Odmień rabatę. Efektowne pomysły na koniec lata i jesień

2020-09-23 9:37 Materiał sponsorowany

Schyłek lata to świetny moment, by spojrzeć na ogród ,,na nowo” i wprowadzić trochę zmian, po to by wydłużyć sezon i sprawić sobie więcej radości. Przedstawiamy efektowne pomysły do ogrodu na koniec lata i jesień.

Jesienna rabata
Autor: Agnieszka Żukowska Jesienna rabata z hortensją (Hydrangea)

Przed nami jeszcze wiele ciepłych dni i okazji do spędzania czasu w ładnej przestrzeni ogrodu. O tej porze w szkółkach i centrach ogrodniczych wybór roślin jest ogromny, a jesienne sadzenie daje pewny efekt przyjęcia się roślin. Rośliny są rozrośnięte, dojrzałe, a ziemia - ciepła i wilgotna. Częstsze niż latem deszcze ułatwiają przyjęcie się roślin. Nie bez powodu doświadczeni ogrodnicy mawiają: sadź jesienią – ciesz się wiosną!

Jesienna rabata
Autor: Agnieszka Żukowska Jesień to dobry czas na zakładanie rabaty

Nowe rośliny, nowe kolory wniosą energię i odświeżą ,,look”, a świetny efekt można osiągnąć całkiem łatwo. Zanim jednak chwycimy za łopatę i coś zmienimy warto troszkę poplanować.

Cztery proste kroki do zaplanowania zmian w ogrodzie:

  • popatrz na ogród przez okno – może brakuje czegoś pięknego w widoku podczas porannej kawy?
  • zobacz co widać od strony wejścia do domu – jesienią też warto mieć pięknie – może donica z bylinami i trawami wniesie trochę koloru?
  • popatrz na kolory, które dominują o tej porze roku w Twoim ogrodzie – można wzmocnić lub uzupełnić kolorystykę, albo posadzić coś w kontraście?
  • zaplanuj formę – powiększenie rabaty kosztem trawnika lub wyspę na nową kompozycję.

Najłatwiej dopasować się do kolorystyki już rosnących roślin wprowadzając nowe rośliny, które wzmocnią efekt, np. do rabaty z dominującą bielą dołóż inne rośliny o białych kwiatach (np. anemony) czy srebrzystych lub biało obrzeżonych liściach. Zupełnie nowy kolor to także świetny pomysł! Zwłaszcza jeśli dosadzisz rośliny, które są atrakcyjne w drugiej części lata – ze względu na późno pojawiające się kwiaty, przebarwiające się liście lub atrakcyjne owoce. Jesienne barwy to nie tylko złoto i czerwienie - ostry róż i fiolety także są obecne i do nadają się znakomicie wykorzystania w palecie zmian na rabacie.

Jesienna rabata
Autor: Agnieszka Żukowska Rozplenica (Pennisetum) i hortensja (Hydrangea) na jesiennej rabacie

Gwiazdy jesieni na rabatach - krzewy

Któż nie zachwyca się hortensjami! Wybór odmian - zwłaszcza hortensji bukietowej - jest ostatnio ogromny, a wśród nich znajdziemy sporo pięknie przebarwiających się jesienią w odcieniach różu. To fantastyczna ozdoba każdej rabaty i warto znaleźć dla niej miejsce. Nowe odmiany są także zwarte, a nawet karłowe, przez co świetne do małych ogrodów lub pojemników. Przykładowe to: chociażby prezentowane podczas Konkursu Roślin w 2019 odmiana LIVING STRAWBERRY BLOSSOM, LIVING SUMMER LOVE, lub odmiana BOBO 'Ilvobo'.

Inną gwiazdą jesiennej rabaty jest trzmielina oskrzydlona (Euonymus alutus ‘Compacta’). Z daleka wygląda jakby płonęła – jej intensywny róż lub raczej magenta wcześnie przebarwiających się liści zachwyci każdego kto ją zobaczy! Poza tym jest zupełnie niewymagająca.

Nowe karłowe odmiany berberysów, takie jak tegoroczny zdobywca srebrnego medalu w Konkursie Roślin Nowości Berberys Thunberga ‘Anna‘ PBR czy również nowy Berberys Thunberga ‘Lime Star‘ PBR zmieszczą się nawet w małym ogrodzie. Są niewymagające i bezobsługowe.

Róże – warto znaleźć miejsce na długo kwitnące lub powtarzające jesienią kwitnienie odmiany rabatowe, np. BONICA 82 lub okrywowe The Fairy lub Marathon. Będą zdobić ogród kwiatami aż do mrozów.

Inne podpowiedzi ciekawych odmian znaleźć można w Katalogu Roślin. Drzewa, krzewy polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich.

Katalog roślin
Autor: Agencja Promocji Zieleni Katalog roślin: drzewa, krzewy, byliny

Zobacz w galerii propozycje roślin na jesienne rabaty

Byliny i trawy na jesiennych rabatach

Posadzenie bylin i traw ozdobnych to najszybsza droga do zmiany i uzyskania dobrego efektu. Jeżówki, rudbekie, nachyłki, dzielżany i anemony warto połączyć z niskimi gatunkami traw ozdobnych. Dodadzą rabacie lekkości i swobody. Jeśli masz mało miejsca postaw na jeden gatunek, który wpleciesz pomiędzy byliny, np. rozplenicę lub proso w zestawieniu z jeżówką i anemonem. Wybór gatunków i odmian jest ogromny, aby ,,nie zginąć” warto skorzystać z dobrego przewodnika jakim jest Katalog Bylin.

Katalog bylin
Autor: Agencja Promocji Zieleni Katalog bylin

Zanim zaczniemy zakupy i sadzenie konieczne jest dobre przygotowanie miejsca:

  • wyznacz zarys nowej rabaty, np. przy pomocy ogrodowego węża,
  • usuń trawę, przekop i oczyść z ewentualnych chwastów,
  • w razie potrzeby wzbogać dołki kompostem, bardzo ciężką glebę rozluźnij np. dodatkiem piasku,
  • rośliny przed posadzeniem dobrze namocz, a potem podlej,
  • powierzchnię wyściółkuj, np. przekompostowaną korą.

A na koniec usiądź i podziwiaj!

Pozostałe podkategorie