Miejsce relaksu w ogrodzie - niekoniecznie na tarasie

2014-06-13 13:02

Chociaż na tarasie wypoczywa się bardzo przyjemnie, to warto też wydzielić w ogrodzie zakątek i ustawić w nim wygodne meble. Sprzyja on oderwaniu sie od spraw codziennych, zwłaszcza jeśli jest oddalony od domu i osłonięty roślinnością.

Miejsce wypoczynku w ogrodzie
Autor: GettyImages

Sposobów wykorzystania takiego miejsca jest dużo, wszystko zależy od zwyczajów panujących w rodzinie. Istotne jest, ile osób wypoczywa w ogrodzie, jak spędzają czas, czy lubią być razem, czy potrzebują samotności, czy są w rodzinie dzieci i w jakim wieku, a także czy w planach jest przyjmowanie gości.

W dużym ogrodzie, w małym ogródku

Większa przestrzeń daje możliwość swobodnego tworzenia zakątków o rozmaitym charakterze. Można je tak wykreować, by bez kolizji zaspokoić potrzeby wszystkich domowników.

Większy problem pojawia się na małej działce, gdzie zazwyczaj powstaje jednoprzestrzenne wnętrze dobrze widoczne nie tylko z każdej strony ogrodu, ale także z tarasu i przez okna domu. Jak znaleźć tu zaciszne miejsce?

I na to są sposoby...

Miejsce wypoczynku w ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko Urządzając miejsce wypoczynku, trzeba pamiętać o tym, aby utrzymać je w stylu odpowiadającym architekturze domu i innym elementom wyposażenia działki
Warto wiedzieć

Dobre miejsce na relaks

Poszukajmy miejsca, z którego roztacza sie przyjemny widok. W dużym ogrodzie sami możemy stworzyć odpowiednie kompozycje, mała działkę warto tak zaaranżować, by „wciągnąć” do wewnątrz efektowne grupy zieleni rosnące za ogrodzeniem lub interesującą architekturę. Z kolei nieatrakcyjne elementy położone poza naszym terenem postarajmy sie zasłonić, sądząc grupy wysokich roślin, a na małej działce – stawiając trejaż z kratka i obsadzając taka konstrukcje bujnymi pnączami.

Kącik romantyczny w ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko Malownicze skupiska zieleni, kamienny placyk, altana i kute meble. Ładnie będą wyglądały w sąsiedztwie domu w stylu dworku

Dobrze urządzony kącik relaksu w ogrodzie

Kluczem do tworzenia udanych ogrodowych miejsc służących relaksowi jest właściwy dobór roślin i spełnienie ich wymagań siedliskowych (nasłonecznienie, rodzaj oraz wilgotność gleby). Od tego zależy, czy będą dobrze rosły, a więc i efektownie wyglądały. Trzeba zwrócić uwagę na elementy towarzyszące – nawierzchnie, meble ogrodowe, oświetlenie. Powinny one pasować do architektury domu, ogrodzenia i innych elementów wyposażenia działki. Muszą też być dostosowane do przewidywanej liczby osób oraz sposobu, w jaki najczęściej będą one wypoczywały. Tam, gdzie w ciszy i spokoju zamierzają spędzać czas jedna czy dwie osoby, doskonale sprawdzi się nawierzchnia ziemna lub murawa, natomiast w miejscu, w którym będą organizowane spotkania przy grillu, lepiej stworzyć nawierzchnię utwardzoną kostką kamienną, betonową, klinkierową albo elementami drewnianymi. Jeżeli chcemy biesiadować niezależnie od pogody, warto osłonić placyk daszkiem, a jeśli unikamy silnie operującego słońca, zbudować konstrukcję dającą cień – pergolę, trejaż lub ażurową altanę. Jeżeli miejsce wypoczynku ma mieć charakter formalny, dobrze jest ująć je w ramy. Podkreślenie granicy placyku porządkuje przestrzeń i wprowadza ład, warto zatem otoczyć go krawężnikiem lub niewysokim murkiem, na przykład suchym (budowanym bez zaprawy) albo ścianką z betonowych elementów prefabrykowanych. Obie konstrukcje zyskają, jeśli zostaną obsadzone roślinami. Bardzo istotne są detale dekoracyjne. Kamienna rzeźba, poidełko, szklana kula schowana między roślinami są pozornie nieważne, bo przecież można się bez nich obyć, jednak dodają kompozycji smaku i podkreślają jej charakter.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie