.

Budowę schodów ogrodowych rozpoczynamy od pomiaru terenu i obliczenia liczby stopni. Następnie – kierując się od dołu ku górze skarpy – wycinamy bieg schodów i kładziemy kolejne stopnie. Lekkie drewniane schody nie wymagają fundamentu.

>>Przeczytaj też: 10 świetnych pomysłów na schody w ogrodzie

Schody ogrodowe w drewnianej ramie

Część zasadniczą schodów tworzą różnej wielkości ramy z podkładów kolejowych połączonych ze sobą kątownikami. Powstają z nich szerokie stopnie. Ich wnętrze wypełnia się drewnianymi panelami, które można kupić w sklepach z wyposażeniem ogrodów i które w razie zniszczenia wymienia się na nowe. Najlepsze, bo najbardziej trwałe, są elementy impregnowane ciśnieniowo. Można je dodatkowo zabezpieczyć na przykład olejem lub pokostem albo barwiącym impregnatem do drewna, trzeba się jednak liczyć z tym, że po jakimś czasie preparaty te na nawierzchni zostaną starte i trzeba je będzie nanieść ponownie. Podkłady kolejowe nie wymagają impregnacji. Deski tworzące powierzchnię stopni powinny być ryflowane (czyli nacięte w podłużne rowki), bo dzięki temu są mniej śliskie.

Schody z  drewna, zwiru i kamieni
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Szerokie stopnie tworzą tarasy, które dobrze się komponują z obrastającymi je roślinami

Schody ogrodowe z kamieniem w środku

Stopnie schodów powstały z pociętych podkładów kolejowych osadzonych w gruncie. Przestrzenie między nimi wypełniają nieregularne kamienne płyty ułożone na warstwie zagęszczonego piasku. Puste przestrzenie między kamiennymi elementami wypełnia drobny żwir, który stabilizuje nawierzchnię i zdobi. Podkłady powinny być zagłębione w ziemi pionowo, na co najmniej taką głębokość, na jaką wystają ponad powierzchnię terenu. To zapewni ich stabilność, bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia.

Schody z  drewna, zwiru i kamieni
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Ciemne drewniane obrzeża i wypełniające wnętrza stopni jasne kamienne plastry tworzą efektowne połączenie

Schody ogrodowe  z palików

Niezbyt grube drewniane paliki umacniające stopnie i drobny żwir wypełniający ich wnętrze sprawiają, że schody wydają się delikatne i naturalne. Paliki są osadzone w podłożu na głębokość równą połowie ich wysokości. Dodatkowo stabilizuje je poprzeczna belka, którą z palikami łączą w kilku miejscach nierdzewne wkręty. Wnętrze stopni wypełnia zagęszczony żwir. Wszystkie drewniane elementy muszą być bardzo dokładnie zaimpregnowane preparatami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz budynków, bo od tego zależy trwałość schodów.

Schody z  drewna, zwiru i kamieni
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Proste, nieco siermiężne schody doskonale pasują do ogrodów wiejskich, utrzymanych w naturalnym stylu, i na działki leśne

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie