Jak dobierać i łączyć kolory w ogrodzie?
Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię. Pomimo że dobór barw w praktyce to głównie kwestia wyczucia i intuicji, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Co jest najważniejsze w aranżacji ogrodu?
Prawidłowo urządzony ogród charakteryzuje m.in. naturalność i spójna, dobrze zaplanowana kolorystyka. Każdy kolor ma przyporządkowane znaczenie i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie.
Aranżacje ogrodów ze względu na dominujący kolor można podzielić na monochromatyczne (wykorzystują jedną dominującą barwę i jej odcienie), analogicznie (składają się z 2-3 głównych kolorów) i powszechnie spotykane ogrody wielobarwne. Dbałość o kolory dotyczy nie tylko rabat kwiatowych, ale także poszczególnych elementów małej architektury, ogrodzeń oraz budynków.
Kolor dachu, elewacji i ogrodzenia powinny tworzyć spójną całość
Pierwsze decyzje dotyczące barw ogrodu należy podjąć po zakupie domu lub w czasie prac modernizacyjnych. Budynki robocze oraz ogrodzenia powinny posiadać akcenty (barwa, kształt, materiał, zdobnictwo) harmonizujące z domem – jego ścianami lub dachem. Zaleca się nawiązywać do założeń konkretnych stylów.
Materiał i kolor nawierzchni to ważny akcent w aranżacji ogrodu
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału i koloru nawierzchni w ogrodzie. Tutaj można skorzystać z jaśniejszych odcieni. Czasami dobry efekt można uzyskać wybierając kontrastowe kolory (w porównaniu z ogrodzeniem i budynkami).
Ważne jest, aby nie używać nadmiernie jednej barwy w aranżacji (ogród jest toporny, a obiekty mogą „zagłuszyć” zieleń) oraz nie przesadzać z różnorodnością (ogród wygląda nienaturalnie).
Sprawdź też:
Podobne zasady stosuje się w przypadku mniejszych konstrukcji – chociaż częściej używa się różnorodnych, pastelowych barw (bieli, błękitu, brązu, zieleni, itp.).
Dopiero gdy „martwe” elementy ogrodu dobrze współgrają ze sobą, można przystąpić do planowania nasadzeń i doboru roślin na rabaty.
Ogrody wiejskie często wykorzystują ciepłe, ale stonowane barwy naturalnego drewna. W ogrodach angielskich chętnie używa się cegły lub chłodnej, stonowanej barwy kamienia. Ogrody nowoczesne coraz powszechniej korzystają z połączenia szarości, bieli, brązu i czerni (np.: elewacje, ogrodzenia gabionowe). Natomiast w ogrodach orientalnych można pokusić się o użycie jaskrawych barw (czerwone altany i ścianki). Dobór kolorystyki części kwestia upodobań, jednak użycie sprawdzonych schematów daje dobre rezultaty.
Rabaty kwiatowe – sztuka kompozycji
Przy tworzeniu rabat używa się krzykliwych bądź stonowanych barw (i ich połączeń). Z tymi pierwszymi nie można przesadzić, gdyż rabaty – chociaż wyraziste – będą wyglądały mało estetycznie.
W kompozycjach ogrodowych rabat często wykorzystuje się kontrastowe barwy. Dobrze łączą się kolory kwiatów: czerwony z niebieskim, pomarańczowy z niebieskim, żółty z fioletowym i żółty z pomarańczowych.
Uniwersalnym kolorem jest biel – pasuje do każdej rabaty i każdego typu ogrodu.
Warto zwrócić także uwagę, że kolory ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) dają optyczny efekt zbliżenia w aranżacji ogrodu, a zimne (zielony, fioletowy) oddalają.
Sprawdź też:
Na jednej rabacie powinno się używać nie więcej niż 2-3 gatunków/odmian roślin o różnych kolorach kwiatów. Ewentualnie do kompozycji można dodać rośliny ozdobne z liści.
Zieleń podobnie jak biel ma wszechstronne zastosowanie w aranżacjach ogrodów. Przy urządzaniu ogrodu należy unikać łączenia kolorów, które sąsiadują ze sobą w tęczy – czerwonego z fioletowym i pomarańczowym, niebieskiego z fioletowy, zielonego z niebieskim (gdy chodzi o kwiaty).