Rośliny, które lubią piaszczystą glebę

2012-01-18 12:14

Wybierając rośliny do ogrodu z piaszczystą glebą najlepiej od razu zrezygnować z sadzenia tych wymagających, a wybrać takie, które w naturalnych warunkach rosną w suchych siedliskach.

Oto przykładowe rośliny znakomicie nadające się do ogrodu z piaszczystą glebą.

Jałowiec płożący – niski krzew po wielu latach osiągający średnicę kilku metrów. Jego właściwości okrywające można wykorzystać, sadząc roślinę zamiast zakładać trawnik lub w ogródkach skalnych. Nie powinien być sadzony na trawniku, ponieważ może on zagłuszyć pełzające pędy rośliny. Z tego też powodu okolice rośliny w pierwszych latach po posadzeniu należy dokładnie i systematycznie plewić oraz wysypywać korą.

Czyściec wełnisty – ma srebrzyste, filcowate pędy, które są jego największą ozdobą. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych lub kamienistych. Nie potrzebuje silnego nawożenia i podlewania. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych i z innymi roślinami: jako roślina okrywowa, na obwódki lub w ogrodach skalnych.

Maczek kalifornijski – roślina jednoroczna, kwitnąca i silnie rozgałęziona. Co prawda kwiaty utrzymują się krótko, ale szybko pojawiają się nowe, więc okres kwitnienia maczka trwa od czerwca do września. U odmian ogrodowych średnica kwiatów może mieć nawet 8 cm i kolor biały bądź purpurowy. Ta ozdobna roślina może być stosowana na rabaty, murki oraz uprawiana w doniczkach.

Nagietek – bardzo dekoracyjny i o leczniczych właściwościach. W Polsce uprawia się go, wysiewając w końcu marca lub na początku kwietnia. Jest rośliną ekspansywną – posadzony w ogrodzie wymaga kontroli, gdyż jego nasiona same się rozsiewają. Występuje w formach wysokich i karłowatych, a także o dwubarwnych kwiatach.

Perukowiec podolski – ma niezbyt atrakcyjne pojedyncze kwiaty. Ich duża liczba, długi czas utrzymywania się na roślinie i kontrast z purpurowymi liśćmi sprawiają, że perukowiec wygląda bardzo efektownie. Uroku dodają mu też owocostany – łososiowe, delikatne i pierzaste. Jego zaletami są także małe wymagania glebowe – może rosnąć na piasku, w ziemi piaszczysto-gliniastej z dodatkiem wapnia. Jest mrozoodporny i dobrze znosi suszę.

Wrzosy – to rośliny wybitnie kwasolubne, rosnące w lasach suchych i na torfowiskach, tworzą wrzosowiska. W ogrodach występują najczęściej jako rośliny zadarniające, obwódkowe i w ogrodach skalnych. W Polsce są całkowicie mrozoodporne, ale w czasie ciepłego i wilgotnego lata ich korzenie mogą gnić. To doskonały wabik dla pszczół, które z hektarowego pola wrzosów mogą zebrać nawet 200 kg miodu.

Tawuła wczesna – doskonale sprawdza się w nasadzeniach grupowych, bo wygląda jak ściana zieleni obsypana drobnymi białymi kwiatkami. Obfite kwitnienie zapewni jej coroczne przycinanie (po przekwitnięciu) silnie rosnących starszych pędów. Dorasta do 2 m wysokości, więc warto ją stosować jako osłonę płotów. Dobrze sobie radzi w miejskich warunkach – jest odporna na zanieczyszczenia, mrozy, suchą glebę. Jej kwiaty mają słodkawomiodowy zapach zwabiający owady.

Karagana syberyjska – głównie przeznaczana na żywopłoty, ale pięknie wygląda również w pojedynczych nasadzeniach. Można ją też uprawiać jako krzew lub drzewo. Ma żółte kwiaty przekształcające się w długie strąki z nasionami, które zdolność kiełkowania utrzymują do trzech lat. Urośnie na najbardziej jałowych glebach.

Nachyłek wielkokwiatowy – kwitnie od czerwca do października. Można go też uprawiać w donicach. Powinien mieć stanowisko słoneczne i piaszczystą glebę – na innych gruntach rośnie słabo, a nawet zamiera. Tak jak w przypadku nieodnawiania nasadzeń. Powinno się to robić przez podział kęp co 3-4 lata. Nie przepada za nawożeniem, co nie przeszkadza mu być rośliną miododajną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie