Jak wyrównać ziemię pod trawnik. Profesjonalne i domowe sposoby na przygotowanie podłoża pod trawnik

2023-06-15 15:59

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik jest kluczowe dla końcowego efektu. Jak wyrównać ziemię pod trawnik? Jakie narzędzia są potrzebne do wyrównania podłoża pod trawnik? Jak walcować ziemię pod trawnik? Jak domowym sposobem wyrównać ziemię pod trawnik?

Jak wyrównać ziemię pod trawnik
Autor: Getty Images Przedstawiamy sposoby na wyrównanie podłoża pod trawnik

Spis treści

  1. Jak przygotować ziemię pod trawnik?
  2. Jak najprościej wyrównać teren pod trawnik?
  3. Jak wyrównać ziemię niwelatorem?
  4. Jak wyrównać ziemię pod trawnik walcem?
  5. Jak wyrównać ziemię bez profesjonalnych narzędzi?

Jednym z czynników, od których zależy jakość i trwałość trawnika, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ważny jest nie tylko odpowiedni rodzaj gleby, lecz także prawidłowe jej wyprofilowanie. Trawnik, zwłaszcza młody, to cienka warstwa murawy. Każde wybrzuszenie lub zagłębienie podłoża będzie łatwo widoczne. Dlatego niezmiernie ważne jest wyrównanie podłoża pod trawę z rolki albo z siewu.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Teren przeznaczony na trawnik należy przede wszystkim oczyścić z chwastów, kamieni, kawałków gruzu po budowie domu i wszelkich zanieczyszczeń. W razie potrzeby zbyt ścisłą, ciężką glebę trzeba wymieszać z piaskiem, a zbyt lekką, piaszczystą zasilić kompostem, próchnicą lub ziemią gliniastą. Następnie ziemię trzeba przekopać łopatą albo glebogryzarką i ponownie oczyścić. Teraz można przystąpić do jej równania i ubijania.

Jak najprościej wyrównać teren pod trawnik?

Jeśli nasz przyszły trawnik nie jest duży ani bardzo nierówny, podłoże można wyrównać ręcznie bez specjalnych narzędzi. Podstawowym sposobem równania podłoża pod trawnik jest jego staranne udeptywanie i grabienie. Wielokrotnie mocno udeptujemy ziemię, stawiając gęsto stopy jedna obok drugiej, a potem grabimy. Podczas tego działania z pewnością jeszcze pojawią się resztki kamieni i innych niepotrzebnych zanieczyszczeń, które trzeba usuwać. W czasie udeptywania i grabienia można wykorzystać deskę do sprawdzania efektów na większej powierzchni. Jeśli pokażą się górki i dołki, nadmiar gleby trzeba zebrać i wsypać do zagłębień. Po wyrównaniu, udeptaniu i zagrabieniu ziemię warto obficie podlać, ale szerokim i mocno rozproszonym strumieniem wody. Ziemia polana wodą będzie się lekko ubijać. Tak przygotowane podłoże można pozostawić na 10-14 dni, żeby się uleżało. W tym czasie można powtarzać podlewanie. W razie pojawiania się chwastów, należy je usuwać.

Jak wyrównać ziemię niwelatorem?

Jeśli podłoże ma bardzo nierówną powierzchnię, należy zastosować ręczny niwelator terenu. To krata metalowa złożona z 3-4 poziomych, równych kształtowników wyposażonych w uchwyt do przywiązania linki. Są też równiarki terenu na kółkach z 1 poziomym kształtownikiem, którego wysokość można regulować. Takie narzędzie można ciągnąć na lince ręcznie albo przywiązać do traktorka ogrodniczego. W razie potrzeby mocniejszego wyrównania podłoża niwelator można dociążyć, np. płytą betonową. Wielokrotnie przechodząc niwelatorem wzdłuż i w poprzek terenu, uzyska się efekt wyrównania.

Jak wyrównać ziemię pod trawnik walcem?

Profesjonalną metodą ostatecznego równania podłoża pod trawnik jest jego walcowanie. Walec ogrodniczy to zbiornik w kształcie beczki, który wypełnia się suchą ziemią lub wodą. Takie narzędzie waży wtedy co najmniej 50-60 kg, a im więcej, tym lepiej. Walec jest wyposażony w uchwyt do jego prowadzenia tak, że będzie się obracał. Systematycznie przeciągając walec przez podłoże, ubijamy kolejne pasy o szerokości 50-60 cm. Walcowanie robimy wzdłuż i w poprzek przyszłego trawnika.

Jak wyrównać ziemię bez profesjonalnych narzędzi?

Zakup niwelatora albo walca, żeby założyć samodzielnie trawnik, może być sporym dodatkowym wydatkiem tak naprawdę na jeden raz. Zmyślni ogrodnicy mają swoje sposoby. Żeby wyrównać teren można wykorzystać paletę po materiałach budowlanych. Warto przykręcić do niej na froncie równą deskę, a do niej dwa uchwyty do przywiązania linki. Zamiast palety można też zastosować drewnianą belkę, która została z materiałów na więźbę. Jako walec można wykorzystać dowolny zbiornik o beczkowatym kształcie i równej bocznej płaszczyźnie, np. stary bojler albo kawałek rury sanitarnej o dużym przekroju. Walec można też zespawać z blachy stalowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie