Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę. Jak wykorzystać leszczynę w ogrodzie

2019-03-04 8:24 Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Kwitnąca leszczyna to zwiastun wiosny. Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa wielkie, rozłożyste krzaki leszczyny, które wiosną wypuszczają „kotki”, a jesienią obsypane są orzechami laskowymi. Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę w ogrodzie.

Gdy leszczyna pospolita kwitnie, zachwycamy się kwiatostanami męskimi o żywym, żółtym kolorze, znakomicie prezentującymi się na bezlistnych jeszcze gałązkach. Równie dekoracyjnym elementem są barwne liście u takich odmian jak: ‘Aurea’ o żółtych liściach, które latem zmieniają się w jasnozielone czy ‘Fuscorubra’ o liściach intensywnie czerwonobrązowych wiosną, a latem zielonych.

Leszczyna południowa ‘Purpurea’ ma okrągłe, ciemnoczerwone liście przez cały okres wegetacji. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są pogięte i poskręcane pędy, na przykład u odmiany ‘Contorta’, której gałązki są skręcone „w korkociąg”, a liście mają zróżnicowany kształt i także są poskręcane, pozwijane. U odmiany ‘Pendula’ wszystkie pędy przewieszają się łukowato tworząc efektowny parasol. Odmiana ta jest najczęściej uprawiana jako forma pienna w postaci małego drzewka z parasolowatą koroną.

Co leszczyny lubią najbardziej?

Leszczyny lubią stanowiska wilgotne i żyzne. Są bardzo tolerancyjne względem oświetlenia: dobrze rosną zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Wszystkie odmiany leszczyny pospolitej są odporne na mróz.
Leszczyna jest odporna na miejskie zanieczyszczenia, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na kilka lat można wyciąć kilka wewnętrznych gałęzi, aby krzew zbytnio się nie zagęścił. Poza tym nie stosujemy żadnego formowania ani cięcia. Leszczyna jest świetną rośliną dla zapracowanych!

>>Przeczytaj też:

Jak wykorzystać leszczynę w ogrodzie

W ogrodzie leszczyna ciekawie się prezentuje posadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach na trawniku, gdzie uwydatnia się pokrój oraz barwa liści. Wolno rosnąca odmiana ‘Contorta’ o pogiętych pędach i poskręcanych liściach, osiągająca do 6 m wysokości ma zastosowanie głównie w małych, przydomowych ogródkach. Podobne zastosowanie ma odmiana ‘Pendula’ o przewieszających się pędach. Odmiany ‘Aurea’ i ‘Fuscoruba’ znakomicie nadają się do nasadzeń parkowych i osiedlowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE