Prysznic i wanna w ogrodzie – jak zrobić prysznic ogrodowy, gdzie postawić wannę? Inspirujące zdjęcia, porady, instrukcja krok po kroku wykonania prysznica ogrodowego

2024-06-20 8:53

Prysznic w ogrodzie to doskonały pomysł i podobnie ma się rzecz z wanną pod chmurką! Nie wymagają dużo miejsca ani nakładów finansowych, a jakaż to przyjemność móc kąpać się wśród drzew, kwiatów i śpiewu ptaków... Zobacz, jak zrobić prysznic ogrodowy w różnych wersjach, z wodą zimną, ale też podgrzewaną, i gdzie ustawić wannę. W galerii poniżej znajdziesz pomysłowe i efektowne rozwiązania – 24 zdjęcia!

Spis treści

  1. Prysznic czy wanna w ogrodzie – na co się zdecydować?
  2. Prysznic lub wanna w ogrodzie – dlaczego warto je mieć
  3. Prysznic i wanna – czy muszą być podłączone do kanalizacji?
  4. Jakie miejsce wybrać na prysznic lub wannę w ogrodzie?
  5. Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji
  6. Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną
  7. Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku 
  8. Prysznic i wanna w ogrodzie – zaaranżuj je z fantazją!
  9. Prysznic i wanna w ogrodzie – rzeczy nowe czy projekt zero waste
  10. Bądź eko pod prysznicem i w wannie!

Prysznic czy wanna w ogrodzie – na co się zdecydować?

Dobra wiadomość: nie musisz wybierać! Jeśli jest miejsce, stwórz zewnętrzną łazienkę z wanna i osobnym prysznicem. Przy braku odpowiedniej (np. osłoniętej) przestrzeni, wybierz prysznic, który  zmieści się na niewielkiej powierzchni. Innym wariant to wanna wyposażona w stojący panel prysznicowy, np. zamocowany na ścianie budynku czy belce.

Prysznic lub wanna w ogrodzie – dlaczego warto je mieć

Prysznic lub wannę w ogrodzie na pewno docenimy w gorące dni, kiedy to można po prostu się postać pod chłodnym strumieniem czy poleżeć w wannie z letnią wodą z pływającymi kwiatkami i ziołami... Taka „wakacyjna łazienka” ma też walor praktyczny – gdy pracujemy w ogrodzie, można umyć się od razu, nie brudząc podłóg i domowej łazienki. Prysznic i wanna mają też... walor dekoracyjny, bo efektownie zaaranżowane staną się interesującą ozdobą.

Prysznic i wanna w ogrodzie – relaks pod chmurką w SPA Na Temat Piękna
Autor: Na Temat Piękna Wanna na lwich łapach z baterią retro (Leroy Merlin) stanęła wśród zieleni w ogrodzie Dziennego SPA Na Temat Piękna na warszawskich Bielanach (Natematpiekna.pl). Do stworzenia naturalnej aranżacji wykorzystano deski, z których m.in. zrobiono podest, zapewniającą intymność ściankę oraz schowek na boljer elektryczny. Jesienią spuszcza się wodę z instalacji, a wannę przykrywa. Wiosną deski są myte kärcherem i olejowane. Bogactwo roślin i śpiew ptaków oraz kąpiel z pianką zapewniają wspaniały relaks…

Prysznic i wanna – czy muszą być podłączone do kanalizacji?

Jeśli chcesz brać prysznic i kąpiel na serio, tzn. z założeniem kąpania się z detergentami, to należy zadbać o odprowadzenie wody ze środkami myjącymi do kanalizacji miejskiej, szamba czy własnej oczyszczalni ścieków. Jeżeli prysznic ma służyć tylko ochłodzie, a wannę będziesz traktować jak minibasen, to woda może swobodnie wypływać i np. nawadniać trawnik. Warto jednak w tym przypadku zadbać albo o odpowiednie przygotowanie gruntu w obrębie spływu wody (patrz niżej), albo podłączyć elastyczną rurę czy szlauch, które ułatwią rozprowadzanie wody po większym i dalszym obszarze.

Prysznic i wanna w ogrodzie – łazienka pod chmurką
Autor: Getty Images Strefa z wanną jest zadaszona. Być może, jest to część SPA albo łazienka z przeszkloną ścianą, z której można przejść pod prysznic na zewnątrz. Rozwiązanie, które może zainspirować! Naturalne materiały oraz proste formy i minimalizm spajają wizualnie obie strefy.

Jakie miejsce wybrać na prysznic lub wannę w ogrodzie?

Najlepsze miejsce pod nasze prywatne SPA? W miarę ustronne i nasłonecznione. Ściana budynku czy altany to dobra osłona przed wiatrem. Wybrane miejsce można jednak po prostu otoczyć płotkiem czy panelami z wikliny zaimpregnowanymi przed wilgocią. Posadzone rośliny zaś staną się naturalnym parawanem. Jeśli nikt nie widzi, można zrezygnować z zasłon, ewentualnie zaopatrzyć się w składany parawan. Miejsce kąpieli można zadaszyć. Daszek zrób z drewna albo tworzywa sztucznego (barwiony, przezroczysty), przymocowany na stałe albo rolowany, np. z maty bambusowej. Prysznic i wanna mogą być zlokalizowane tuż przy budynku (jeśli po drugiej stronie ściany jest np. łazienka czy pralnia, łatwo poprowadzić instalację) albo w zacisznym zakątku ogrodu. Wanna może też stanąć na tarasie albo w pobliżu!

Prysznic w ogrodzie w najprostszej wersji

Najprostsza wersja to kupiony gotowy prysznic ogrodowy podłączony do węża i kranu – wystarczy ustawić go na trójnogu w dowolnym miejscu na trawniku. Jego zaletą jest szybki montaż, cena oraz mobilność. Możesz też ustawić go w specjalnie przygotowanej „strefie kąpielowej”. Mając do dyspozycji tylko zimą wodę, kup... długi wąż! Układaj go na trawie w słońcu – woda szybko się nagrzeje, ale uwaga: w szczególnie słoneczne dni może błyskawicznie staje się wręcz gorąca!

Prysznic w ogrodzie z wodą zimną albo podgrzewaną

Warto wiedzieć, że są takie modele wyposażone w elektryczne albo solarne podgrzewacze wody. Te podłączane do sieci wymagają przestrzegania ścisłych reguł bezpieczeństwa i łączą się z kosztami podgrzewania wody, ale uniezależniają nas od tego, czy świeci słońce… Najprostszy solarny prysznic składa się z czarnego zbiornika z tworzywa sztucznego o objętości kilkudziesięciu litrów wody, która ogrzewa się od słońca. Jego główną wadą jest niemożność regulowania jej temperatury. Lepszą wersję stanowi prysznic z kolektorem słonecznym, drugim zbiornikiem z zimną wodą i mieszaczem ciepłej i zimnej. A więc… prysznic wybrany!

Jak zrobić prysznic w ogrodzie – instrukcja krok po kroku 

Wiesz już, jaki chcesz mieć prysznic i gdzie będzie zainstalowany. Czas zgromadzić materiały i przygotować grunt pod prysznic. Jeśli grunt w miejscu kąpieli jest bardzo przepuszczalny, można „nic nie robić”. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że woda będzie wsiąkała, miejsce pod prysznic trzeba przygotować: zrób wykop o głębokości co najmniej 35 cm, wysyp warstwę drobnego gruzu lub kamieni, na to warstwy grubego żwiru, drobnego i na koniec piach. Na nim ułóż płyty kamienne czy betonowe, deski, panele tarasowe itp. Miejsce lepiej przygotować z zapasem, czyli np. o średnicy większej o kilkanaście centymetrów niż zakładane pole, na które będzie się lała woda z deszczownicy. Potem zabierz się za budowę osłon itp. Zobacz dokładną instrukcję w galerii poniżej.

Prysznic i wanna w ogrodzie – zaaranżuj je z fantazją!

Miejsce kąpielowe w ogrodzie można urządzić na sto sposobów – począwszy od wersji dość prymitywnej, po wręcz luksusową. Możesz zaaranżować je z mniejszym albo większym rozmachem oraz... w różnych stylach. Wszystko zależy od potrzeb, oczekiwań i gustu. Nie myśl o tym projekcie, jak o miejscu do kąpieli, lecz prywatnym SPA, w którym będziesz się relaksować w upalne dni. Dla inspiracji przejrzyj propozycje efektownych i praktycznych rozwiązań, jakie znajdziesz w galerii zdjęć na początku artykułu, oraz kilka wybranych z Instagrama poniżej.

Prysznic i wanna w ogrodzie – rzeczy nowe czy projekt zero waste

Aranżując strefę kąpielową w ogrodzie, możesz nastawić się na kupno nowych materiałów i produktów. To wygodne, wybierasz, co chcesz, z gwarancją jakości itp. Marzysz o wannie z piecem na drewno do podgrzewania wody (np. Clubgarden.pl, Outdoorsparke.pl) czy jaccuzi (np. Totalspa.pl, Allegro.pl) albo prysznicu z hydromasażem? Na rynku znajdziesz wiele ofert od „budżetowych” po klasę premium.

Warto jednak wziąć pod uwagę recykling. Dlaczego by nie wykorzystać materiałów, sprzętów, baterii i ceramiki z odzysku? Może coś pozostało po remoncie w domu albo u znajomych, a jeśli nie, poszukaj w outletach budowlanych i na aukcjach internetowych. Za niewielkie pieniądze stworzysz fantastyczne miejsce relaksu. Nieważne, że wanna ma rysy i obtłuczenia, a kran stracił już swój blask – potraktuj te wady jako zalety, bo naturalna patyna jest w cenie! Wyszukaj ocynkowaną wanną albo balię (będzie się też nadawać na brodzik), jakiś kran z drugiej ręki, jeszcze trochę blachy, trochę drewna, trochę roślin i trochę ozdób, i – gotowe! Dla urody ustaw pod ścianą ocynkowany cebrzyk jako minioczko wodne z roślinami, dodaj solarne lampiony – będzie zjawiskowo. Nie wszystko musi być perfekcyjnie zrobione i dobrane. Niech będzie wygodnie i pomysłowo, a całość się obroni. Nawet rdza wygląda malowniczo! Nie przejmuj się, że pod prysznicem coś tam obłazi z farby czy rdzewieje – w tym tkwi urok, a z czasem przyjdzie nowe… 

Bądź eko pod prysznicem i w wannie!

Biorąc prysznic czy kąpiel w ogrodzie, działaj odpowiedzialnie. Kusi cię użycie mydła i szamponu? Jeśli prysznic ogrodowy nie ma połączenia z kanalizacją ani swojej minioczyszczalni, to zrezygnuj z detergentów. Opłucz się wodą lub, ostatecznie, sięgnij po mydło potasowe, czyli tzw. szare. Jest przyjazne dla skóry i włosów, ba, ma walory lecznicze oraz nie szkodzi środowisku, tak jak mydła sodowe. Jego wersja jest używana w ekoogrodnictwie m.in. do mycia narzędzi i jako wsparcie w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Pozostałe podkategorie