Podjazd do domu: nawierzchnia między ulicą a domem

2010-01-25 1:00

Podjazd do domu, to część posesji często użytkowana. Tutaj krzyżują się drogi domowników, którzy tędy chodzą i przejeżdżają wielokrotnie. Warto więc pomyśleć, jak dobrze rozplanować podjazd i wejścia do domu.

Program, który musimy pomieścić między ulicą a domem, jest tak szeroki, że naprawdę trzeba się namęczyć, aby efekt był zadowalający. W przeciwnym razie będziemy się później codziennie potykać o sprzęty, samochody – i o siebie nawzajem. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy mamy dużą działkę ze sporą powierzchnią przeznaczoną na podjazd – trzeba zagospodarować ją oszczędnie. Lepiej bowiem jak najwięcej miejsca wykorzystać na posadzenie roślin.
Aby podjazd był nie tylko wygodny, ale i estetyczny, warto wizualnie oddzielić przestrzenie różniące się funkcjami: pieszą od jezdnej, reprezentacyjną od użytkowej i wypoczynkowej. Na niewielkiej powierzchni taki zabieg można osiągnąć przez zastosowanie różnych nawierzchni, na dużej – warto wprowadzić przesłony roślinne (żywopłoty, szpalery) lub architektoniczne (trejaże, pergole, parawany).

Brama

Powinna się znajdować w takim miejscu, abyśmy przy wjeździe na posesję nie byli zmuszeni do wykonywania wielu skomplikowanych manewrów. Gdy ulica, z której wjeżdżamy, jest na tyle wąska, że trudno jednym ruchem kierownicy wprowadzić samochód do bramy – bramę warto umieścić pod wygodnym kątem i cofnąć nieco w głąb posesji. Ważne jest też, aby odpowiednio dobrać sposób otwierania bramy. Gdy podjazd jest na tyle duży, że stojący na nim samochód nie blokuje jej otwierania – możemy wybrać bramę rozwieralną. Natomiast na niewielkim podjeździe niezastąpiona będzie brama przesuwna. Pamiętajmy jednak, że wzdłuż  ogrodzenia należy wygospodarować miejsce na jej otwarte skrzydło.

Furtka

To chyba pierwsze miejsce domu, z jakim spotykają się goście. Dlatego warto, aby ta nasza wizytówka wyróżniała się spomiędzy wielu innych furtek na ulicy. Możemy ją zaakcentować barwą, światłem albo interesującymi roślinami – na przykład drzewami z koronami o kulistym lub piramidalnym kształcie. Daszek nad furtką docenimy, nie tylko czekając w czasie deszczu na jej otwarcie, ale także zimą – gdy rzadziej będziemy musieli tu odśnieżać. Przed i za furtką warto przewidzieć miejsce dla dwóch-trzech osób.

Wejście do domu

Większości z nas zależy, aby otoczenie drzwi wejściowych wyglądało bardzo atrakcyjnie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób je ozdobimy, przede wszystkim musimy zadbać o funkcjonalność tego miejsca. Spod drzwi wejściowych będziemy się udawać w różnych kierunkach: do furtki, garażu, śmietnika, po drewno do kominka czy do ogrodu. Często kilka osób będzie się równocześnie znajdowało przed drzwiami. Dlatego strefa wejściowa musi mieć dostatecznie dużą powierzchnię – nie mniej niż 3 m2 (długość najkrótszego boku podestu to minimum 90 cm), najlepiej z utwardzoną nawierzchnią i pod zadaszeniem. Dobrze jest też obok zaaranżować miejsce, gdzie można usiąść i odpocząć.

Podjazd pod dom

Na niewielkiej działce podjazd prowadzimy najkrótszą drogą – od bramy wjazdowej wprost do garażu. Jednak musimy przewidzieć też miejsce na postój samochodu – chwilowy (na przykład na czas wypakowania zakupów) lub do parkowania drugiego samochodu, z zapasem na otwarcie skrzydeł bram: garażowej i wjazdowej. W dużym ogrodzie, gdy dom znajduje się w głębi posesji, podjazd zajmuje sporą jej część. Warto wtedy interesująco zaaranżować dojazd do budynku. Drogę możemy poprowadzić pomiędzy grupami roślin, aby podjeżdżając pod dom, widzieć go ze zmieniającej się perspektywy. Innym, równie efektownym rozwiązaniem jest wytyczenie prostej drogi zakończonej przed domem owalnym podjazdem. Prosty fragment trzeba obsadzić po obu stronach drzewami albo krzewami – aby powstała aleja lub szpaler. Również tu, obok wejścia do domu, trzeba zarezerwować teren na chwilowy postój samochodu. Natomiast w pobliżu garażu wygospodarować trzy-cztery miejsca parkingowe dla gości – najlepiej osłonięte wiatą.

Śmietnik

Miejsce na pojemniki ze śmieciami powinniśmy usytuować tak, aby dojście do niego było wygodne zarówno dla nas, jak i dla pracowników firm wywożących śmieci. Warto zainstalować daszek, pod którym będziemy mogli również składować drewno kominkowe oraz podręczne narzędzia – łopaty do śniegu, miotły do zamiatania nawierzchni itp. Śmietnik najlepiej zaprojektować tak, aby tworzył z ogrodzeniem integralną całość. Podjazd to również dobre miejsce na ustawienie urządzeń sportowych – na przykład do gry w koszykówkę. Pomysł wart polecenia przede wszystkim właścicielom niewielkich posesji, na których w innych częściach ogrodu nie ma miejsca na tego typu aktywność.

Wiata na samochód i śmietnik
Wiata na samochód i śmietnik

Autor: Andrzej Szandomirski

Wiata na samochód – jeśli nie ma ścian, możemy ją usytuować nawet na granicy z sąsiednią działką. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy blisko granicy znajduje się dom sąsiada. Wtedy odległość wiaty od ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż jej wysokość. Wiatę ze ścianami traktuje się jak budynek i jej odległość od granicy z sąsiadem nie może być mniejsza niż 3 m. Miejsce na pojemniki ze śmieciami – można zlokalizować na granicy działki tylko wtedy, gdy będzie się stykało ze śmietnikiem sąsiada. W przeciwnym razie trzeba zachować dwumetrową odległość od granicy albo śmietnik umieścić przy ogrodzeniu od strony ulicy. Nie może też znajdować się bliżej niż 3 m od okien i drzwi domu. Wjazd na posesję – nie powinien utrudniać dostępu do innych posesji oraz kolidować z urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz działki. Bramy wjazdowe i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz.

Wiata na samochód – jeśli nie ma ścian, możemy ją usytuować nawet na granicy z sąsiednią działką. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy blisko granicy znajduje się dom sąsiada. Wtedy odległość wiaty od ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż jej wysokość. Wiatę ze ścianami traktuje się jak budynek i jej odległość od granicy z sąsiadem nie może być mniejsza niż 3 m.
Miejsce na pojemniki ze śmieciami – można zlokalizować na granicy działki tylko wtedy, gdy będzie się stykało ze śmietnikiem sąsiada. W przeciwnym razie trzeba zachować dwumetrową odległość od granicy albo śmietnik umieścić przy ogrodzeniu od strony ulicy. Nie może też znajdować się bliżej niż 3 m od okien i drzwi domu. Wjazd na posesję – nie powinien utrudniać dostępu do innych posesji oraz kolidować z urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz działki. Bramy wjazdowe i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz.

Oświetlenie

Główne miejsca podjazdu, które powinniśmy oświetlić, to: furtka, wejście do domu, wjazd do garażu oraz śmietnik. Warto jednak – zwłaszcza gdy dom jest oddalony od furtki – oświetlić także dojazd pod dom oraz dojście do drzwi. Taka iluminacja nie tylko ułatwi korzystanie z terenu po zmierzchu, ale sprawi, że dłużej będziemy mogli się cieszyć jego pięknem.
Furtka. Przy furtce warto umieścić lampę (przyścienną lub na niewielkich słupkach montowanych na ogrodzeniu), i to nie tylko dla naszej wygody, ale ze względów bezpieczeństwa. Może być uruchamiana czujnikiem ruchu, choć wtedy będą ją uaktywniać także przechodnie i zwierzęta.
Wejście do domu. Okolice drzwi wejściowych oświetla się zazwyczaj lampami naściennymi, wiszącymi lub kinkietami. Lampy powinny być tak zamontowane, aby nie przeszkadzały przebywającym wewnątrz domu osobom.
Wjazd do garażu. Aby uniknąć ewentualnych trudności w trakcie manewrów, otoczenie garażu powinno być dobrze oświetlone. Przy bramie garażowej możemy zamontować lampy naścienne dużej mocy lub reflektor – uruchamiane czujnikiem ruchu.
Śmietnik. Budowle gospodarcze, z których korzystamy okazjonalnie (śmietnik, miejsce składowania drewna kominkowego), warto oświetlać z góry reflektorami dużej mocy wyposażonymi w czujnik ruchu.
Trakty komunikacyjne. W ogrodach przydomowych oświetla się je zazwyczaj lampami na niskich słupkach lub montowanych w nawierzchni. Powinny być rozmieszczone równomiernie, a oprawy dobrane tak, aby lampy nie raziły osób poruszających się po ścieżkach i schodach.

Nawierzchnie

Podjazd nie musi być jednolicie wybrukowanym, smutnym placem. Warto puścić wodze fantazji przy jego wykończeniu. Możemy połączyć ze sobą elementy nawierzchni z rozmaitych materiałów, różniące się barwą lub kształtem. W miejscach, które nie będą wykorzystywane, można też umieścić rośliny: w samej nawierzchni lub na rabatach. Jeżeli część podjazdu jest rzadziej użytkowana, warto ułożyć na niej tak zwaną nawierzchnię ekologiczną, przeznaczoną do obsiewania niskimi roślinami, na przykład trawą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie