Ogród wodny: dobry pomysł na zbiornik wodny w ogrodzie

2014-07-10 17:13

Zbiornik wodny w ogrodzie urozmaica jego wnętrze, a woda nawilża powietrze i poprawia mikroklimat. Warto więc zainwestować i zbudować staw w ogrodzie. Pomysł na ogród wodny.

Jeśli inwestować w ogród wodny, to rozsądnie. Dobrze jest najpierw pogłębić swoją wiedzę na temat zbiorników wodnych i innych źródeł wody, aby po pierwsze nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a po drugie w pełni cieszyć się urokiem ogrodu w nowej aranżacji.

Jakie miejsce wybrać na zbiornik wodny?

Gdy decydujemy się na oczko wodne, musimy bardzo dobrze przemyśleć jego usytuowanie. Powinno się ono bowiem znaleźć w takim miejscu naszego ogrodu, aby było widoczne zarówno z tarasu, na którym będziemy przesiadywać latem, jak i z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń domu. Uwaga! Ogród wodny starajmy się sytuować z dala od drzew. Ich silne korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.

Oczko wodne: w jakim stylu?

Romantycznie czy nowocześnie? Oczko wodne naśladujące naturę czy regularny basen na wzór wschodnich ogrodów wodnych? Decyzja należy do nas, ale warto kierować się zasadą, że im bliżej domu staw się znajduje, tym bardziej jego forma powinna być zintegrowana z bryłą budynku i nawiązywać do jego architektury. Oczko oddalone od domu może – ale nie musi – naśladować naturalny zbiornik wodny. Natomiast gdy cały ogród jest utrzymany w geometrycznym stylu, to zbiorniki wodne również powinny mieć podobny charakter.

Zobacz wideo: Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne zgodnie z prawem
Oczko wodne krok po kroku

Autor: Łukasz Kozłowski

Bez pozwolenia na budowę możemy zbudować oczko wodne o powierzchni lustra wody nieprzekraczającej 30m2. Jednak zamiar jego budowy trzeba zgłosić w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. Pozwolenia na budowę wymagają natomiast wszystkie zbiorniki wodne o powierzchni większej niż 30 m2. Wiąże się to z przygotowaniem projektu budowlanego zbiornika oraz uzyskaniem pozwolenia wodno-prawnego.

Źródełko czy staw?

To, jaką formę ogrodu wodnego wybierzemy, jest nie tylko kwestią naszych upodobań. Równie ważne są wielkość oraz ukształtowanie przestrzeni, jaką dysponujemy.

Ogród wodny w skali mikro

Ogród wodny możemy stworzyć niemal wszędzie – na niewielkim patio, na tarasie czy nawet na balkonie. Wystarczy postawić szczelny pojemnik – na przykład cebrzyk – i posadzić w nim kilka niewielkich roślin wodnych. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie źródełka lub wodopoju. Woda może wypływać ze ścian domu lub ogrodzenia, z kamieni umieszczonych w nawierzchni – albo z figur ustawionych w niecce. Wszystkie te urządzenia zajmą niewiele miejsca, a woda w ruchu wzbogaci każde wnętrze ogrodowe.

Oczko wodne w niewielkim ogrodzie

Na małej działce oczko wodne nie powinno być duże,bo każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Warto więc je zbudować jak najbliżej tarasu, by w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Zbiornik może mieć formę niewielkiego basenu o kształcie geometrycznym – wkomponowanego w taras lub w nawierzchnię. Może to być również oczko o kształcie zbliżonym do naturalnych sadzawek – wykonane z folii lub gotowej formy. Niewielkie zbiorniki wodne nie powinny być płytsze niż 40 cm, bo wtedy woda w nich zbyt szybko się nagrzewa. Trudno też utrzymać równowagę biologiczną gwarantującą klarowność oczka, dlatego nieocenione będą wszelkie urządzenia wprawiające w ruch wodę. Mamy tu do wyboru gejzery, minifontanny, źródełka, kaskady.

Oczko wodne w dużym ogrodzie

Duży ogród daje duże możliwości. Można w nim śmiało zbudować staw naśladujący naturalny zbiornik wodny. Powinien on mieć więcej niż 25 m2 wody. W tym wypadku wielkość powierzchni przemawia na naszą korzyść. Bo oprócz tego, że będziemy mogli korzystać z kąpieli, to jeszcze w takim zbiorniku powierzchni lustrałatwiej o zachowanie równowagi biologicznej, a co za tym idzie – zmniejsza się liczba zabiegów pielęgnacyjnych, jakie będziemy musieli przy nim wykonywać. Oczywiście pod warunkiem, że zbudujemy go zgodnie ze sztuką, nie zapominając o tym, że aby zbiornik wodny sam się oczyszczał, muszą w nim zamieszkać nie tylko rośliny, ale i zwierzęta. Aranżując sztuczny staw ogrodowy, warto wzorować się na naturalnych akwenach. Brzegi powinny być urozmaicone – zarówno z bezpośrednim dostępem do wody, jak i bez niego, porośnięte szuwarem. W strefie przybrzeżnej warto posadzić takie drzewa i krzewy, które zazwyczaj rosną na obrzeżach naszych jezior.

Rośliny wodne – sadzić czy nie?

Dzięki roślinom posadzonym w wodzie i przy brzegu oczko wodne nabierze prawdziwie naturalnego charakteru. Poza tym rośliny świetnie zamaskują ewentualne niedoskonałości brzegów zbiornika. Powinny one zajmować około 1/3 lustra wody. Dzięki temu oczko wodne nie będzie wymagało naszej stałej pielęgnacji. Rośliny bowiem nie tylko zdobią, ale również napowietrzają, a nawet oczyszczają wodę. Aby osiągnąć stan sprzyjający zachowaniu naturalnych procesów biologicznych w oczku wodnym, trzeba posadzić w nim rośliny pochodzące z różnych stref: przybrzeżne, bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające. Kształtując dno naszego oczka, nie zapomnijmy więc uformować półek, na których ustawimy kosze z roślinami wodnymi. Półki te muszą się znajdować na różnych wysokościach, zgodnie z wymaganiem roślin, które tam umieścimy.

Mostki, podesty, altany przy zbiorniku wodnym

Dobrze zaprojektowane elementy małej architektury zawsze wzbogacają ogród. Jeśli więc mamy taką możliwość, to warto przerzucić przez wodę mostek, zbudować przy oczku pomost czy postawić altanę. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej skali i proporcji.

  • Mostki. Przy niewielkich zbiornikach bardziej stosowne będzie zbudowanie niedużej kładki lub przejścia po kamieniach umieszczonych w wodzie. Nad dużymi stawami natomiast dobrze będą wyglądały wszelkie mostki.
  • Podesty. Ułatwiają dostęp do wody. Gdy oczko znajduje się tuż przy domu – po prostu zastępują taras, a przy zbiornikach oddalonych od budynku są kolejnym miejscem wypoczynku. Można na nich ustawić stół i siedziska i poczuć się jak na wakacjach.
  • Altany. Duży ogród z odpowiedniej wielkości stawem w głębi niego to wymarzona okazja do wybudowania altany nad wodą. Stanie się szybko miejscem najchętniej odwiedzanym przez wszystkich domowników. Azylem, w którym można odnaleźć tak potrzebny spokój.

Zobacz wideo: ciekawy pomysł na staw w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE