Prysznic w ogrodzie - jak zrobić prysznic ogrodowy? Inspiracje, porady, instrukcja wykonania krok po kroku

2023-05-23 16:35

Prysznic w ogrodzie to doskonały pomysł! Nie wymaga dużo miejsca ani nakładów finansowych. Zobacz, jak zrobić prysznic ogrodowy w różnych wersjach, z wodą zimną, ale też podgrzewaną. Mamy dużo fajnych pomysłów na prysznic w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku
  2. Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji
  3. Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną
  4. Jakie miejsce na prysznic w ogrodzie?
  5. Grunt pod ogrodowy prysznic
  6. Prysznic w ogrodzie z fantazją!
  7. Bądź eko pod prysznicem!

Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku

Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji

Najprostsza wersja to kupiony gotowy prysznic ogrodowy podłączony do węża i kranu – wystarczy ustawić go na trójnogu w dowolnym miejscu na trawniku. Jego zaletą jest szybki montaż, cena oraz mobilność. Możesz też ustawić go w specjalnie przygotowanej „strefie kąpielowej”.

Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną

Warto wiedzieć, że są takie modele wyposażone w elektryczne albo solarne podgrzewacze wody. Te podłączane do sieci wymagają przestrzegania ścisłych reguł bezpieczeństwa i łączą się z kosztami podgrzewania wody, ale uniezależniają nas od tego, czy świeci słońce… Najprostszy solarny prysznic składa się z czarnego zbiornika z tworzywa sztucznego o objętości kilkudziesięciu litrów wody, która ogrzewa się od słońca. Jego główną wadą jest niemożność regulowania jej temperatury. Lepszą wersję stanowi prysznic z kolektorem słonecznym, drugim zbiornikiem z zimną wodą i mieszaczem ciepłej i zimnej. A więc… prysznic wybrany!

Jakie miejsce na prysznic w ogrodzie?

Najlepsze miejsce pod prysznic? W miarę ustronne i nasłonecznione. Można otoczyć je płotkiem czy panelami z wikliny zaimpregnowanymi przed wilgocią. Posadzone rośliny zaś staną się naturalnym parawanem. Jeśli nikt nie widzi, można zrezygnować z zasłon, ewentualnie zaopatrzyć się w składany parawan. Miejsce kąpieli można zadaszyć. Daszek zrób z drewna albo tworzywa sztucznego (barwiony, przezroczysty), przymocowany na stałe albo rolowany, np. z maty bambusowej.

Grunt pod ogrodowy prysznic

Jeśli grunt w miejscu kąpieli jest bardzo przepuszczalny, można „nic nie robić”. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że woda będzie wsiąkała, miejsce pod prysznic trzeba przygotować: zrób wykop o głębokości ok. 35 cm, wysyp warstwę drobnego gruzu lub kamieni, na to warstwy grubego żwiru, drobnego i na koniec piach. Na nim ułóż płyty kamienne czy betonowe, deski, panele tarasowe itp. Więcej porad znajdziesz w miniporadniku miesięcznika Murator.

Prysznic w ogrodzie z fantazją!

Ogrodowe miejsce kąpieli możesz zaaranżować na sto sposobów i nie tylko myśleć o nim, jak o prysznicu. Dlaczego by nie ustawić wanny? Zainstalować baterii prysznicowej z deszczownią albo umywalki na ścianie domu czy komórki? Trochę blachy, trochę drewna, trochę roślin i trochę ozdób – nie wszystko musi być perfekcyjnie zrobione i dobrane. Niech będzie wygodnie i pomysłowo, a całość się obroni. Nawet rdza wygląda malowniczo! Mógłby się tu znaleźć i ocynkowany cebrzyk do zażywania kąpieli albo jako minioczko wodne z roślinami ustawione dla ozdoby pod ścianą! Nie przejmuj się, że pod prysznicem coś tam obłazi z farby czy rdzewieje – w tym tkwi urok, a z czasem przyjdzie nowe… ;-)

Bądź eko pod prysznicem!

Biorąc prysznic w ogrodzie, działaj odpowiedzialnie. Kusi cię użycie mydła i szamponu? Jeśli prysznic ogrodowy nie ma połączenia z kanalizacją ani swojej minioczyszczalni, to zrezygnuj z detergentów. Opłucz się wodą lub sięgnij po mydło potasowe, czyli tzw. szare. Jest przyjazne dla skóry i włosów, ba, ma walory lecznicze oraz nie szkodzi środowisku tak jak mydła sodowe. Jego wersja jest używana w ekoogrodnictwie m.in. do mycia narzędzi i jako wsparcie w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie