Ile kosztuje projektant ogrodu w 2024 r. Dlaczego warto mu powierzyć zieleń wokół domu

2024-06-24 11:00

Budowa domu wymaga architekta projektanta, więc i jego otoczenie powinien zaprojektować fachowiec - architekt krajobrazu. Dzięki temu ogród będzie odpowiednio skomponowany i dopasowany do stylistyki domu, a rośliny dobrane do gleby i warunków w okolicy. Co obejmuje projekt ogrodu? Ile kosztuje projektant ogrodu?

Spis treści

  1. Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodu?
  2. Co obejmuje projekt ogrodu?
  3. Dodatkowo płatne usługi związane z projektowaniem ogrodu
  4. Ile kosztuje projekt ogrodu?
#MuratorOgroduje: TOP 5 roślin fioletowych do ogrodu

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodu?

Ogród zaprojektowany przez fachowca wygląda zdecydowanie lepiej niż amatorskie realizacje zieleni wokół domu. Projektant ogrodu to osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Potrafi nie tylko zaprojektować rabaty z kwiatami, trawnik oraz nasadzenia drzew i krzewów, lecz także dobierze rośliny odpowiednie do rodzaju gleby, doradzi, jak je uprawiać i chronić przed szkodnikami. Projekt ogrodu może także obejmować system nawadniania roślin, małą architekturę i oświetlenie.

Co obejmuje projekt ogrodu?

Zależnie od firmy zakres projektu może się nieco różnić, ponieważ każdy architekt krajobrazu ma własny system pracy. Jednak generalnie projekt ogrodu powinien zawierać informacje, które pozwolą później sprawnie go zrealizować.

Podstawowym dokumentem jest koncepcja ogrodu obejmująca widok z góry oraz wizualizacje. Są biura, które oferują tylko 1 koncepcję, inne przygotowują 2-3. Są one podstawą do rozmów z inwestorem, podczas których wypracowuje się ostateczną wersję ogrodu. Koncepcja obejmuje schemat funkcjonalny z podziałem na strefy: gdzie będzie trawnik, nasadzenia kwiatów, krzewów, altana, nawierzchnia itp. Gdy koncepcja zostanie zwizualizowana i zaakceptowana, można opracować elementy projektu niezbędne do jego wykonania. Są to bilans powierzchni oraz zwymiarowanie ogrodu. Następnie można opracować projekt techniczny zieleni, czyli zestaw roślin, które trzeba będzie zamówić i posadzić. Ostateczny projekt ogrodu powinien zostać również przedstawiony w formie graficznej wizualizacji, rzutów, w razie potrzeby także przekrojów (na przykład na działce ze spadkiem). W zależności od oferty biura projektowego ogród może być także przedstawiony w postaci grafik 3D lub animacji VR (zwykle za dopłatą).

Czytaj też: Jak zaprojektować ogród w stylu wiejskim? Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego pasują najbardziej?

Dodatkowo płatne usługi związane z projektowaniem ogrodu

Projekt ogrodu może także obejmować system nawadniania, co jest bardzo przydatne, żeby utrzymać go w dobrym stanie. Architekt krajobrazu przygotuje również projekt oświetlenia ogrodu, ogrodzenia, małej architektury – altany, grilla, ławek, wiaty na narzędzia. W razie skomplikowanych elementów, na przykład oczka wodnego z fontanną, może opracować detale wykonawcze.

Jak współpracować z projektantem ogrodu?Są firmy, które najpierw muszą zobaczyć działkę i porozmawiać z właścicielami, czego oczekują. Inni opracowują koncepcję ogrodu na podstawie szkicu działki i fotografii terenu. Do przygotowania projektu potrzebna jest mapa zagospodarowania terenu z projektu budowlanego. Żeby stworzyć ogród dobrze skomponowany z domem, powinno się także poznać rzut parteru oraz zobaczyć elewacje budynku, jeśli jest wzniesiony, a jeśli nie – to na wizualizacjach.

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Biura architektów krajobrazu nie wyceniają projektu ogrodu za metr kwadratowy, tylko podają kwotę za całość w danej wersji. Projekt niedużego ogrodu, np. około 500 m2, obejmującego właściwie tylko nasadzenia przy domu i wzdłuż płotu oraz trawnik może kosztować 2-3 tys. zł. Ceny projektów najpopularniejszych ogrodów, czyli o powierzchni mniej więcej 1000 m2 oscylują wokół 5 tys. zł. Za projekt dużego ogrodu można zapłacić nawet 10 -20 tys. zł.

Zobacz też: Ogród powinien nas rozluźniać, a nie spinać - rozmowa z Eweliną Golbą-Sajak, twórczynią kanału "Zakazany Ogród"

Jak dbać o pelargonie podczas upałów? 7 wskazówek na gorące, letnie dni

Pozostałe podkategorie