Iglaki w ogrodzie: jakie iglaki nadają się na suchą ziemię
Iglaki to rośliny chętnie sadzone w ogrodach. Iglaki można sadzić także tam, gdzie ziemia jest sucha i niezbyt urodzajna, często sadzimy w ogrodach. Podpowiadamy, jakie iglaki można posadzić na suchej ziemi.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Iglaki polecane na suchą ziemię
Jest sporo gatunków roślin iglastych, które dobrze rosną w przepuszczalnej, łatwo przesychającej glebie. Wśród nich jest bardzo dużo odmian różniących się nie tylko wysokością i szybkością wzrostu, ale również pokrojem i barwą igieł. Jest więc w czym wybierać. Każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.
Do najbardziej wytrzymałych na suszę należą:
- jałowce – chiński, płożący, pospolity, rozesłany i sabiński;
- mikrobiota syberyjska;
- sosny – bośniacka, czarna, górska (kosodrzewina), pospolita, oścista i żółta;
- świerki biały, Brewera i kłujący (zwany potocznie srebrnym).
Mimo że iglaki te nie mają wielkich wymagań co do gleby, dobrze jest ją przed ich posadzeniem użyźnić. Jeśli gleba jest piaszczysta, można dodać gliny (suchą glinę rozłożyć około 5-centymetrową warstwą i dokładnie wymieszać z ziemią w ogrodzie). Glina zatrzymuje dużo wody, dodana do gleby zwiększa więc jej wilgotność. Bardzo dobrze na poprawienie jakości gleby wpływa kompost. Stosuje się go w ilości 4-5 kg/m2. Po rozłożeniu na powierzchni działki ziemię należy przekopać na głębokość szpadla. Podczas sadzenia roślin warto też wsypać na dno dołka warstwę żyznej ziemi.