Prysznic i wanna w ogrodzie – aranżacje
Prysznic lub wannę w ogrodzie na pewno docenimy w gorące dni, kiedy to można się postać pod chłodnym strumieniem czy poleżeć w wannie z letnią wodą z pływającymi kwiatkami i ziołami... Albo po prostu – umyć się po pracy w ogrodzie. Zobacz, na ile sposobów można zaaranżować taką łazienkę pod chmurką.
Prysznic w ogrodzie – jak na południu Europy
Tak prysznic można zainstalować np. na tyłach domu czy budynku gospodarczego, wykładając część elewacji i podłoża odporną na mróz imitacją piaskowca czy trawertynu (można, oczywiście, zastosować naturalny kamień). Jeśli po drugiej stronie znajduje się np. łazienka albo pralnia, założenie instalacji będzie już dziecinnie proste. Wokół puść pnącza (bluszcz pospolity, winobluszcz trójklapowy) i dodaj kilka kwitnących roślin.
Prysznic i wanna w ogrodzie – relaks pod chmurką
Wanna na lwich łapach z baterią retro (Leroy Merlin) stanęła wśród zieleni w ogrodzie Dziennego SPA Na Temat Piękna na warszawskich Bielanach (Natematpiekna.pl). Do stworzenia naturalnej aranżacji wykorzystano deski, z których m.in. zrobiono podest, zapewniającą intymność ściankę oraz schowek na boljer elektryczny. Jesienią spuszcza się wodę z instalacji, a wannę przykrywa. Wiosną deski są myte kärcherem i olejowane. Bogactwo roślin i śpiew ptaków oraz kąpiel z pianką zapewniają wspaniały relaks…
Wanna w ogrodzie – kąpiel na tarasie
W narożniku tarasu osłoniętego roślinnością lub ścianką z drewna, bambusa czy wikliny ustaw wannę wolno stojącą. Woda niech płynie z baterii stojącej (podłogowej) albo, jak w tej propozycji, ściennej zamontowanej po prostu na desce. W bezwietrzne dni dodatkowo możesz ustawić dekoracyjny parawan, w słoneczne zaś przyda się parasol.
Wanna w ogrodzie – jak na Bali
Idealnie, prawda? Można zrobić coś podobnego u siebie „jeden do jednego” albo po prostu się zainspirować i schować wannę ustawioną na żwirze za dającą intymność ścianką (nie musi być półokrągła)... Wolisz palisadę z drewna? Też będzie świetnie! Centralną część z instalacją wodą wyróżnij kolorem lub materiałem. Trochę roślin i będzie doskonale.
Prysznic w ogrodzie – jak na plaży
Deski pod stopami i deski na metalowej konstrukcji jako parawan – naturalnie i swobodnie. Efektowną wysoką deszczownicę dla stabilności, a przy okazji także urody, obłożono kamieniami. Bambusowa etażerka, wieszak, trochę ładnych akcesoriów (Madam Stoltz) i całość cieszy oczy. Otoczenie podestu można wysypać okrągłymi kamykami (masaż stóp!) albo wysiać trawę.
Wanna w ogrodzie – stalowy gotowiec
W ogrodzie świetnie będzie się prezentowała stylizowana na vintage stalowa wanna albo balia, np. marki Tankkd do kupienia na Clubgarden.pl. Te są ze stali nierdzewnej, odporne i bardzo trwałe. Można do nich dokupić w tym samym sklepie opalany drewnem piec tej samej marki do ogrzewania wody.
Prysznic w ogrodzie – stylowa kabina
Pomalowana na biało kojarzy się z eleganckimi parostatkami czy też domkami na plaży w czasach belle époque. Modne dodatki i akcesoria (Lene Bjerre) podkreślają związek z przyrodą.
Prysznic w ogrodzie – kabina przydomowa
W tej propozycji podobną kabinę ulokowano tuż przy ścianie domu – wystarczyły więc dwie ścianki i drzwiczki.
Prysznic w ogrodzie – łazienka pod chmurką
Strefa z wanną jest zadaszona. Być może, jest to część SPA albo łazienka z przeszkloną ścianą, z której można przejść pod prysznic na zewnątrz. Rozwiązanie, które może zainspirować! Naturalne materiały oraz proste formy i minimalizm spajają wizualnie obie strefy.
Prysznic w ogrodzie – wodna wysepka
Ściankę zbudowano z desek i bambusa, a parę płytek wystarczyło, by powstała posadzka. Deszczownia i bateria ścienna wyglądają na wiekowe – i tak miało być! Zieleń wokół miło dopełnia aranżację.
Prysznic w ogrodzie – efektywnie i efektownie
Gdzieś za domem możesz zrobić sobie wersję autorską prysznica. Wykorzystaj, jak w propozycji IKEA, drewniany panel (może to być nawet niepotrzebne stare skrzydło drzwiowe z haczykami na akcesoria!) i płytki tarasowe (Runnen). Jeszcze wąż podłączony do kranu, konewka i – ręcznik!
Prysznic w ogrodzie – tuż przy domu
Przy tylnym wyjściu z domu wygospodarowano przestrzeń na prysznic – jeszcze nie wszystko zostało zrobione, ale już postawiono osłonę i podest. Mając sporo miejsca, warto zaprojektować schowek, półki, wieszaczki – przydadzą się podczas korzystania z łazienki pod chmurką. Jeśli działasz z rozmachem i chcesz stworzyć komfortowy prysznic zewnętrzny, możesz zrobić zadaszenie na słupkach (z przewiewem).
Prysznic w ogrodzie – po skandynawsku
Funkcjonalnie, blisko natury i miło – czarny panel prysznicowy dostał za towarzystwo ocieplające dodatki (Ib Laursen) w stylu boho. Miejsce pod prysznic otacza płotek z bali zapewniający intymność, lecz niezbyt wysoki, więc kąpiący się może widzieć otoczenie. Od zewnętrznej strony warto obsadzić go pnączami.
Wanna w ogrodzie – rustykalnie
Żeliwna wanna nie musi być pierwszej młodości, ba!, w rustykalnych aranżacjach nawet lepiej się będzie prezentowała ta nadgryziona zębem czasu. Ustaw przy niej ocynkowane wiadra, cebrzyk, kocioł. To nie musi tylko dekoracja – te dobrze umyte i z pokrywkami będą idealne jako schowek na akcesoria kąpielowe.
Wanna w ogrodzie – za ścianą z widokiem
Pomysł interesujący: deski np. pozyskane z rozbiórki wykorzystano do zbudowania zewnętrznej łazienki bez... sufitu. Leżąc w wannie ustawionej na podeście z drewna albo na żwirze czy kamiennych płytach, można więc podziwiać niebo i zieleń zaglądającą przez ściany. Dodatkowe okienko odsłania wspaniały widok. W tej aranżacji króluje egzotyczna roślinność, lecz to rozwiązanie równie dobrze wyglądałoby z naszymi rodzimymi gatunkami.
Wanna w ogrodzie – kąpiel przenośna
A może gotowa wanna ogrodowa z piecem na drewno? To świetna propozycja – możesz się cieszyć kąpielą nawet w chłodniejsze dni, bo wystarczy dołożyć drewna do pieca... Ta zdjęciu prezentowany jest model dwuosobowy z leżakami z egzotycznego drewna Kąpielówka Premium polskiego producenta Outdoor Spark, do kupienia na Outdoorspark.pl.
Prysznic w ogrodzie – superwygodnie
Strefę ogrodowego prysznica może – tak jak w propozycji marki Bosch – wyznaczać „skrzyneczka z kamieniami”, która nakrywa odpowiednio przygotowane miejsce odpływu wody (przeczytasz, jak to zrobić w tekście poniżej galerii zdjęć). Pionowa ścianka z deszczułek skrywa panel prysznicowy zawory. Wieńczy ją półka na doniczki z roślinami. Pamiętaj, by drewno zabezpieczyć przed działaniem wody, wtedy konstrukcja dłużej posłuży. Kamyki to naturalny masaż dla stóp, ale jeśli wolisz gładszą powierzchnię, ułóż tam po prostu kamienie otoczaki albo płytki kamienne itp.
Prysznic w ogrodzie – wersja mobilna
Prosto, szybko i mobilnie – wystarczy wąż, głowica natryskowa i statyw, np. gotowy zestaw Natrysk ogrodowy trio, Gardena. Trójnożny statyw ułatwia ustawienie natrysku w dowolnym miejscu, a elastyczna, zdejmowana głowica natryskowa podłączona do węża o długości 1,3 m zapewnia dużą swobodę podczas ogrodowych kąpieli. Dwa dostępne strumienie: delikatna mżawka i strumień natryskowy oraz możliwość płynnej regulacji wysokości za pomocą przycisku zapewnią idealne odświeżenie nawet w upalne dni.
Prysznic w ogrodzie – maksymalny minimalizm
Prostota i funkcjonalność – tu nikt nie przejmuje się naturalnym osadem, bo miejsce kąpieli jest traktowane użytkowo. Jego jedyną ozdobą jest otaczająca je zieleń.
Wanna w ogrodzie – ogród wodny
Klimatyczny zakątek z wanną niczym z kamienia z baterią ścienną na wąskim cokole... Egzotyczna bujna roślinność i miniogród wodny, który z wypełnioną wodą wanną tworzy wizualną całość to istny raj na ziemi.
Prysznic w ogrodzie – elegancko na desce
Zewnętrzny prysznic może powstać z materiałów i wyposażenia pozostałych po budowie lub remoncie. Nie szkodzi, że ścianki będą z różnych materiałów, bateria będzie z odzysku itp. Liczy się pomysł, jak wszystko zgrasz.
Wanna w ogrodzie – tuż przy domu
Ustawiają wannę przy ścianie domu czy budynku gospodarczego albo przy filarze można zamontować baterię ścienną, np. z odzysku. Zarówno w przypadku baterii, jak i wanny, naturalna patyna mile widziana.
Prysznic w ogrodzie – elegancko na desce
Aranżując prysznic ogrodowy, można poszaleć z wyobraźnią. Łącz stare z nowym, to nie tylko szansa na mniejszy koszt, ale także uzyskasz ciekawy efekt. Może więc wykorzystać drewno z recyklingu? Stara deska czy belka i nowoczesne panel prysznicowy z deszczownicą świetnie się uzupełniają!
Prysznic w ogrodzie – projekt z założenia
Jeśli budujesz dom albo go rozbudowujesz, warto w tym momencie zaprojektować prysznic zewnętrzny. Wtedy najłatwiej położyć instalację, odpowiednio wykończyć całą strefę w stylu domu.