Odśnieżarka elektryczna. Prosty sposób na szybkie odśnieżenie podjazdu i chodnika!

2021-01-18 12:20
Odśnieżarka elektryczna
Autor: AL-KO Odśnieżarka elektryczna sprawdzi się do usuwania świeżego śniegu na niedużej powierzchni

Zamiast pracowicie szuflować ciężki i mokry śnieg przed domem, można usunąć go prościej, szybciej i bez zbędnego wysiłku - za pomocą odśnieżarki. Można wybrać małą akumulatorową albo dużą spalinową. My polecamy odśnieżarki elektryczne wystarczające do domów jednorodzinnych.

Jeśli odśnieżarka ma nam pomóc w codziennym usuwaniu śniegu zalegającego przed domem, na podjeździe i chodniku, to w zupełności wystarczy model elektryczny. Szerokością odśnieżanego pasa odpowiada klasycznej łopacie do śniegu, a dzięki wirnikowi, który może wyrzucać śnieg nawet na odległość 6-9 m, praca będzie lekka. Odśnieżarka elektryczna wymaga zasilania sieciowego, więc żeby sprzątnąć dłuższy podjazd konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedniej długości przedłużacz. Jeśli wybierzemy odśnieżarkę elektryczną, musimy pamiętać, że najlepiej jest jej używać do usuwania świeżego śniegu o niezbyt wielkiej grubości pokrywy.

Odśnieżarki elektryczne to proste i lekkie urządzenia. Ich waga wynosi 10-15 kg. Z powodzeniem może je obsługiwać kobieta lub osoba starsza.

Odśnieżarka elektryczna
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki elektrycznej odśnieżarce śnieg zamiast zalegać na podjeździe zostanie przesypany obok niego, np.na trawnik

Odśnieżarka elektryczna: jakie parametry są ważne

Przeglądając ofertę rynkową odśnieżarek elektrycznych warto sprawdzić:

  • moc urządzenia,
  • szerokość odśnieżanego pasa,
  • wysokość osuwanego śniegu,
  • regulację kąta wyrzutu śniegu,
  • odległość wyrzutu śniegu,
  • wagę urządzenia,
  • poziom wibracji i hałasu.

Jeśli zależy nam na wygodzie użytkowania, szukajmy odśnieżarek elektrycznych, które mają:

  • napęd,
  • reflektor,
  • podgrzewane uchwyty.

Odśnieżarki elektryczne można z powodzeniem wykorzystywać do usuwania śniegu na niezbyt dużych działkach, gdyż ich zasięg ograniczony jest przewodem elektrycznym. Mają z reguły mniejszą szerokość roboczą niż urządzenia spalinowe (najczęściej jest to 30-60 cm) oraz mniejszą moc. Dzięki silnikowi elektrycznemu nie generują tak dużego hałasu jak urządzenia spalinowe – odśnieżanie nie będzie więc dokuczliwe dla sąsiadów. Takie odśnieżarki sprawdzą się na terenach pochyłych, gdzie urządzenia spalinowe mogą sobie nie poradzić. Odśnieżarki elektryczne są wygodniejsze w obsłudze – mogą być bez problemu obsługiwane przez kobiety. Również konserwacja takich urządzeń nie nastręcza kłopotów, bo są bardzo proste w budowie.

Odśnieżarka elektryczna
Autor: Stiga Odśnieżarka elektryczna jest lekka, więc bez problemu może obsługiwać ją kobieta

Odśnieżarka elektryczna: budowa

Ogólny schemat urządzenia jest bardzo podobny do kosiarki. Do kierowania odśnieżarką służą składane prowadnice, na których jest umieszczone gniazdo do przedłużacza. Część robocza to prosta obudowa o kształcie prostopadłościanu, wewnątrz której są umieszczone łopatki albo wirnik zbierające śnieg z podłoża. Na górze obudowy znajduje się obrotowy kominek z pochylonym wierzchołkiem, przez który następuje wyrzut zebranego śniegu. Najlepiej jest, gdy kierunek wyrzutni śniegu można regulować w zakresie co najmniej 180o. W przypadku odśnieżarek elektrycznych odległość wyrzutu wynosi 6-9 m, jednak gdy śnieg jest mokry i ciężki, wielkość ta na pewno będzie mniejsza. Do poruszania odśnieżarki służą kółka umieszczone po bokach obudowy.

Zobacz także:

Odśnieżarka elektryczna
Autor: AL-KO Waga odśnieżarek elektrycznych to 10-15 kg

Odśnieżarka elektryczna: rozwiązania dla wygody

W najlepszych modelach odśnieżarek elektrycznych może być dodatkowy napęd, czyli dwa kółka pod wirnikiem, które samoczynnie ciągną odśnieżarkę, gdy zostanie uruchomiona ta funkcja. Dobre odśnieżarki mogą mieć biegi, dzięki którym można dostosować tryb i szybkość pracy do ilości śniegu, który trzeba usunąć.

Sprawdź też:

Udogodnieniem, które przyda się podczas krótkich zimowych dni, jest oświetlenie zamontowane na przodzie odśnieżarki. Może mieć ono postać reflektora halogenowego albo paska LED-owego. Osoby wrażliwe na niskie temperatury mogą wybrać model odśnieżarki elektrycznej z podgrzewanymi uchwytami, dzięki czemu praca nawet w mroźne dni będzie bardziej komfortowa.

Odśnieżarka elektryczna: ceny

Odśnieżarki elektryczne są też o wiele tańsze od odśnieżarek spalinowych. Na rynku jest dużo urządzeń w cenie 400-800 zł. Najbardziej wyszukane modele odśnieżarek elektrycznych mogą kosztować około 1000 zł. Do małych ogródków można kupić bardzo prostą odśnieżarkę, tzw. łopatę elektryczną, w cenie 200-300 zł.

Warto wiedzieć
Odśnieżarka elektryczna

Autor: Krysiak

Elektryczna łopata do śniegu

Elektryczna łopata do śniegu

Do odśnieżania bardzo małej posesji może wystarczyć odśnieżarka w postaci łopaty elektrycznej. Biegnąc tropem podobieństwa do urządzeń do koszenia trawy, łopata elektryczna jest podobna do podkaszarki. Część robocza jest zamocowana na podobnej prowadnicy. Urządzenie prowadzi się oburącz, trzymając jedną ręką uchwyt górny, a drugą - dolny z boku. Nad łopatkami znajduje się pochylona przegroda określająca kierunek wyrzucania zebranego śniegu. Jest on wyrzucany do przodu w postaci nieregularnego strumienia, w miarę jak go się zbiera z podłoża.

Wideo: jaką wybrać odśnieżarkę

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE