Spis treści
- Dlaczego warto założyć skalniak w ogrodzie?
- Miejsce pod skalniaczek
- Projektowanie skalniaczka
- Zakładanie skalniaczka w ogrodzie krok po kroku
- Sadzenie roślin na skalniaczku
Dlaczego warto założyć skalniak w ogrodzie?
Pomimo iż skalniaki na pewien czas odeszły w zapomnienie, obecnie powracają do ogrodów jako atrakcyjna i łatwa w utrzymaniu alternatywa dla klasycznej rabaty. Sprawdzają się też w obliczu zmieniającego się klimatu, gdyż uprawiane na nich rośliny zaskakująco dobrze znoszą letnie upały i susze. Skalniaki są też uniwersalne, bo choć duże i okazałe potrzebują dla siebie sporo miejsca, ich mniejsze wersje z powodzeniem można stworzyć nawet w niewielkim ogrodzie. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się urokiem własnego skalniaczka, najpierw trzeba go odpowiednio zaprojektować, bo w przeciwnym razie z pięknej, ogrodowej dekoracji, może stać się nudną i mało atrakcyjną kupką kamieni.
Miejsce pod skalniaczek
Planowanie skalniaczka, czyli małego ogródka skalnego, należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Miejsce powinno znajdować się na płaskiej powierzchni, niewielkim wzniesieniu lub skarpie, najlepiej w pobliżu granicy działki. Nieodpowiednie będą natomiast zagłębienia terenu czy niecki, bo zalegająca w nich woda będzie sprzyjała gniciu roślin.
Kolejną kwestią jest nasłonecznienie, gdyż rośliny skalniakowe pochodzą zwykle ze słonecznych zboczy górskich i nie lubią cienia.
Ważnym aspektem jest także rodzaj gleby w ogrodzie. Kiedy jest zbita, ciężka, gliniasta i mokra, skalniaczka nie warto na niej zakładać, bo będzie to trudne (wymiana części podłoża, zastosowanie odpowiedniego drenażu itp.), a utrzymanie kompozycji kłopotliwe. Znacznie lepiej jest zaplanować skalniaczek na podłożu przepuszczalnym, lekkim i umiarkowanie wilgotnym.

i
Projektowanie skalniaczka
Kiedy miejsce na skalniaczek jest już wybrane, można przystąpić do jego projektowania. Zadanie ułatwi nam stworzenie na kartce planu, uwzględniającego zarys i kształt przyszłego ogródka (najlepiej naturalny, nieregularny, z miękkimi liniami, naśladującymi naturę) oraz wyznaczenie miejsc dla roślin. Inspiracji możemy poszukać w czasopismach ogrodniczych lub Internecie, a także w samej naturze, która jest najwspanialszym architektem krajobrazu.
Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin?

i
Zakładanie skalniaczka w ogrodzie krok po kroku
Gdy plan skalniaczka jest już gotowy, możemy przystąpić do jego realizacji.
- Prace rozpoczynamy od wyznaczenia na przygotowanym stanowisku konturów ogródka za pomocą kredy w sprayu, którą wyznaczamy na ziemi linie. Jeśli nie mamy pod ręką takiego znacznika, możemy posłużyć się wężem ogrodowym, który do wytyczania kształtów rabaty też świetnie się nadaje.
- Następnie na wyznaczonym obszarze wybieramy warstwę podłoża lub darni na grubość 10-20 cm, zabezpieczamy brzegi włókniną, która ochroni skalniak przed chwastami i wypełniamy zagłębienie warstwą drenażu w postaci żwiru.
- Skalniak to wzniesienie z ziemi i kamieni, a wiec konstrukcja dość masywna, dlatego aby utrzymać ją na miejscu, należy wykonać stabilne obrzeże, otaczając ogródek dużymi kamieniami, zagłębionymi w podłożu na ok. 1/3 ich wysokości. Niech nas jednak nie kusi aby wykorzystać do tego celu kamienie lub głazy o wymyślnej formie czy w zaskakującym kolorze, gdyż tak wyraziste elementy mogłyby przytłoczyć rośliny, sprawiając, że nasz skalniaczek będzie wyglądać chaotycznie i niespójnie. Na obramowanie lepiej jest wybrać zwykłe kamienie polne, skalne łupki w naturalnym kolorze lub nieregularne głazy, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH (np. bazalt, piaskowce, wapienie, dolomit, marmur), które po zagłębieniu w podłożu dobrze się zazębią i skutecznie ustabilizują całą konstrukcję.
- Kiedy podstawę pod skalniaczek mamy już gotową, usypujemy na niej łagodne wzniesienie z przepuszczalnego podłoża (np. ziemia ogrodowa, kompostowa itp.) z dodatkiem piasku i wapnia (większość roślin skalnych preferuje zasadowy lub obojętny odczyn gleby). Jedynie pod rośliny wrzosowate (np. azalie, wrzosy, wrzośce, różaneczniki), musimy przygotować podłoże kwaśne (np. na bazie kwaśnego kompostu lub kwaśnego torfu) i wykorzystać kamienie o kwaśnym odczynie pH (np. bazalt, granit).
- Usypany z podłoża kopiec mocno zwilżamy wodą, a kiedy ziemia lekko przeschnie, zaczynamy układać na nim różnej wielkości kamienie i głazy, rozmieszczając je niezbyt gęsto, w nieregularnych odstępach. Pamiętajmy przy tym, że znacznie lepiej będą prezentowały się różnej wielkości kamienie układane kaskadowo lub grupkami niż pojedynczo.

i
Sadzenie roślin na skalniaczku
Kiedy skalniaczek jest już gotowy, należy odczekać 2-3 tygodnie, aby podłoże dobrze się ułożyło, i przystąpić do ostatniego etapu - sadzenia roślin.
Na mały skalniak odpowiednie będą nieduże rośliny, takie jak rojniki i rozchodniki, ale też wiele innych gatunków o kompaktowych rozmiarach jak np. rośliny z tzw. piątki skalnej (smagliczka skalna, ubiorek wiecznie zielony, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i żagwin ogrodowy), a także skalnice, słonecznice, bylice, głodki, ukwapy, goździki pierzaste, alpejskie i kropkowane, macierzanki, posłonki, dzwonki karpackie, krwawniki, sasanki, astry alpejskie, kukliki szkarłatne, zawciągi nadmorskie, kostrzewy sine, przetaczniki kłosowe, złocienie arktyczne czy chabry górskie.
Całość kompozycji możemy uzupełnić karłowymi odmianami iglaków, które dobrze znoszą trudne warunki i suszę (np. jałowce).
Na skalniaczek nie wybierajmy jednak zbyt wielu różnorodnych roślin, bo w ten sposób łatwo stworzymy chaos, który z pewnością nie doda urody naszemu założeniu. Znacznie lepiej jest wybrać kilka gatunków roślin i umieścić je grupami w różnych miejscach skalniaczka, uzupełniając wolne przestrzenie między nimi małymi kamieniami czy żwirkiem.
Przeczytaj też: Jak stworzyć piękne ścieżki żwirowe w ogrodzie? Przewodnik krok po kroku
