ZIELEŃ TO ŻYCIE - Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

2023-08-30 9:14

30. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE w tym roku potrwają od 31 sierpnia do 2 września 2023 Grupa Murator tradycyjnie objęła targi patronatem. Zapraszamy!

Targi Zieleń to życie

i

Autor: Targi Zieleń to życie Targi Zieleń to życie - od 31 sierpnia do 2 września 2023, Warszawa

Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencja Promocji Zieleni, jak co roku przygotowują jedyne w swoim rodzaju, znane i cenione w kraju i zagranicą targi ZIELEŃ TO ŻYCIE, które zagoszczą w Warszawie na przełomie sierpnia i września z ponad 150 wystawcami z 9 krajów.Tegoroczne targi odbędą się pod hasłem „Nowe czasy, nowe wyzwania”, które stanowi kontrapunkt dla 30-letniej tradycji targów ZIELEŃ TO ŻYCIE. 

Historia targów ZIELEŃ TO ŻYCIE

ZIELEŃ TO ŻYCIE, która narodziła się w 1993 r. stała się na przestrzeni minionych lat czymś więcej niż tylko trzydniowym wydarzeniem. Rozwijała się i przekształcała w odpowiedzi na zmiany i potrzeby rynkowe. Obejmuje 3 obszary całorocznych działań – targi, szkolenia i wydawnictwa – wszystkie pod egidą Związku Szkółkarzy Polskich. ZIELEŃ TO ŻYCIE przybrała też postać internetowej platformy, która została uruchomiona w lipcu br., by jeszcze efektywniej integrować i rozwijać branżę oraz zawiązywać sojusze z sektorami pokrewnymi jak np. budownictwo i architektura.

Inwestycje budowlane, bez względu na skalę, stają się nierozerwalnie związane z zielenią, a współpraca architektów z architektami krajobrazu się zacieśnia. Potrzeba kontaktu z roślinami staje się coraz silniejsza, ale o ile jeszcze rok czy dwa lata temu chodziło po prostu o zieleń, o tyle teraz upowszechnia się nastawienie „pro natura”, które obejmuje wszystko, co naturalne, rodzime, niewyszukane.

Klimat i bioróżnorodność – konferencje, ogród pokazowy  

Wyzwania, o których mówi lejtmotyw tegorocznych targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, związane są ze zmianami klimatu, a co za tym idzie – koniecznością coraz większej dbałości o różnorodność biologiczną i gospodarowanie wodą oraz stosowania technologii proekologicznych na etapie uprawy roślin czy urządzania ogrodów i terenów zieleni.

Konkretne rozwiązania do wykorzystania w miejskich terenach zieleni oraz ogrodach przedstawi wybitny brytyjski projektant Noel Kingsbury w trakcie wykładu „Tereny zieleni przyszłości”, który otworzy 24. Konferencję Mocno Zielone Miasto. Podczas tego forum nie zabraknie tak gorących tematów, jak: łąki kwietne, renaturyzacja rzek czy zmieniająca się forma i rola ogrodów przydomowych. Wychodząc naprzeciw aktualnym problemom i potrzebom, przedstawimy rozwiązania w małej skali oraz z perspektywy dużych aglomeracji.

Mirosław Sztuka, doświadczony architekt krajobrazu, w prelekcji z serii Green Cities opowie o budowaniu miejskiego ekosystemu i co za tym idzie zmianie podejścia do planowania przestrzennego.

Współczesne tendencje w architekturze krajobrazu poznamy także w ogrodzie pokazowym. Zaangażowani przez firmę Gardenphilia dostawcy produktów i usług przedstawią wspólną aranżację z praktycznymi rozwiązaniami w zakresie bioróżnorodności, retencji, wyposażenia, nawierzchni – produktów i technologii proekologicznych w ogrodach i terenach zieleni. Na wyzwania związane z ochroną i pielęgnacją drzew odpowiedzą przedstawiciele Federacji Arborystów Polskich podczas sobotniego szkolenia.

Ogrody przydomowe na targach ZIELEŃ TO ŻYCIE

Wyzwania związane ze zmianami klimatu oraz wprowadzaniem bioróżnorodnością dotyczą także ogrodów przydomowych, o których będzie mowa zarówno podczas konferencji jak i sobotniego Spotkania Twórców Ogrodów. Dowiemy się m.in. jak założyć ogród „naturalny” zgodnie ze sztuką ogrodniczą, w jaki sposób zaaranżować mały ogród, żeby sprawiał wrażenie większego, jak umiejętnie połączyć nawierzchnie betonowe z trawnikiem i rabatami, żeby stanowiły harmonijną całość, jakie elementy małej architektury wybrać i jak je zastosować, aby połączyć przestrzenie domu i ogrodu.

Program targów ZIELEŃ TO ŻYCIE

  • Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO
  • Seminarium WIEDZA DLA HANDLU I PRODUCENTÓW
  • Spotkanie TWÓRCÓW OGRODÓW
  • Szkolenie GARDENPHILIA DESIGNER
  • Szkolenie FEDERACJI ARBORYSTÓW POLSKICH
  • Pokazy FLORYSTYCZNE WYSTAWCÓW
  • Ogród Pokazowy GARDENPHILIA
  • Premiera Szklarni BORA BORA
  • Strefa spotkań
  • Kiermasz roślin

Godziny otwarcia targów ZIELEŃ TO ŻYCIE

31 sierpnia (czwartek) od 9.00 do 17.00 – dzień dla profesjonalistów. 1 września (piątek) - 9.00-17.00 – dzień dla profesjonalistów. 2 września (sobota) - 9.00-16.00 – dzień dla profesjonalistów i hobbystów.

Organizatorem targów jest Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Związek Szkółkarzy Polskich. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Centrów Ogrodniczych i Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu.