Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Zalety i wady obu rozwiązań

2010-11-16 1:00 Piotr Laskowski
Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Jakie formalności wiążą się z wymianą kotła na pompę ciepła?
Autor: Piotr Mastalerz Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Jakie formalności wiążą się z wymianą kotła na pompę ciepła?

Co wybrać, aby ogrzewanie domu było tanie? Kocioł gazowy (na gaz ziemny, płynny) czy pompa ciepła? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań. Dowiedz się, jakich formalności wymaga przyłącze gazowe lub montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Pompa ciepła, która umożliwia wykorzystanie do ogrzewania domu darmowej energii czerpanej ze środowiska, budzi zainteresowanie wielu osób zastanawiających się, jak tanio ogrzewać dom. Większość z nich odstraszają jednak wysokie koszty takiej instalacji. Często rezygnują więc z marzeń o pompie ciepła na przykład na rzecz kotłów gazowych, które oferują podobny komfort obsługi, ale kosztują mniej. Czy słusznie?

Czy stosowanie pomp ciepła jest opłacalne? Jakie problemy można napotkać, decydując się na piec gazowy, jakie – wybierając pompę ciepła? Czy i jakie są korzyści ze stosowania każdego z tych urządzeń.

Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Formalności
Autor: Andrzej Szandomirski Pompy ciepła zyskują w Polsce coraz większą popularność. Jednak, aby ją zainstalowac musisz spełnić kilka formalności
Kocioł gazowy Pompa ciepła
 • popularny od lat, dobrze znany instalatorom;
 • ma niską cenę i rozwiniętą sieć sprzedaży i serwisu;
 • jest niezawodny;
 • zajmuje niewiele miejsca (zwłaszcza wiszący);
 • niezbyt uciążliwy dla środowiska;
 • zasilany gazem ziemnym jest tani w eksploatacji;
 • może być niebezpieczny; jeśli niewłaściwie się go eksploatuje lub nie konserwuje, może dojść do wybuchu gazu lub zatrucia spalinami;
 • zasilany gazem płynnym jest drogi w eksploatacji i wymaga gromadzenia gazu w dużym, ustawionym na działce zbiorniku.
 • tania w eksploatacji;
 • nie potrzebuje komina ani wentylacji;
 • nie emituje zanieczyszczeń;
 • jest zasilana energią elektryczną – nie potrzebuje paliwa;
 • jest wysoce niezawodna;
 • wymaga dużych nakładów inwestycyjnych;
 • do wykonania dobrze działającej instalacji potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia;
 • instalacją pomp ciepła zajmuje się stosunkowo niewiele firm o ugruntowanej renomie;
 • wydajność instalacji może spaść po kilku latach eksploatacji;
 • poziomy wymiennik gruntowy utrudnia zagospodarowanie działki;
 • eksploatacja jest uniezależniona od dostawców paliwa.

Formalności - o tym pamiętaj zanim wykonasz instalację grzewczą z kotłem gazowym

Przed przystąpieniem do budowy instalacji musimy zamówić projekt i załatwić formalności. Wizyty w urzędach i wyczekiwanie na ich decyzje to jeden z najmniej przyjemnych etapów budowy domu. Które urządzenie będzie wymagać od nas pod tym względem więcej zachodu?

Do kotła trzeba dostarczać paliwo, a jeśli jest nim gaz, to potrzebna jest do tego specjalna instalacja – przyłącze gazu ziemnego lub instalacja zbiornikowa dla gazu płynnego.

Instalacja z piecem na gaz ziemny

Gaz ziemny jest dużo tańszy od płynnego, zatem jeśli tylko jest taka możliwość, warto z niego korzystać. Aby się dowiedzieć, czy jest możliwe przyłączenie do sieci gazowej, trzeba złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu w rejonowym zakładzie gazowniczym. Z warunków dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza, czy też konieczna będzie rozbudowa gazociągu. To pozwoli także ustalić orientacyjny koszt inwestycji.

Jeśli gazociąg biegnie w drodze przylegającej do działki, zazwyczaj wystarczy samo przyłącze. Zakład gazowniczy ma obowiązek doprowadzić je przynajmniej do granicy naszej posesji. Rozliczenie kosztów takiej inwestycji jest ryczałtowe – inwestor pokrywa jedynie ich część. Jeśli gazociąg znajduje się w większej odległości (na przykład 100 m), konieczna jest jego rozbudowa. Zakład gazowniczy nie ma jednak obowiązku rozbudowy i nie musi ponosić jej kosztów. W takiej sytuacji inwestycja kosztuje zwykle tak dużo, że indywidualnemu inwestorowi przestaje się opłacać (za przyłącze gazu nierzadko trzeba zapłacić ponad 10 000 zł, rozbudowa gazociągu to koszt kilka razy wyższy). Wiele osób decyduje się więc na zasilanie kotła gazem płynnym, który trzeba przechowywać na własnej działce w specjalnym zbiorniku.

Instalacja z kotłem na gaz płynny

Typowy zbiornik na gaz ma pojemność 2700 l i może być ustawiony na terenie działki lub zakopany pod ziemią (rozwiązanie dobre, jeśli planujemy korzystanie z gazu płynnego dłużej niż przez dwa-trzy lata).

Zbiornika nie trzeba kupować, może nam go wydzierżawić firma dostarczająca gaz. Należy zatem zacząć od zapoznania się z ofertą dostawców gazu. Warunki dostawy gazu i dzierżawy zbiornika mogą być różne. Dodatkowo dostawcy proponują różnego rodzaju promocje. Umowa obejmuje zwykle montaż instalacji gazowej, czasem także wykonanie projektu, który trzeba dołączyć do zgłoszenia budowlanego w starostwie powiatowym przed wykonaniem instalacji. Projekt i instalację mogą wykonać tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Pamiętaj o projekcie instalacji wewnętrznej

Oprócz projektu przyłącza gazu lub instalacji zbiornikowej potrzebny jest też projekt instalacji gazowej wewnętrznej. Na jej budowę jest wymagane pozwolenie, chyba że mamy już pozwolenie na budowę domu wyposażonego w tę instalację.

Zdaniem eksperta

Ponad 93% naszego kraju to obszary wiejskie, na których zamieszkuje około 39% Polaków. Według danych GUS z 2009 roku tylko 20,6% mieszkańców  ma dostęp do sieci gazu ziemnego. Najczęściej wykorzystywane  są paliwa stałe, które w trakcie spalania emitują dużą ilość zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka. Doskonałą alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny, który jest paliwem czystym, niskoemisyjnym, a co ważne z punktu widzenia użytkownika wygodnym. Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe osiągają sprawność powyżej 100%. Natomiast zastosowanie automatyki sterowania pozwala na komfortowe i praktycznie bezobsługowe korzystanie z gazu płynnego. Dzięki nowoczesnym technologiom można również obniżyć koszty ogrzewania domu.

Bożena Wróblewska, Kierownik ds. Innowacji Gaspol S.A

WIDEO: Czy ogrzeje dom - powietrzna pompa ciepła, kominek, słońce?

Czy ogrzeje dom - powietrzna pompa ciepła, kominek, słońce?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Formalności związane z instalacją pompy ciepła

Pozwolenie na wykonanie instalacji pompy ciepła czy też załatwienie innych formalności nie będzie potrzebne tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na pompę powietrzną. Wybierając taką pompę, trzeba jedynie we wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej uwzględnić pobieraną przez nią moc. Można przyjąć, że dla domu jednorodzinnego będzie to nie więcej niż 5 kW. Jeśli pompa ma czerpać ciepło z gruntu, należy się postarać o pozwolenie na budowę wymiennika gruntowego. Najlepiej uwzględnić go w projekcie domu – wtedy otrzyma się pozwolenie na budowę domu wraz z pompą ciepła i wymiennikiem ułożonym w ziemi.

Najwięcej formalności czeka nas w przypadku pompy korzystającej z ciepła zgromadzonego w wodzie (zwykle w grę wchodzą wody gruntowe, rzadko powierzchniowe).

Według prawa wodnego właściciel gruntu może bez pozwolenia wodnoprawnego korzystać z wód znajdujących się na jego posesji, jeśli pobór wody nie przekracza 5 m3/dobę, a wydajność czerpiących ją pomp nie jest większa niż 0,5 m3/h. Pompa ciepła na ogół potrzebuje jej więcej. Dodatkowo woda po przepłynięciu przez wymiennik pompy ciepła jest uznawana za ściek. Zrzut ścieków w takiej ilości, podobnie jak korzystanie z wody do celów energetycznych, mieszanie wód z różnych warstw wodonośnych oraz wywiercenie studni o głębokości ponad 30 m, także wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Wydają je władze samorządowe (najczęściej starosta) na czas określony. Do wniosku o pozwolenie trzeba dołączyć dokumentację techniczną w formie operatu wodnoprawnego, którego zawartość określa prawo wodne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE