Rośliny do oczka wodnego- jak sadzić i pielęgnować rośliny w oczku wodnym

2018-07-16 14:23

Rośliny do oczka wodnego. Oczko wodne obsadzone roślinami to dekoracyjny element aranżacji ogrodu. Radzimy, jak sadzić rośliny wodne. Aby rośliny wodne zdobiły oczko, należy je właściwie posadzić. Sadzenie roślin w oczku wodnym: krok po kroku.

Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami w oczku wodnym, należy odpowiednio je dobrać oraz prawidłowo pielęgnować. Pierwszym i najważniejszym zabiegiem jest oczywiście sadzenie roślin wodnych. Przeczytaj, jak sadzić i pielęgnować rośliny wodne.

Sadzenie roślin w oczku wodnym - wybór stanowiska

Prawidłowe posadzenie zapewni roślinom dobry start w nowym miejscu. Przygotowania do posadzenia roślin wodne w oczku należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dostosowanego do siły wzrostu oraz potrzeb danego gatunku. Przykładowo, rośliny wodne ekspansywne, których intensywny wzrost mógłby zagrażać innym gatunkom, wymagają dodatkowych ograniczeń (np. w postaci dużych pojemników) lub dostatecznej ilości wolnego miejsca. Rośliny wodne strefy głębokiej potrzebują wystarczającego poziomu wody w zbiorniku.

Jak sadzić rośliny wodne - kolejność sadzenia i podłoże

Nasadzenia w oczku wodnym należy zaplanować tak, aby w pierwszej kolejności zajęły w nim miejsce rośliny wodne, następnie gatunki dekoracyjne, a na końcu rośliny uzupełniające. Większość gatunków rośliny wodnych wymaga posadzenia w gruncie (z wyłączeniem roślin wodnych pływających), dlatego należy dla nich przygotować odpowiednie podłoże.

Jak sadzić rośliny wodne: podłoże. Najlepsza do tego celu będzie mieszanka piasku i gliny (w stosunku 2-3: 1) wzbogacona dodatkiem kompostu lub niewielkiej ilości torfu bądź też gotowa mieszanka podłoża dla roślin wodnych.

Sadzenie roślin w oczku wodnym - termin i technika sadzenia

Jak sadzić rośliny wodne: termin. Rośliny wodne w oczku wodnym sadzimy wczesną wiosną (marzec–kwiecień), pamiętając jednak, aby gatunki wrażliwe na niską temperaturę sadzić dopiero po 15 maja. Rośliny wodne należy sadzić w ażurowych pojemnikach (zapobiegających zagniwaniu korzeni) wyłożonych jutą lub specjalną geowłókniną i wypełnionych podłożem. Górna warstwa powinna być wyłożona piaskiem bądź grubym żwirem. W razie potrzeby można pojemnik dodatkowo obciążyć, układając na jego dnie kilka kamieni. Tak posadzone rośliny nie spowodują zmętnienia wody, a ich korzenie będą miały stały dostęp do tlenu oraz wilgoci.

Jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by było miłym zakątkiem w ogrodzie. Jest kilka zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji oczka związanych z sadzeniem roślin wodnych.

1. Roślin wodnych w oczku nie należy sadzić w żyznej ziemi ogrodowej, bo dostarczamy w ten sposób pożywki glonom.

2. Lepiej do sadzenia roślin w oczku wodnym przygotować mieszankę gliny, piasku i kompostu lub ziemi ogrodowej (w równych częściach) czy też dwóch części piasku z jedną gliny.

3. Dbając o oczko wodne w ogrodzie pamiętaj, że nie wolno zasilać roślin rosnących w oczku wodnym nawozami przeznaczonymi dla roślin ogrodowych – w sprzedaży są specjalne nawozy dla roślin wodnych.

4. Jeśli masz w oczku wodnym w ogrodzie rośliny egzotyczne, takie jak hiacynt wodny i pistia, pamiętaj, że są wrażliwe na mróz, więc na zimę trzeba je przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia (temperatura 10-15 st.C) i umieścić w naczyniu z wodą lub mokrym piaskiem.

5. W oczku wodnym nie wolno opryskiwać roślin preparatami chemicznymi, bo są szkodliwe dla zwierząt wodnych.

6. Lepiej nie wykańczać brzegów oczka wodnego kamieniami wapiennymi, bo wypłukiwane z nich związki spowodują podniesienie pH wody. Zasadowy odczyn jest nieodpowiedni dla ryb, mikroorganizmów i drobnych zwierząt, natomiast służy rozwojowi glonów.

Oczko wodne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE