Schody zewnętrzne łączące dom z ogrodem. Z czego i jak zrobić schody do ogrodu

2019-04-19 8:59

Schody zewnętrzne prowadzą nas do ogrodu. Wybierając materiał na schody łączące dom z ogrodem, kierujmy się nie tylko ich wyglądem. To, z czego zostaną wykonane zadecyduje, czy dobrze będą spełniać swoją funkcję. Podpowiadamy, z czego i jak zrobić schody do ogrodu.

Schody do ogrodu
Autor: Andrzej Szandomirski Schody zewnętrzne muszą być wygodne i bezpieczne

Schody zewnętrzne, które łączą dom z ogrodem, powinny być nie tylko wygodne, ale i estetyczne, ponieważ są częścią wystroju ogrodu. Dlatego zarówno forma, jak i materiał, z jakiego będą wykonane, powinny być dopasowane do innych elementów architektonicznych – także domu. Wybierając materiał na schody, kierujmy się nie tylko tym, czy nam się podoba. To, z czego zostaną wykonane zadecyduje, czy dobrze będą spełniać swoją funkcję. Dlatego powinien to być materiał trwały, wytrzymały na ścieranie, mrozoodporny, mało nasiąkliwy i nieśliski. Naturalnymi materiałami spełniającymi powyższe wymagania są na przykład: granit, bazalt, piaskowiec. Jednak, płyty wykonane z piaskowca warto zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem wody - kamień można zaimpregnować środkami na bazie żywic syntetycznych lub silikonowych.

Przeczytaj też: Jaki kamień można wykorzystać w ogrodzie

Długie schody zewnętrzne najlepiej wyglądają wtedy, gdy ich bieg nie jest prosty, ale skręca, miękko meandrując wśród roślin. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, warto co kilka stopni zrobić szersze spoczniki. Dodadzą konstrukcji lekkości i naturalnego wyglądu. Ważne jest zagospodarowanie brzegów schodów. Można je wykończyć murkiem policzkowym z takiego samego materiału jak stopnie; rozwiązanie takie jest polecane szczególnie w przypadku schodów, które są powiązane z budynkiem. Schody zbudowane w głębi ogrodu (niezależne od bryły budynku) najlepiej wyglądają wtedy, gdy są obsadzone roślinami.

Jak zaprojektować zewnętrzne schody do ogrodu?

Schody zewnętrzne powinno się projektować ze szczególną starannością, bo muszą być wygodne i bezpieczne.

Pierwszym krokiem jest ustalenie liczby stopni. W tym celu różnicę wysokości poziomów (H), które schody mają połączyć, trzeba podzielić przez planowaną wysokość stopnia (h). W ogrodzie mamy więcej miejsca niż w domu, dlatego nie musimy i nie powinniśmy robić schodów tak stromych jak wewnątrz budynków. Wygodne schody ogrodowe to takie, których stopnie mają wysokość nie większą niż 8-12 centymetrów. Głębokość stopnia (s) w centymetrach oblicza się ze wzoru: s = 62,5 – 2 h. Należy pamiętać o powiększeniu jej o tyle, ile będzie nadwieszony nad nim kolejny stopień. Szerokość schodów ogrodowych powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów. Warto budować schody szersze, bo są wygodniejsze i lepiej wpisują się w otoczenie.

Wygodne schody mają stopnie głębokości 40 cm i wysokości 12-15 cm. Ale w ogrodzie, wśród roślin, świetnie wyglądają też takie, których stopnie są głębsze i niższe. Szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 120 cm, bo wtedy swobodnie mogą się na nich minąć dwie osoby. Podyktowane jest to również względami estetycznymi. Solidne, rozległe schody lepiej się wpisują w przestrzeń działki. Aby nie gromadziła się na nich woda opadowa albo z topniejącego śniegu, powinny mieć spadek 1-2 proc.

Pod schodami ciężkimi – z płyt kamiennych, betonowych lub monolitu betonowego – należy zbudować fundament na głębokość 40-80 cm (im mniej przepuszczalny grunt, tym głębiej). Zazwyczaj w przypadku schodów ogrodowych wystarczy fundament pod najniższym stopniem.

Przeczytaj też: 10 świetnych pomysłów na schody w ogrodzie

Schody zewnętrzne - bezpieczne wchodzenie

Powierzchnia stopni schodów zewnętrznych nie może być gładka, bo użytkownikom będzie grozić poślizgnięcie się. Dlatego nie należy ich budować z polerowanych kamieni ani gładko ociosanego drewna. Szczególnie śliskie są mokre deski, dlatego do budowy stopni powinno się używać elementów ryflowanych (naciętych w podłużne rowki). Lepiej zrezygnować ze schodów z piaskowca w ocienionych, a więc często wilgotnych miejscach. W takich warunkach kamień ten szybko porasta glonami, co powoduje, że staje się bardziej śliski. Wysokość stopni w biegu schodów powinna być taka sama. Nawet jeśli budujemy je z kamiennych bloków, musimy tak posadowić elementy, zagłębiając je w gruncie, żeby schody były równe. Niższy lub wyższy schodek ukryty wśród pozostałych może się stać pułapką. Przechodzący będą się potykać (zwłaszcza wtedy, gdy bieg schodów jest długi).

Schody zewnętrzne - jaki typ schodów zewnętrznych wybrać?

  • Schody zewnętrzne betonowe z dekoracyjną okładziną. Są najbardziej trwałe, można je budować nawet na stromych skarpach. Pod pierwszym stopniem u podstawy biegu schodów trzeba wykonać fundament betonowy. Na dnie wykopu pod stopnie należy położyć warstwę zagęszczonego piasku, a jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, drenaż ze żwiru lub z tłucznia i dopiero na nim warstwę piasku. Następnie w deskowaniu formuje się stopnie z betonu. Spocznik należy zrobić osobno – od biegu schodów powinna go oddzielać szczelina dylatacyjna. Każdy kolejny bieg pod pierwszym stopniem powinien mieć fundament. Wygląd schodów zależy od materiału, którym zostały wykończone. Zwykle jest to okładzina z płyt lub kostek kamiennych, cegieł klinkierowych albo małych otoczaków.
  • Schody zewnętrzne z płyt kamiennych lub betonowych. Są łatwe do wykonania. W skarpie należy wyciąć bieg schodów i dokładnie zagęścić poziome powierzchnie. Pod pierwszym stopniem trzeba zrobić betonowy fundament. Na nim na warstwie zaprawy cementowej układa się płytę kamienną lub cementową, tak aby była na poziomie gruntu. Następnie należy wykonać podstopnicę (na przykład z kamiennych ciosów związanych betonem), ułożyć kolejną płytę i podstopnicę, i tak aż do pokonania założonej wysokości.
  • Schody zewnętrzne żwirowe lub ziemne. Można je wykonać, jeśli teren opada łagodnie, a grunt jest przepuszczalny. Stopnie wycina się w skarpie. Poczynając od dołu, należy umocnić krawędzie kolejnych stopni. Można to zrobić rozmaicie: wbić po dwa kołki i ułożyć za nimi okrąglaki lub krawędziaki, położyć podkłady kolejowe albo po kilka dużych podłużnych kamieni. Przestrzeń między krawędziami wypełnia się warstwą zagęszczonego żwiru drobnego, a na nim układa i dobrze ubija warstwę żwiru grubego. Nie nadaje się do tego żwir rzeczny, bo ma zaokrąglone krawędzie i źle się klinuje. Do wykonania nawierzchni stopni można też użyć pospółki lub gliny wymieszanej z piaskiem.

>>Przeczytaj też: Schody ogrodowe - schody z drewna, żwiru i kamieni

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie