Tu wszystko kwitnie, pnie się, pachnie i szumi. To miejsce jest w Polsce i można zwiedzać je za darmo. Ogrody Kapias w Goczałkowicach - Zdroju

2024-08-21 12:34

To prawdziwy raj dla miłośników ogrodnictwa. Szkółka roślin, restauracja, plac zabaw dla dzieci, ale przede wszystkim - kilka hektarów ogrodów do zwiedzania, i to za darmo. Oto Ogrody Kapias w Goczałkowicach - Zdroju, które powstały z pasji właścicieli. Dziś - najsłynniejsze ogrody w południowej Polsce. Znajdziecie tu mnóstwo ogrodowych inspiracji. Zobaczcie, jak wyglądają.

Spis treści

  1. Ogrody do zwiedzania w Polsce - woj. śląskie ma taki obiekt
  2. Historia Ogrodów Kapias w Goczałkowicach
  3. Zwiedzanie ogrodów w Goczałkowicach - Zdroju
  4. Ogrody Kapias. Zdjęcia z lata
#MuratorOgroduje: Nieproszeni goście w ogrodzie

Ogrody do zwiedzania w Polsce - woj. śląskie ma taki obiekt

Ogród angielski. Cieniste wzgórze. Ogród cisza. Ogród sensoryczny, skandynawski, wiejski, romantyczny, w barwach narodowych, wrzosowisko, włoskie patio, skalniak. Precyzyjnie przycięte krzewy i labirynty i rozwichrzone trawy. Jakikolwiek ogród jest Waszym wymarzonym, tu go znajdziecie. Przepiękne Ogrody Kapias w Goczałkowicach - Zdroju w woj. śląskim mają altanki, zaciszne miejsca, zacienione kąciki na upalne dni. Można je odwiedzać tak, jak słynne ogrody w Wielkiej Brytanii. Całość założe­nia jest przys­tosowana do swo­bod­nego porusza­nia się osób niepełnosprawnych i rodz­iców z wózkami dziecięcymi. Powoli, powoli, nadchodzi tu już jesień, ale wciąż widać jeszcze lato. Jeśli szukacie inspiracji, jak urządzić ogród, tu ich nie brakuje. 

Zobaczcie, jak wyglądają ogrody w sierpniu 2024, pięć lat po nawałnicy, która doszczętnie zniszczyła tzw. stare ogrody. Zresztą - nawałnica zniszczyła szkółkę także w tym roku, w czerwcu. Wiatr powywracał donice z roślinami, powalił drzewa, które upadły na foliowe tunele. Ale szybko udało się wszystko uprzątnąć. 

Historia Ogrodów Kapias w Goczałkowicach

Rodzina Kapiasów zajmuje się ogrodnictwem od dawna. Ale w miejscu ogrodów jeszcze w latach 70. XX wieku stała stara stodoła, chlewy, przedwojenna karczma i  stary sad. Właściciele, Elżbieta i Bronisław Kapiasowie, zaczęli więc od burzenia starych zabudowań i karczowania sadu. Potem na niewielkim wtedy skrawku ziemi zaczęli sadzić rośliny, wprowadzali stop­niowo architek­turę ogrodową, stwarza­jąc coraz to nowsze zielone zakątki. 

- Najs­tarsze założe­nie nazwal­iśmy Starymi Ogro­dami - wspominali właściciele. Dziś ogrody prowadzi ich córka Katarzyna. 

Zobacz też:

Jeden z największych publicznych ogrodów na dachu w Europie jest w Polsce. Zdjęcia

Ogród się powiększał. W 2008 roku na czterech hektarach w sąsiedztwie Starych Ogrodów rozpoczęła się budowa Nowych Ogrodów (przy ul. Zimowej 24). Powstała restauracja, przylega do nich centrum ogrodnicze. Obecnie jest tu też  miejsce rozrywki dla dzieci -  namiot, huśtawki, zjeżdżalnie i inne sprzęty. Oddzielone zielonymi krzewami i częściowo zacienione, więc nadaje się do odpoczynku.

- Dzieci mogą bawić się na placu zabaw, w labiryncie, w igloo, mogą zjeżdżać na tyrolce - wyliczają właściciele. 

Zwiedzanie ogrodów w Goczałkowicach - Zdroju

Ogrody Kapias przy ul. św. Anny 4 są czynne przez siedem dni w tygodniu. Można je zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. W tych samych godzinach czynna jest także restauracja. Zwiedzanie jest darmowe. Tu znajdziecie Regulamin zwiedzania Ogrodów Kapias.

W działającym przy ogrodach centrum ogrodniczym można kupić sadzonki najróżniejszych roślin, kompozycje roślinne, cały asortyment ogrodniczy i ogrodowe ozdoby itd. Jest czynne już od godz. 8. do 18. od poniedziałku do piątku. W soboty - od godz. 8 do 17, a w niedziele od 11 do 17.

Ogrody Kapias. Zdjęcia z lata

Pozostałe podkategorie