Nawierzchnie w ogrodzie: pomysły na nawierzchnie we wzory

2015-09-30 12:02

Dobrym sposobem na ciekawą nawierzchnię w ogrodzie jest przełamanie monotonii nawierzchni i ozdobienie jej mniej lub bardziej skomplikowanymi wzorami.

Czasami wystarcza wprowadzenie wąskiego paska (bordiury) odmiennego koloru lub ułożenie elementów tak, aby powstała specjalna faktura. Jeśli szukamy rozwiązania wyrafinowanego – ułóżmy mozaikę.

Efektowne ułożenie nawierzchni w ogrodzie

Eleganckim rozwiązaniem, dobrze wpisującym sie w każde wnętrze ogrodowe, jest nawierzchnia o wzorze fakturowym. Efekt można osiągnąć poprzez zmianę kierunków ułożenia jednorodnych elementów, tak by powstawały pasy, okręgi czy też inne skomplikowane wzory. Częściej spotykamy zestawienia elementów podobnej wielkości, lecz zróżnicowanych kolorystycznie. Mogą być dyskretne, utrzymane w zbliżonej tonacji lub skontrastowane i wyraziste.

Duże i małe elementy nawierzchni w ogrodzie

Dobrym sposobem na tworzenie wzorzystych nawierzchni jest budowanie ich z luźno ułożonych płyt kamiennych czy betonowych albo z „plastrów” drewna, a następnie wypełnianie wolnego miejsca drobnymi elementami (kostką, otoczakami, brukiem o małej średnicy). Powstają w ten sposób niepowtarzalne wzory, a przy tym taka technika pozwala nadawać nawierzchni dowolny kształt. Jest to wygodne, gdy chcemy prowadzić ją między roślinami.

Łączymy materiały w nawierzchni w ogrodzie

Kolejnym pomysłem na urozmaicanie nawierzchni jest łączenie materiałów. Doskonale wygląda kamień w towarzystwie drewna czy cegły. Również kostka betonowa nabiera wdzięku, jeżeli zestawimy ją z materiałem naturalnym: kamieniem lub cegłą. Ważne jest, aby elementy były starannie dobrane pod względem kolorystycznym. Interesujący efekt można uzyskać, wprowadzając wzór do nawierzchni ze zwykłej szarej kostki betonowej. Jeśli decydujemy się na kostkę o intensywnej barwie, warto elementy ozdobne ułożyć z materiału naturalnego, bo jego stonowane barwy nadadzą kompozycji szlachetny charakter.

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?

Kolory i wzory na nawierzchni w ogrodzie

Szczególny efekt uzyskamy, jeśli ułożymy rodzaj mozaiki: wzorzystą nawierzchnię z drobnych elementów. Z jakiego materiału powstanie, zależy tylko od naszej inwencji. Doskonale nadają się tu kostki, kamień łamany i otoczaki, bo zależnie od miejsca pozyskiwania różnią się barwami i odcieniami. Możemy tworzyć z nich wspaniałe kompozycje: stonowane, kontrastowe lub wielokolorowe. Podobnie można wykorzystać elementy betonowe lub klinkierowe. Niektóre firmy w swej ofercie mają kostki i płyty o intensywnych barwach oraz rozmaitych kształtach, co umożliwia tworzenie z nich bardzo wyrazistych wzorów.

Nawierzchnia w ogrodzie w harmonii z roślinami

Decydując się na wzorzystą nawierzchnię, zawsze należy rozważyć, w jaki sposób wpisze się ona w kompozycję otaczającego ją ogrodu. Intensywne barwne wzory w sąsiedztwie gąszczu kolorowych kwitnących roślin wprowadzają estetyczny chaos. Jeżeli nawierzchnia ma być w ogrodzie głównym elementem dekoracyjnym, lepiej dać jej tło monochromatyczne, czyli otoczyć ją roślinami o gęstych pędach tworzących interesującą fakturę (iglastymi lub z drobnymi liśćmi) lub o ozdobnych liściach.

Materiały na nawierzchnię w ogrodzie

Nawierzchnie możemy utwardzać elementami kamiennymi, betonowymi, drewnianymi i ceramicznymi. Wybierając materiał, trzeba pamiętać o przeznaczeniu danego miejsca, bo ważna jest nie tylko barwa i wielkość elementów, ale też odporność materiału na nacisk i ścieranie oraz na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Ważne jest też, aby powstające powierzchnie nie były śliskie. Tam, gdzie mają przejeżdżać samochody, nawierzchnia musi być twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nadaje się tu kostka kamienna z granitu, bazaltu, sjenitu, serpentynitu, kostka betonowa, a także klinkier drogowy. Tam, gdzie potrzebna jest sprawna, wygodna i szybka komunikacja piesza, czyli na przejściu od furtki do domu, z domu do śmietnika, na placu gospodarczym – nawierzchnia powinna być gładka, ale nie śliska, a przy tym dość twarda (sporadycznie może wjechać na nią samochód). Można tu oprócz kostki kamiennej wykorzystać płyty cięte lub łamane z piaskowca, antracytu czy twardego wapienia, kostkę betonową, płyty betonowe, klinkier. W części ogrodowej ważne jest przede wszystkim, aby nawierzchnia była wygodna, efektowna i dobrze wpisywała się w kompozycję otaczających ją roślin. Oprócz kostki i płyt kamiennych (granitowych, bazaltowych i sjenitowych) oraz betonowych nadają się tu także bruk, plastry i belki drewniane, płyty z wapienia i piaskowca, łupek, otoczaki różnej wielkości, a także mało odporne, ale efektowne zwykłe cegły budowlane.

Kostki i płyty kamienne tworzące nawierzchnie powinny mieć fakturę: - chropowatą – utworzoną przez mechaniczne groszkowanie, piaskowanie lub płomieniowanie; - z rozmieszczonymi nieregularnie, równoległymi rowkami głębokości 3 mm uzyskanymi piłą zębatą; - łupaną, czyli uzyskaną przez dzielenie brył kamienia wzdłuż płaszczyzn łupliwości (jest szorstka, ale nie ma na niej śladów obróbki narzędziami). Uwaga: kostka bazaltowa jest efektowna i trwała, ale jej gładka powierzchnia po zmoczeniu staje się bardzo śliska. Lepiej więc nie utwardzać nią większych powierzchni, a wykorzystywać głównie do tworzenia dekoracyjnych wzorów. Kostki i płyty betonowe tworzące nawierzchnie powinny mieć powierzchnię chropowatą: piaskowaną, płukaną, falowaną, ryflowaną. Elementy drewniane powinny być szorstkie lub ryflowane i wolne od glonów.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie