Prysznic w ogrodzie – jak zrobić prysznic ogrodowy? Inspiracje, porady, instrukcja wykonania krok po kroku

2023-05-23 16:35

Prysznic w ogrodzie to doskonały pomysł! Nie wymaga dużo miejsca ani nakładów finansowych. Zobacz, jak zrobić prysznic ogrodowy w różnych wersjach, z wodą zimną, ale też podgrzewaną. Mamy dużo fajnych pomysłów na prysznic w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku
  2. Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji
  3. Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną
  4. Jakie miejsce na prysznic w ogrodzie?
  5. Grunt pod ogrodowy prysznic
  6. Prysznic w ogrodzie z fantazją!
  7. Bądź eko pod prysznicem!

Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku

Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji

Najprostsza wersja to kupiony gotowy prysznic ogrodowy podłączony do węża i kranu – wystarczy ustawić go na trójnogu w dowolnym miejscu na trawniku. Jego zaletą jest szybki montaż, cena oraz mobilność. Możesz też ustawić go w specjalnie przygotowanej „strefie kąpielowej”.

Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną

Warto wiedzieć, że są takie modele wyposażone w elektryczne albo solarne podgrzewacze wody. Te podłączane do sieci wymagają przestrzegania ścisłych reguł bezpieczeństwa i łączą się z kosztami podgrzewania wody, ale uniezależniają nas od tego, czy świeci słońce… Najprostszy solarny prysznic składa się z czarnego zbiornika z tworzywa sztucznego o objętości kilkudziesięciu litrów wody, która ogrzewa się od słońca. Jego główną wadą jest niemożność regulowania jej temperatury. Lepszą wersję stanowi prysznic z kolektorem słonecznym, drugim zbiornikiem z zimną wodą i mieszaczem ciepłej i zimnej. A więc… prysznic wybrany!

Jakie miejsce na prysznic w ogrodzie?

Najlepsze miejsce pod prysznic? W miarę ustronne i nasłonecznione. Można otoczyć je płotkiem czy panelami z wikliny zaimpregnowanymi przed wilgocią. Posadzone rośliny zaś staną się naturalnym parawanem. Jeśli nikt nie widzi, można zrezygnować z zasłon, ewentualnie zaopatrzyć się w składany parawan. Miejsce kąpieli można zadaszyć. Daszek zrób z drewna albo tworzywa sztucznego (barwiony, przezroczysty), przymocowany na stałe albo rolowany, np. z maty bambusowej.

Grunt pod ogrodowy prysznic

Jeśli grunt w miejscu kąpieli jest bardzo przepuszczalny, można „nic nie robić”. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że woda będzie wsiąkała, miejsce pod prysznic trzeba przygotować: zrób wykop o głębokości ok. 35 cm, wysyp warstwę drobnego gruzu lub kamieni, na to warstwy grubego żwiru, drobnego i na koniec piach. Na nim ułóż płyty kamienne czy betonowe, deski, panele tarasowe itp. Więcej porad znajdziesz w miniporadniku miesięcznika Murator.

Prysznic w ogrodzie z fantazją!

Ogrodowe miejsce kąpieli możesz zaaranżować na sto sposobów i nie tylko myśleć o nim, jak o prysznicu. Dlaczego by nie ustawić wanny? Zainstalować baterii prysznicowej z deszczownią albo umywalki na ścianie domu czy komórki? Trochę blachy, trochę drewna, trochę roślin i trochę ozdób – nie wszystko musi być perfekcyjnie zrobione i dobrane. Niech będzie wygodnie i pomysłowo, a całość się obroni. Nawet rdza wygląda malowniczo! Mógłby się tu znaleźć i ocynkowany cebrzyk do zażywania kąpieli albo jako minioczko wodne z roślinami ustawione dla ozdoby pod ścianą! Nie przejmuj się, że pod prysznicem coś tam obłazi z farby czy rdzewieje – w tym tkwi urok, a z czasem przyjdzie nowe… ;-)

Bądź eko pod prysznicem!

Biorąc prysznic w ogrodzie, działaj odpowiedzialnie. Kusi cię użycie mydła i szamponu? Jeśli prysznic ogrodowy nie ma połączenia z kanalizacją ani swojej minioczyszczalni, to zrezygnuj z detergentów. Opłucz się wodą lub sięgnij po mydło potasowe, czyli tzw. szare. Jest przyjazne dla skóry i włosów, ba, ma walory lecznicze oraz nie szkodzi środowisku tak jak mydła sodowe. Jego wersja jest używana w ekoogrodnictwie m.in. do mycia narzędzi i jako wsparcie w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Pozostałe podkategorie