Rośliny, które lubią piaszczystą glebę

2012-01-18 12:14

Wybierając rośliny do ogrodu z piaszczystą glebą najlepiej od razu zrezygnować z sadzenia tych wymagających, a wybrać takie, które w naturalnych warunkach rosną w suchych siedliskach.

Oto przykładowe rośliny znakomicie nadające się do ogrodu z piaszczystą glebą.Jałowiec płożący – niski krzew po wielu latach osiągający średnicę kilku metrów. Jego właściwości okrywające można wykorzystać, sadząc roślinę zamiast zakładać trawnik lub w ogródkach skalnych. Nie powinien być sadzony na trawniku, ponieważ może on zagłuszyć pełzające pędy rośliny. Z tego też powodu okolice rośliny w pierwszych latach po posadzeniu należy dokładnie i systematycznie plewić oraz wysypywać korą.

Czyściec wełnisty – ma srebrzyste, filcowate pędy, które są jego największą ozdobą. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych lub kamienistych. Nie potrzebuje silnego nawożenia i podlewania. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych i z innymi roślinami: jako roślina okrywowa, na obwódki lub w ogrodach skalnych.Maczek kalifornijski – roślina jednoroczna, kwitnąca i silnie rozgałęziona. Co prawda kwiaty utrzymują się krótko, ale szybko pojawiają się nowe, więc okres kwitnienia maczka trwa od czerwca do września. U odmian ogrodowych średnica kwiatów może mieć nawet 8 cm i kolor biały bądź purpurowy. Ta ozdobna roślina może być stosowana na rabaty, murki oraz uprawiana w doniczkach.

Nagietek – bardzo dekoracyjny i o leczniczych właściwościach. W Polsce uprawia się go, wysiewając w końcu marca lub na początku kwietnia. Jest rośliną ekspansywną – posadzony w ogrodzie wymaga kontroli, gdyż jego nasiona same się rozsiewają. Występuje w formach wysokich i karłowatych, a także o dwubarwnych kwiatach.Perukowiec podolski – ma niezbyt atrakcyjne pojedyncze kwiaty. Ich duża liczba, długi czas utrzymywania się na roślinie i kontrast z purpurowymi liśćmi sprawiają, że perukowiec wygląda bardzo efektownie. Uroku dodają mu też owocostany – łososiowe, delikatne i pierzaste. Jego zaletami są także małe wymagania glebowe – może rosnąć na piasku, w ziemi piaszczysto-gliniastej z dodatkiem wapnia. Jest mrozoodporny i dobrze znosi suszę.

Wrzosy – to rośliny wybitnie kwasolubne, rosnące w lasach suchych i na torfowiskach, tworzą wrzosowiska. W ogrodach występują najczęściej jako rośliny zadarniające, obwódkowe i w ogrodach skalnych. W Polsce są całkowicie mrozoodporne, ale w czasie ciepłego i wilgotnego lata ich korzenie mogą gnić. To doskonały wabik dla pszczół, które z hektarowego pola wrzosów mogą zebrać nawet 200 kg miodu.Tawuła wczesna – doskonale sprawdza się w nasadzeniach grupowych, bo wygląda jak ściana zieleni obsypana drobnymi białymi kwiatkami. Obfite kwitnienie zapewni jej coroczne przycinanie (po przekwitnięciu) silnie rosnących starszych pędów. Dorasta do 2 m wysokości, więc warto ją stosować jako osłonę płotów. Dobrze sobie radzi w miejskich warunkach – jest odporna na zanieczyszczenia, mrozy, suchą glebę. Jej kwiaty mają słodkawomiodowy zapach zwabiający owady.Karagana syberyjska – głównie przeznaczana na żywopłoty, ale pięknie wygląda również w pojedynczych nasadzeniach. Można ją też uprawiać jako krzew lub drzewo. Ma żółte kwiaty przekształcające się w długie strąki z nasionami, które zdolność kiełkowania utrzymują do trzech lat. Urośnie na najbardziej jałowych glebach.Nachyłek wielkokwiatowy – kwitnie od czerwca do października. Można go też uprawiać w donicach. Powinien mieć stanowisko słoneczne i piaszczystą glebę – na innych gruntach rośnie słabo, a nawet zamiera. Tak jak w przypadku nieodnawiania nasadzeń. Powinno się to robić przez podział kęp co 3-4 lata. Nie przepada za nawożeniem, co nie przeszkadza mu być rośliną miododajną.

Pozostałe podkategorie