Przydomowy basen: basen w gruncie lub na powierzchni

2013-07-29 18:29

Basen w ogrodzie to znakomity pomysł na letnie upalne dni. Niecki przydomowych basenów zwykle nie są duże. Niecka basenu w ogrodzie może być zagłębiona w gruncie lub ustawiona na powierzchni. Basen w gruncie. Basen na powierzchni.

Basen w ogrodzie: wymiary niecki basenowej

Prywatni inwestorzy najczęściej wybierają te o wymiarach 6-10 x 3-5 m. Decydują o tym przeważnie koszty inwestycyjne i przewidywane wydatki na eksploatację oraz oczywiście wielkość działki. Do pływania i zabaw w basenie wystarczy głębokość 1,5 m. Nie da się wtedy jednak skakać do wody. Im większe wymiary i głębokość będzie miał basen, tym więcej będzie w nim wody i tym wyższe będą koszty jej pompowania i filtrowania. Więcej będą także kosztowały środki do jej dezynfekcji. Największą pozycję w wydatkach na utrzymanie basenu będzie jednak stanowił koszt energii do podgrzewania wody. Warto o tym pamiętać, ustalając wymiary basenu.

Basen w gruncie lub na powierzchni

Niecka basenu może być zagłębiona w gruncie lub ustawiona na powierzchni. Zbudowanie niecki zagłębionej w gruncie wymaga kosztownych prac ziemnych. Jeśli działka jest już zagospodarowana, trochę się przy tym zniszczy. Przed jej zakopaniem trzeba sprawdzić poziom wód gruntowych na działce. Jeśli jest zbyt wysoki, lepiej zrezygnować z takiego pomysłu albo odpowiednio zwiększyć wytrzymałość ścian i dna. W przeciwnym razie parcie gruntu, którego objętość zwiększa się na skutek zamarzania wody gruntowej, może zniszczyć nieckę, kiedy zostanie ona na zimę opróżniona z wody.

Basen w ogrodzie: niecka basenu

Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są niecki z żelbetu – betonu zbrojonego kilkoma warstwami siatki mocowanej do rusztu z prętów zbrojeniowych o średnicy 5-6 mm. Mogą mieć dowolny kształt, zależnie od upodobań lub pomysłu inwestora, i dowolne nachylenie dna. Nieckę formuje się w tradycyjnym deskowaniu lub formach ze styropianu albo polipropylenu. Można także wymurować ją ze zbrojonych i wypełnionych betonem betonowych pustaków. Zbiorników z betonu układanego bezpośrednio na budowie i murowanych nie da się nigdy przenieść w inne miejsce. Można tak postąpić – przynajmniej teoretycznie – z niecką gotową lub zbudowaną z prefabrykowanych elementów.
Wybudowanie betonowego basenu wymaga sporo pracy i jest przez to dość kosztowne. Łatwiejsze do wykonania i tańsze są niecki z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, stalowe lub aluminiowe o różnych kształtach. Ściany metalowych niecek robi się z arkuszy zrolowanej blachy lub z elementów skręcanych śrubami. Całość montuje się bezpośrednio na działce. Baseny okrągłe nie wymagają dodatkowych elementów konstrukcyjnych, ścianki niecek owalnych nie są dostatecznie sztywne i trzeba je obmurować wzdłuż dłuższych boków. Przy tej okazji warto je również ocieplić warstwą styropianu, wówczas woda w basenie dłużej pozostanie ciepła.
Jeśli zdecydujemy, że niecka basenu będzie ustawiona na gruncie, możemy wybrać także drewnianą – okrągłą, prostokątną lub wielokątną. Drewniane elementy basenów robi się z dobrych gatunków drewna, wyselekcjonowanego i o dużej twardości. Suszy się je i impregnuje ciśnieniowo, aby zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zapewnić wieloletnią trwałość.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?

Basen w ogrodzie: wykończenie niecki basenowej

Decyduje o jej estetycznym wyglądzie, ale ma także istotny wpływ na walory użytkowe, zwłaszcza łatwość utrzymania jej w czystości. Niecki betonowe wykańcza się płytkami ceramicznymi, mozaiką lub folią. Przed ułożeniem płytek lub mozaiki powierzchnię betonu trzeba uszczelnić, ponieważ nie zapewniają one szczelności, a jedynie stanowią warstwę wykończeniową, która powinna być odporna na wilgoć i wpływy atmosferyczne. Tak będzie oczywiście tylko wtedy, gdy płytki będą mrozo-, chloro- i wodoodporne. Te ułożone na brzegach basenu powinny być dodatkowo antypoślizgowe. Odporna na mróz i wodę musi być także fuga użyta do spoinowania.
Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów i faktur płytek wykończone nimi niecki basenów mogą być bardzo atrakcyjne. Ten rodzaj wykończenia jest jednak najdroższy. Aby nie uległ zniszczeniu, zbiornik trzeba koniecznie na zimę opróżnić z wody.

Folii, najczęściej z PCW, używa się nie tylko do wykańczania niecek betonowych, ale również do wykładania wnętrz basenów stalowych i drewnianych. Wykorzystuje się do tego folię cienką lub grubszą – 1,5-milimetrową zbrojoną tworzywem, dzięki temu bardziej wytrzymałą, ale niestety również droższą. Folia gwarantuje trwałą szczelność basenu. Jest dostępna w kilku kolorach, gładka i wzorzysta.

Całoroczne baseny ogrodowe. Latem kąpiel - zimą ślizgawk