Czosnek ozdobny w ogrodzie: kiedy sadzić czosnek ozdobny i jak o niego dbać?

2024-10-02 12:15

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Poznaj gatunki i odmiany czosnków ozdobnych i dowiedz się, kiedy sadzić czosnek ozdobny do gruntu.

Spis treści

  1. Czosnek ozdobny - kiedy kwitnie?
  2. Czosnek ozdobny - odmiany i gatunki
  3. Kiedy i jak sadzić czosnek ozdobny?
  4. Czy cebule czosnków ozdobnych trzeba wykopywać?

Dzięki oryginalnej budowie kwiatostanów czosnek ozdobny należy do ciekawych, niepospolitych roślin ogrodowych. Ładnie wygląda w wazonach jako kwiat cięty, cechuje się dużą trwałością. Czosnek ozdobny można również z powodzeniem zasuszyć – efektownie urozmaici zimowe bukiety. W ogrodzie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że coraz częściej widzimy je na kwiatowych rabatach.

Czosnek ozdobny - kiedy kwitnie?

Cechą wspólną czosnków ozdobnych jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków ozdobnych wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre czosnki ozdobne kwitną w pełni lata.

Czosnek ozdobny
Autor: Maciej Gładysiewicz Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny - odmiany i gatunki

  • Do grupy czosnków ozdobnych należą zarówno rośliny delikatne, niskie, świetnie pasujące do grodów skalnych (np. osiągający 20–25 cm wysokości czosnek południowy Allium moly), jak i rabatowe „giganty” (np. czosnek olbrzymi Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m, wykształcający kuliste kwiaty średnicy 18–20 cm).
  • Do czosnków ozdobnych wysokich o kulistych kwiatostanach należą odmiany ‘Globemaster’ i ‘Gladiator’ o liliowych kwiatach oraz ‘Mont Blanc’ i ‘Mount Everest’ o białych.
  • Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca czosnek okazały (Allium aflatunense). Dorasta do 90 cm i jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach.
  • Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiatki osadzone na bardzo długich szypułkach, co nadaje roślinie zaskakujący, egzotyczny wygląd.
  • W skalnych ogrodach pięknie wygląda czosnek karatawski (Allium karataviense), którego dość duże, zielonoszare, kuliste kwiatostany osadzone są pomiędzy dwoma szerokimi liśćmi. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Odmiana o jaśniejszych, kremowobiałych kwiatach nosi nazwę ‘Ivory Queen’.
  • Do ogrodów trafił także biało kwitnący czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który dziko występuje w naszych lasach liściastych.
  • Oryginalne żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana nosi nazwę ‘Album’.

Zobacz czosnki ozdobne w galerii zdjęć.

Kiedy i jak sadzić czosnek ozdobny?

Organami spichrzowymi czosnków ozdobnych są cebule – drobne i delikatne w przypadku niskich odmian, u dużych roślin osiągające nawet ponad 20 cm w obwodzie. Często wydzielają one charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach.

Cebule czosnków ozdobnych sadzimy do ogrodów jesienią wybierając dla nich miejsca słoneczne o glebie żyznej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. W okresie wegetacji czosnek ozdobny zasilamy 2–3-krotnie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, podczas suszy podlewamy. Aby wzmocnić cebulę czosnku, po kwitnieniu usuwamy kwiatostany – wtedy zgromadzi ona składniki odżywcze przeznaczone wcześniej na budowę nasion.

Czy cebule czosnków ozdobnych trzeba wykopywać?

Czosnek ozdobny możemy wykopać bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia cebul przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Dostępne w sprzedaży czosnki ozdobne w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie. Czosnku ozdobnego nie trzeba okrywać na zimę. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost.

Czosnek okazały
Autor: Getty Images Czosnek okazały (Aallium aflatunense)
#MuratorOgroduje: Czosnki i jeżówki w ogrodzie

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: