Nasze wyobrażenie ogrodu otaczającego dom często budowane jest przez wiele lat i wynika z tęsknoty za przyrodą, niezależnością, za własnym światem. Zastanawiając się nad projektem ogrodu często przywołujemy wspomnienia z dzieciństwa o wakacjach czy wspaniałej zabawie w ogrodzie dziadków oraz obrazów zaczerpniętych z książek, czasopism, katalogów ogrodniczych. W takim ogrodzie zawsze świeci w nim słońce, a czas wypełniony jest przyjemnościami. I co ważne – na ogół nie ma on granic.
W wyobraźni wszystko jest piękne, jednak dobry projekt ogrodu to dość trudne zadanie. Jednak zanim przystąpimy do realizowania wizji i zagospodarowywania ogrodu przy domu, warto dobrze przemyśleć temat, żeby emocje przełożyć na konkretne praktyczne decyzje. Podczas projektowania ogrodu ważnym aspektem są nasze możliwości finansowe. Może warto – zamiast rezygnować z pomysłów – rozłożyć projektowanie ogrodu i jego zakładanie na etapy.
Jak zaprojektować ogród: styl ogrodu
Niezależnie od tego, czy postanowimy sami zaprojektować ogród (a to wymaga sporej wiedzy z różnych dziedzin oraz doświadczenia), czy projekt ogrodu zlecimy architektowi krajobrazu, musimy zdecydować, jaki charakter ma mieć ogród. Pamiętajmy, że styl ogrodu powinien wyrażać nasze upodobania – inaczej poczujemy się w nim obco. Zastanówmy się więc podczas projektowania ogrodu (podpowie nam to też projektant), jaki ogród będzie dla nas najodpowiedniejszy: zdyscyplinowany czy swobodny, ekologiczny, kwiatowy czy użytkowy, zachwycający feerią barw czy wysmakowany kolorystycznie, kontrastowy czy monochromatyczny.
Jak zaprojektować ogród: ogród dla wszystkich
Jak zaprojektowac ogród, który spełni nasze oczekiwania? Wygodnie jest na wstępie wypisać sobie na kartce oczekiwania wszystkich członków rodziny, porównać je i zastanowić się (z planem działki w ręku), które spośród nich i gdzie możemy zrealizować w projekcie ogrodu. Weźmy też pod uwagę projektując ogród fakt, że nie tylko rośliny wymagają stałej pielęgnacji. Dotyczy to również małej architektury i wszelkich urządzeń. Zastanówmy się więc, kto i kiedy będzie się tym zajmował. Może lepiej zrezygnować z inwestowania w coś, co będzie zbyt dużym obciążeniem (jak pole do minigolfa czy przydomowy basen, egzotyczne rośliny w oranżerii albo drapieżne żółwie w oczku wodnym).