Drewniana ścieżka w ogrodzie - pomysł na ogrodową ścieżkę z drewna

2019-06-10 9:21

Drewniana ścieżka oplata cały ogród. Meandruje wśród pni sosen, znika między niskimi świerkami. Jest łatwa do wykonania. Oto pomysł na ogrodową ścieżkę z drewna.

Zagospodarowanie działki, która jest fragmentem lasu rosnącego na glebie piaszczystej, porośniętego dużymi sosnami i niewielkimi świerkami, nie jest proste. Mamy tu do czynienia z runem (krzewinkami i roślinami zielnymi) wrażliwym na deptanie. Stajemy więc przed problemem, jak wykorzystać fragment przyrody tak, by go nie zniszczyć, ale cieszyć się nim na co dzień. Warto sięgnąć po rozwiązanie nietypowe, znane z rezerwatów i ścieżek przyrodniczych: drewnianą ścieżkę-pomost.

Taka nawierzchnia uroczo wpisuje się w leśny ogród, a ponieważ jest poprowadzona trasami używanymi najczęściej przez bywalców ogrodu, ogranicza deptanie roślin. Poza tym pozwala je obserwować z nieco większej wysokości, a więc w szerszej perspektywie. Lekko wypiętrzona ponad powierzchnię ogrodu tworzy trakt, który w naturalny i jednoznaczny sposób komunikuje: tylko tu można chodzić. Ścieżki z drewna nie są długowieczne. Zaletą ścieżki-pomostu jest większa trwałość. Sosnowe deski tworzące bieg nawierzchni posadowione są na bloczkach betonowych, które wystają około 15 cm ponad powierzchnię gruntu, nie mają więc kontaktu z ziemią, co zapobiega szybkiemu niszczeniu drewna. Pusta przestrzeń między gruntem a ścieżką sprawia, że drewno łatwiej przesycha.

Drewniana ścieżka w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Nawierzchnia drewnianego pomostu doskonale się komponuje z białą taflą tarasu, mija ją i znika gdzieś w ogrodzie

Jak zbudować drewnianą ścieżkę

Konstrukcja nawierzchni drewnianej ścieżki jest bardzo prosta: impregnowane ciśnieniowo deski sosnowe zamocowano nierdzewnymi wkrętami do stalowych kątowników. W ten sposób powstały panele, które układa się bez dodatkowego mocowania na stopach fundamentowych lub betonowych bloczkach fundamentowych. Mocując deski do kątowników, należy zostawić między nimi zakopanych w ziemi co 200 cm (bloczki fundamentowe można kupić w składach budowlanych). Dzięki takiej konstrukcji nawierzchnię można łatwo zdemontować. To ułatwia jej konserwację i naprawę, a nawet pozwala w razie potrzeby rozebrać całość i na jakiś czas schować.przerwy około 0,5 cm. Mokre drewno łatwo pęcznieje i gdyby deski były przymocowane na styk, w czasie deszczu lub roztopów mogłyby ulec wypiętrzeniu. Żeby zapewnić swobodny odpływ wody opadowej i szybsze przesychanie drewna, ścieżce należy nadać na całej długości lekki poprzeczny spadek (około 2%). Do wykonania nawierzchni najlepsze są deski ryflowane, czyli takie, których powierzchnia nie jest gładka, lecz z wyżłobionymi rowkami. To sprawia, że nawet gdy są mokre, nie stają się śliskie. Aby uniemożliwić przerastanie chwastów, podłoże pod dróżką wyłożono geowłókniną, a na niej rozłożono 10-centymetrową warstwę kory sosnowej. Dzięki temu całość wśród sosen i świerków wygląda bardzo naturalnie.

Jak zrobić pomost

Deski z kątownikami najlepiej jest połączyć od spodu paneli tworzących ścieżkę. Po pierwsze sprawi to, że wkręty nie będą widoczne, po drugie zwiększy trwałość nawierzchni, ponieważ zapobiegnie wnikaniu wody przez mikroszczeliny przy wkrętach.

Czy drewno krajowe nadaje się na budowę tarasu?
Pozostałe podkategorie