Powojniki mrozoodporne. Uprawa i odmiany powojników odpornych na mróz

2016-09-19 12:39

Powojniki można uprawiać także na terenach, gdzie zimy sa mroźne, trzeba tylko wybrać odpowiednie odmiany powojników i zapewnić roślinom prawidłowe warunki wzrostu. Jakie odmiany powojników są łatwe w pielęgnacji i odporne na mróz?

Powojniki sprawiają wrażenie delikatnych, ale są wystarczająco mrozoodporne, żeby rosnąć na terenie całego kraju. W chłodniejszych rejonach jesienią wystarczy obsypać rośliny kopczykami ziemi lub kory albo okryć ich podstawy suchymi liśćmi, żeby zabezpieczyć korzenie i pąki przed przemarznięciem nawet w surowe zimy.

Uprawa powojników: podlewanie

Groźniejszy dla powojników jest brak wody w czasie wzrostu. Przesuszone nie tylko źle rosną, ale częściej chorują (między innymi na mączniaka prawdziwego i uwiąd powojników) i w konsekwencji gorzej znoszą okres mrozu. Dlatego od wiosny do jesieni należy je systematycznie podlewać, tak żeby ziemia była stale lekko wilgotna. Podłoże wokół roślin warto okryć korą, która zmniejszy parowanie gleby i ochroni ją przed nagrzewaniem. Jest to bardzo ważne, bo powojniki choć lubią słońce, źle rosną w ciepłych miejscach (ziemię wokół pnączy, zamiast przykryć korą, można obsadzić niskimi płożącymi bylinami).

Uprawa powojników: gleba

O powodzeniu w uprawie powojników w dużym stopniu decyduje gleba. Powinna ona być żyzna i przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy. Jeżeli grunt jest ciężki, na przykład gliniasty, musimy wykonać drenaż. W tym celu trzeba wykopać dół głębokości 80 cm i średnicy 60 cm. Na dnie należy ułożyć mniej więcej 20-centymetrową warstwę grubego żwiru lub tłucznia, a na niej 20-centymetrową warstwę dobrze rozłożonego kompostu. Po umieszczeniu w dole rośliny obsypujemy ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z kompostem. Sadząc rośliny, warto zostawić je w gruncie kilka centymetrów głębiej, niż rosły w donicy. Przysypane pędy wypuszczą korzenie, co wzmocni roślinę.

Odmiany powojników botanicznych

Najłatwiejsze w uprawie są odmiany powojników botanicznych. Mają mniejsze wymagania glebowe, lepiej znoszą suszę i gorsze warunki wzrostu. Ich kwiaty są co prawda mniejsze niż powojników wielkokwiatowych, ale ponieważ kwitnienie jest bardzo obfite, rośliny wyglądają niezwykle efektownie. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, bordowe, niebieskie, czerwone lub żółte.

Odmiany powojników wielkokwiatowych

Spośród powojników wielkokwiatowych najmniej wymagające są odmiany: 'Błękitny Anioł', 'Comtesse de Bouchaud', 'Generał Sikorski', 'Gipsy Queen', 'Hagley Hybrid', 'Huldine', 'Jackmanii', 'Jan Paweł II', 'Kardynał Wyszyński', 'Mrs George Jackman', 'Niobe', 'Piilu', 'Ramona', 'The President', 'Viola', 'Warszawska Nike', 'Westerplatte'.

Powojniki: kwitnące pnącza
Pozostałe podkategorie