Kostka brukowa zimą: odśnieżanie nawierzchni betonowej i zabezpieczenie w czasie mrozów

2021-12-27 8:42

Mrozy i opady śniegu mogą niszczyć kostkę brukową, więc warto wiedzieć, jak ją zabezpieczyć. Wydaje się, że okres zimowy to czas, w którym prace ogrodowe idą w zapomnienie. Jednak wbrew pozorom, nawet zimą znajdzie się coś do zrobienia wokół domu.

Odśnieżanie
Autor: GettyImages Ważne jest, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka

Duże dobowe wahania temperatur, zamarzająca w szczelinach woda oraz gruba, zalegająca warstwa śniegu czy lodu – te niekorzystne czynniki mogą zniszczyć nawierzchnie wokół domu. Szczególną ostrożność trzeba zachować zimą. Podczas odśnieżania i skuwania lodu łatwouszkodzić nawierzchnię z kostki brukowej, dlatego lepiej nie używać ostrych narzędzi. Nie powinno się też zbyt intensywnie używać środków odladzających. Wprawdzie ich okresowe stosowanie nie wpływa na jakość nawierzchni, ale zbyt częste może powodować złuszczanie wierzchniej warstwy kostek brukowych i płyt oraz zmianę ich koloru.

Ochrona nawierzchni betonowej przed zimą – zacznij od wyboru materiału

O wszelkie udogodnienia dla domowników warto zadbać już na etapie projektu domu i jego otoczenia. To, jak nawierzchnia wokół domu przetrwa czas zimy, w znacznym stopniu zależy od wykorzystanych materiałów. W związku z tym, układając nawierzchnie, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału wykorzystanego do tworzenia nawierzchni, gdyż materiały wyższej jakości znacznie lepiej zniosą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Sprawdź też:

Najlepiej postawić na nawierzchnie, które charakteryzują się niską nasiąkliwością – poniżej 6%, mrozoodpornością i chropowatością. Te parametry mają znaczenie szczególnie w miejscach takich jak: schody wejściowe, czy często używane alejki. O ochronie nawierzchni wokół domu powinno myśleć się jeszcze przed jej ułożeniem. Wtedy bowiem można zamontować instalację systemów przeciwoblodzeniowych. Tego typu instalacje elektryczne zwiększają bezpieczeństwo domowników, a dzięki pełnej automatyzacji są efektywne i praktycznie samoobsługowe.

Kostka brukowa zimą – jakich narzędzi unikać odśnieżając nawierzchnie betonowe

W okresie zimowym kostka brukowa oraz płyty tarasowe poddawane są prawdziwemu sprawdzianowi wytrzymałości. Poza niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sam możesz uszkodzić nawierzchnie. Dlatego ważne jest, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka. Regularne odgarnianie śniegu uchroni nawierzchnie przed trwałym uszkodzeniem.

Warto także pamiętać o dobraniu odpowiednich narzędzi do odśnieżania. Lepiej zrezygnować z ciężkich, metalowych łopat i ostro zakończonych narzędzi do skuwania lodu, którymi łatwo naruszyć warstwę wierzchnią, powodując jej osłabienie i zmniejszając wytrzymałość. Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór szufli i ręcznych pługów, których głowice wykonane są z tworzywa zabezpieczającego przed przywieraniem śniegu i zakończone listwą ze wzmocnionego aluminium. Jeśli posiadasz traktor ogrodowy z funkcją pługu, a wielkość ułożonej nawierzchni zmusza cię do jego wykorzystania, zwracaj uwagę, aby element ten miał gumowe zakończenie, a podczas odśnieżania nie tarł nadmiernie o podłoże.

Żeby odśnieżyć niewielkie powierzchnie na ścieżkach można wykorzystać dmuchawę, którą zwykle stosuje się do usuwania suchych liści i zanieczyszczeń z trawnika, tarasu oraz innych nawierzchni ogrodowych. Urządzenie zmiecie świeży puch, lecz niestety nie usunie mokrego,ciężkiego śniegu. Dlatego należy nim pracować systematycznie, zdmuchując śnieg od razu, gdy spadnie.

Nawierzchnie betonowe zimą: nie używaj soli

Jak poradzić sobie z nadmiarem śniegu bez odśnieżania? Jednym z chętnie wykorzystywanych sposobów na pozbycie się warstwy lodu z podjazdu czy chodnika jest posypanie ich solą. Jak się okazuje, może być to przyczyna nieestetycznych przebarwień nawierzchni z kostki brukowej, które w pełni zobaczysz dopiero na wiosnę. Sól niekorzystnie wpływa na glebę oraz rośliny sąsiadujące z podjazdami i alejkami – sól utrudnia roślinom pobieranie wody i hamuje ich wzrost.

Sprawdź też:

Jeśli chcesz czymś pozbyć się zalegającego śniegu, a nie chcesz odśnieżać go ręcznie, to zamiast soli lepiej użyć chlorku magnezu, który nie doprowadzi do powstania plam i wykwitów. Najlepszym wyjściem jest jednak posypanie zaśnieżonych podjazdów i alejek piaskiem. Jest to zupełnie nieszkodliwe dla nawierzchni betonowej i świetnie sprawdzi się także w zabezpieczeniu przed poślizgnięciem.

Z czego podjazd przed domem?

Zobacz galerię: Kostka brukowa wokół domu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie