Zmiana klimatu i zanik bioróżnorodności to jedne z kluczowych wyzwań naszych czasów. Możemy im przeciwdziałać dokonując przemyślanych wyborów, m.in. w naszych ogrodach, balkonach czy przestrzeniach publicznych. Jednym z takich działań jest zakładanie łąk kwietnych, które są doskonałym miejscem dla rozwoju różnorodnych roślin, owadów i zwierząt.
Dlatego warto zastanowić się, czy zamiast fragmentu trawnika lub ozdobnej rabaty nie założyć w ogrodzie łąki kwietnej. Oprócz tego, że taka łąka pięknie wygląda, to jest schronieniem dla owadów i dzikich gatunków roślin. Jeśli zamiast ogrodu mamy balkon pełen kwiatów, to warto wysiać nasionami łąki kwietnej choć w jedna doniczkę czy skrzynkę. Owady, w tym dzikie pszczoły żyjące w miastach, będą za to wdzięczne.
Jak założyć lakę kwietną w ogrodzie? Oto instrukcja w 5 krokach.
Spis treści
- Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 1 - dobieramy narzędzia
- Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 2 - przygotowujemy grunt pod wysiew
- Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 3 - przygotowujemy nasiona
- Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 4 - wysiewamy nasiona
- Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 5 - podlewamy
- Zobacz w galerii zdjęć, jak zakładać łąkę kwietną krok po kroku
- Najczęstsze błędy przy zakładaniu łąki kwietnej
Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 1 - dobieramy narzędzia
Jeśli chcemy wysiać łąkę w sposób jak najbardziej ekologiczny, nie stosujmy narzędzi elektrycznych ani spalinowych.
Do założenia łąki kwietnej w warunkach ogrodowych potrzebujemy:
- Kosiarki – użyjmy kosiarki bębnowej, która nie emituje spalin.
- Szpadla – w tej sytuacji doskonale sprawdzi się szpadel ostry przeznaczony do kopania, usuwania korzeni i kępek trawy.
- Wideł – wybierzmy widły do kopania, które idealnie nadają się do rozluźnienia i napowietrzania gleby, czy usunięcia kamieni lub chwastów.
- Kultywatora (lub motyki) – narzędzie to przyda się do rozbicia grudek, usunięcia chwastów.
- Grabi – warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje: grabie uniwersalne – idealne do grabienia gleby, oraz lekkie grabie do liści, które dokładnie wyrównają podłoże przed siewem.
- Pojemnika na darń.
- Wiaderka z piaskiem lub wermikulitem i siewnika lub woreczka na nasiona.
- Sprzętu do nawodnienia, np. automatyczny bęben z wężem.
Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 2 - przygotowujemy grunt pod wysiew
Z wybranej powierzchni usuwamy trawę i inne rosnące na niej rośliny. Jeśli ziemia jest zbita, rozluźniamy ją widłami i rozbijamy grudki kultywatorem lub motyką. Następnie wyrównujemy powierzchnię grabiami. Nie powinno być w niej dołków, do których nasiona mogłyby wpłynąć razem z wodą. Dlatego po użyciu grabi uniwersalnych, warto zastosować na koniec lekkie grabie do liści, które doskonale wyrównają powierzchnię ziemi.
Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 3 - przygotowujemy nasiona
Nasiona rozprowadzamy w piasku lub wermikulicie i dokładnie mieszamy, aby rozeszły się równomiernie. Wtedy będzie nam wygodnie sięgać po duże garści, a nasion w nich będzie niewiele, więc siew będzie równy.
Aby łąka kwietna była bujna, bogata i trwała, należy dobrać nasiona do warunków, w jakich znajduje się miejsce na przyszłą łąkę kwietną. W specjalistycznych sklepach można kupić mieszanki nasion takie jak „Ptasia”, „Cienista” czy „Smogówka” – które zostały specjalnie skomponowane, aby utrzymać się w wymagających warunkach lub wzbogacić swoje otoczenie w określony sposób. Tak jak w przypadku narzędzi – lepiej zainwestować w porządny zakup niż powtarzać bezskuteczne próby. To, czy łąka ma być rabatą bylinową, czy jednoroczną zależy już od preferencji ogrodnika. Dobra mieszanka powinna zawierać 100% kwiatów oraz mieć podany dokładny skład i instrukcję siewu.
Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 4 - wysiewamy nasiona
Mieszaninę nasion i wermikulitu równomiernie rozsiewamy po przygotowanym poletku. Nie ma potrzeby przykrywać nasion ziemią. Wystarczy wdeptać je w ziemię, noga przy nodze, tworząc powierzchnię bez zagłębień.
Zakładanie bioróżnorodnej łąki krok 5 - podlewamy
Najlepszy moment na siew łąki kwietnej to dzień przed deszczem – wtedy nawet nie musimy użyć sprzętu do nawadniania. Oczywiście małe łączki w ogrodach można traktować jak rabatki i podlewać, ale na większych terenach lepiej zostawić sprawę naturze.
Zobacz w galerii zdjęć, jak zakładać łąkę kwietną krok po kroku
Najczęstsze błędy przy zakładaniu łąki kwietnej
Łąki kwietne są proste w uprawie, jest jednak kilka błędów, które zdarzają się nawet doświadczonym ogrodnikom. Trzy najczęstsze błędy to:
- Wysypanie nasion łąki kwietnej w trawę. Maleńkie nasiona łąki kwietnej nawet nie dotkną ziemi, jeśli przykrywa ją darń. Nie mają szans wykiełkować.
- Sianie nasion roślin dwuliściennych tak gęsto jak nasion traw. Naprawdę wystarczy na metr kwadratowy od 2 do 4 gramów nasion (to jest, w przybliżeniu, łyżeczka do herbaty).
- Sianie „szczyptami”.
Przed siewem, odważoną w odniesieniu do wielkości rabaty porcję nasion, trzeba rozprowadzić w dużej ilości sypkiego nośnika, np. piasku lub wermikulitu. Siew „szczyptami” będzie z pewnością nierówny.
Promocją i szeroką edukacją na temat znaczenia łąk kwietnych w miastach zajmuje się Fundacja Łąka, którą od 2023 roku wspiera firma Fiskars. W efekcie współpracy powstała łąka kwietna w Warszawie, na osiedlu Jazdów – miejscu, gdzie m.in. można zapoznać się z zasadami ekologicznego ogrodnictwa.
Materiały prasowe Fiskars, tekst powstał przy współpracy z Agnieszką Nowak, edukatorką z Fundacji Łąka.