Przepis na ekoogród. Jak prowadzić ogród ekologiczny

2012-07-05 11:26

W ogrodzie ekologicznym staramy się naśladować przyrodę i stworzyć warunki sprzyjające osiągnięciu równowagi biologicznej. Podpowiadamy jak prowadzić ogród ekologiczny.

Ogród ekologiczny to taki ogród, w którym naśladowana jest natura. Jakie zabiegi pielęgnacyjne nalezy prowadzić w ogrodzie ekologicznym?

Ogród ekologiczny: przekopywanie ziemi i nawożenie

    • W ogrodzie ekologicznym jak najrzadziej przekopujmy ziemię, bo stanowi ona ekosystem, w którym grupy organizmów zajmują właściwe im miejsce, a ich nagłe przemieszanie niszczy równowagę biologiczną. Oczywiście po przekopaniu równowaga ta powraca, ale potrzeba na to czasu. Lepsze dla gleby jest „grzebanie” w niej: spulchnianie za pomocą wideł amerykańskich, napowietrzanie aeratorem lub wertykulatorem.
    • W ogrodzie ekologicznym zrezygnujmy z nawozów chemicznych na rzecz naturalnych (organicznych), takich jak kompost, przekompostowany obornik, kurzak, guano, gnojówka z pokrzyw, węgiel brunatny, dolomit.
    • W ogrodzie ekologicznym wysiewajmy nawozy zielone, aby zwiększyć zasobność i poprawić strukturę gleby. Możemy dobrać je tak, by stanowiły poplon po wcześniej uprawianych roślinach jednorocznych i siać późnym latem, wysiać jesienią jako oziminę albo wiosną jako przedplon. Ścięte (najlepiej przed kwitnieniem) i wymieszane z wierzchnią warstwą ziemi szybko ulegają rozkładowi i dostarczają glebie cennej próchnicy.

    Ogród ekologiczny: ochrona roślin

    • W ogrodzie ekologicznym ograniczmy zużycie chemicznych środków ochrony roślin, a jeśli decydujemy się na ich użycie, zawsze ściśle stosujmy się do zaleceń podanych na opakowaniu. Pamiętajmy, że preparaty chemiczne wchodzą do obiegu w przyrodzie. Nawet jeśli mają krótki okres karencji, nie pozostają bez wpływu na glebę i wody gruntowe. Powodują wyginięcie owadów niezbędnych do zapylania roślin, a także wielu innych pożytecznych organizmów. Można zamiast tych środków wykorzystywać odwary, napary i wyciągi z pokrzyw, czosnku, wrotycza, tytoniu oraz gotowe biopreparaty, na przykład Biosept SL 33 czy kostki Himal z czosnkiem (dawniej Bioczos).

    >>Przeczytaj też: Ogród ekologiczny: wybór i pielęgnacja roślin w ogrodzie ekologicznym

    Ogród ekologiczny: rośliny i trawnik

    • W ogrodzie ekologicznym dbajmy, by gleba nie pozostawała bez okrycia: rośliny tak jak w naturze powinny rosnąć gęsto, bo osłaniają liśćmi i pędami podłoże. Pomiędzy nimi należy rozłożyć ściółkę z pociętych pędów, skoszonej trawy, kory czy wiórów – dzięki temu gleba mniej paruje i możemy rzadziej ją podlewać, a zatem oszczędzamy wodę.
    • W ogrodzie ekologicznym zrezygnujmy z dużego, intensywnie pielęgnowanego trawnika, bo utrzymanie go w dobrej kondycji jest związane z dużym zużyciem wody i energii elektrycznej potrzebnej do koszenia. Nie bez znaczenia jest to, że podczas tego zabiegu pod nożami kosiarki giną drobne zwierzęta. Można na przykład często kosić darń tylko blisko domu, a w odleglejszych miejscach działki założyć łąkę kwietną, którą kosi się tylko dwa-trzy razy w roku. Trawnik można też zastąpić niskimi roślinami zadarniającymi.

    Ogród ekologiczny: odchwaszczanie

    • W ogrodzie ekologicznym nie tępmy bezlitośnie wszystkich chwastów. Wiele jest wśród nich roślin miododajnych (mniszek lekarski, jasnota biała), efektownych (wrotycz, babka szerokolistna, żywokost lekarski, rumianek, stokrotka), wabiących pożyteczne owady (pokrzywa, mniszek lekarski, jasnota). Wszystkie mają właściwości lecznicze, część można wykorzystać do przygotowywania preparatów zwalczających szkodniki (pokrzywa, wrotycz) lub nawóz (gnojowica z pokrzywy). Można przeznaczyć dla nich zakątek na obrzeżu ogrodu, a ponieważ łatwo się rozrastają – otoczyć pasem grubej folii (około 40 cm) wkopanym w ziemię. Warto też usuwać kwiaty po przekwitnięciu, żeby nasiona (zwykle bardzo liczne i żywotne) nie rozsiały się po całej działce.

    >>Przeczytaj też: Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Pozostałe podkategorie