Wędzarnia ogrodowa drewniana - jakie powinny być wymiary wędzarni drewnianej? Jaka wędzarnia lepsza - murowana czy drewniana?
Wędzonka własnej roboty to marzenie wielu smakoszy. Okazuje się, że można je w łatwy sposób zrealizować, wystarczy zainwestować we własną wędzarnię. Największą popularnością cieszą się drewniane, ale też wiele zalet mają murowane. Podpowiadamy, jakie zalety ma przydomowa wędzarnia i którą najlepiej wybrać.
Autor: getty images
Wędzarnia drewniana czy murowana do ogrodu
Spis treści
- Dlaczego warto mieć wędzarnię?
- Jakie są rodzaje wędzenia?
- Z jakich desek zrobić wędzarnię drewnianą?
- Jakie wymiary powinna mieć wędzarnia drewniana?
- Jaka wędzarnia lepsza – drewniana czy murowana?
- Budowa wędzarni ogrodowej krok po kroku
Dlaczego warto mieć wędzarnię?
Wędzarnie przydomowe to inwestycja, która naprawdę może się opłacić. Na rynku proponowane są gotowe urządzenia już za kilkaset złotych, można je także samodzielnie zbudować. Taką konstrukcję szczególnie docenią osoby, które cenią sobie smak wędzonych potraw, przede wszystkim mięs, ryb, ale i serów, a nawet owoców. To jeden z najstarszych sposobów na konserwowanie żywności, dzięki któremu produkty spożywcze nabierają też specyficznego smaku.
Zamiast więc kupować żywność wędzoną w przemysłowy sposób, można samodzielnie przygotować smaczne mięsa czy ryby, pozbawione chemicznych dodatków. Największą popularnością cieszą się wędzarnie drewniane, które wyglądają na tyle atrakcyjnie, że często też stanowią ozdobę ogrodu. Takie wędzarnie można wykonać również samodzielnie. Można pokusić się także o zbudowanie murowanej wędzarni. Dla tych, którzy nie mają czasu i zdolności, oferowane są także gotowe produkty, wykonane także z metalu.
- Wędzarnia murowana z cegły. Projekt wędzarni murowanej i budowa krok po kroku
- Wędzarnia z beczki krok po kroku
Jakie są rodzaje wędzenia?
Wędzenie to proces, który przebiega w określonej temperaturze przy udziale dymu. Są trzy możliwości wędzenia – na zimno w temperaturze od 16 do 22°C, na ciepło w temperaturze od 23 do 40°C i na gorąco – od 40 do 90°C. Z kolei dym nadaje potrawom szczególny smak i zapach.
Z jakich desek zrobić wędzarnię drewnianą?
Wędzarnia wykonana z drewna ma szereg zalet. Przede wszystkim produkty poddawane procesowi wędzenia osiągają dzięki drewnu specyficzny smak i aromat. Jakie drewno najlepiej nadaje się do budowy wędzarni? Powinniśmy wybrać deski z drewna liściastego, jeśli chodzi o iglaste, to sprawdzi się jedynie odpowiednio zaimpregnowany świerk. Powinniśmy za to unikać desek z innych gatunków drewna iglastego, w tym popularnej sosny, bo zawierają one zbyt dużo żywicy, która wpływać będzie na jakość wędzonej żywności. Drewno drzew iglastych z żywicą także będzie mniej trwalsze w konstrukcji wędzarni.
Do budowy należy stosować drewno twarde i suche, odpowiednio zaimpregnowane pod kątem wysokich temperatur. Nie powinno się używać w deskach kleju czy farb, bo pod wpływem wysokiej temperatury będą się ulatniać z nich szkodliwe substancje. Dach z kolei najlepiej, by był spadzisty. Na płaskim będzie się gromadzić wilgoć, która potem dostanie się do wnętrza wędzarni, a to nie służy procesowi wędzenia.
Jakie wymiary powinna mieć wędzarnia drewniana?
Wędzarnia składa się z trzech części: paleniska, kanału dymnego i komory wędzarniczej. Jeśli chodzi o palenisko, to powinno ono być odpowiednio zabezpieczone. W przypadku, gdy wędzarnia jest stacjonarna, to najlepiej, by spód był betonowy. Tu ważna jest głębokość, specjaliści radzą, by wynosiła co najmniej 30 cm. Natomiast rozmiary powinny być zbliżone do tych, które ma komora, oba elementy powinny do siebie pasować.
Z kolei komora to pomieszczenie, w którym umieszczamy mięso czy ryby. Im jest ona większa, tym więcej zmieści się w niej żywności, a wędzarnia będzie wydajniejsza. Najbardziej optymalne wymiary osiąga przy długości ścianek 70/70 cm i wysokość do 110 cm. Choć także pomieszczenia o wymiarach 50/50 cm też się sprawdzą, w takiej komorze umieścimy już ok. 10 kg mięsa.
Kanał lub przewód dymny to element w wędzarni, od wielkości którego zależy rodzaj wędzenia. Jeśli zależy nam na wędzeniu na zimno, to odpowiedni jest tu długi kanał, bo stopniowo wychładzający się dym będzie się długo utrzymywał w rurze. Do wędzenia na ciepło i gorąco odpowiednie będą krótsze kanały. Jednak przewód dymny powinien mieć co najmniej metr długości w krótszej wersji.
Jaka wędzarnia lepsza – drewniana czy murowana?
Drewniane wędzarnie stają się często atrakcją ogrodu, ich zaletą jest fakt, że mogą być nawet niewielkich rozmiarów. Mogą być także w wersji mobilnej, czyli przenośnej. Takie konstrukcje można wówczas ustawić w dowolnym miejscu. Zaletą drewnianych wędzarni jest też stosunkowo niewielki koszt konstrukcji.
Z drugiej strony swoich zwolenników mają wędzarnie murowane. Zwykle są to budowle o dużych wymiarach, a do komory włożymy znacznie więcej produktów do wędzenia, niż w drewnianej. Murowana wędzarnia będzie również odporna na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, jest też stabilna. Drewniane wędzarnie są w porównaniu do murowanych także mniej trwałe i wytrzymałe.
Murowane wędzarnie stanowią na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają odpowiednie miejsce w ogrodzie i mogą zbudować taki obiekt. Nie trzeba uzyskiwać na niego pozwolenia na budowę. Dla osób, które jednak nie mogą sobie pozwolić na zbudowanie wędzarni z cegieł czy kamieni, najlepszym pomysłem będzie inwestycja w wędzarnię drewnianą.
Autor: getty images
Wędzarnia drewniana czy murowana do ogrodu
Budowa wędzarni ogrodowej krok po kroku
Autor: Piotr Gorączko
W miejscu pieca robimy zbrojoną płytę betonową grubości 15 cm. Gdy beton zwiąże, kładziemy na niej izolację z papy i murujemy z dwóch warstw bloczków fundamentowych ściankę oraz fundament pod ścianę komory wędzarni i palenisko