Jaką taryfę stosować do pompy ciepła, żeby nie dostawać rachunków grozy?
W ogrzewaniu nie ma drogi na skróty. Przekonali się o tym liczni klienci wątpliwej jakości firm instalacyjnych oferujących równie marnej jakości pompy ciepła. Do tych problemów dochodzi jeszcze wysoka cena prądu. Ludzie, zamiast płacić mniej, dostają rachunki grozy. Jak zmniejszyć zużycie prądu przy pompie ciepła? Jaką wybrać taryfę?
![Pompa ciepła](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-WSjX-FDLh-WbXm_pompa-ciepla-664x442.jpg)
Spis treści
- Pompa ciepła – jakość urządzenia i właściwy dobór
- Taryfy na prąd – jakie opcje?
- Korzystanie z pompy ciepła
- Jaka najlepsza taryfa do pompy ciepła?
Popularność pomp ciepła w Polsce jako źródeł ogrzewania wynika z ogromnego skoku technologicznego, jaki dokonał się w dziedzinie ich produkcji oraz rządowych programów dotujących ich montaż. Przy okazji niestety wiele osób przekonało się, że oszczędzanie na zakupach nie jest opłacalne. Wyszło też wiele innych spraw, które spowodowały, że w 2024 r. nastąpił w naszym kraju odwrót od tego typu systemów. Znowu jednak nie zawiniły maszyny, a człowiek. Oszczędności w użytkowaniu pompy ciepła osiąga się, instalując ją w odpowiednich dla niej warunkach pracy i dostosowując jej pracę do rytmu dnia w domu oraz wybór taryfy u dostawcy prądu. Można też wspomagać się innymi systemami, ale to zwiększa koszty wyjściowe.
Pompa ciepła – jakość urządzenia i właściwy dobór
Pompa ciepła nie jest skomplikowanym urządzeniem, ale zachodzące w ich instalacjach procesy związane ze zmianą stanu skupienia, temperatury i ciśnienia czynnika roboczego wymagają zastosowania do ich produkcji materiałów o najwyższej jakości. To urządzenia przeznaczone do ciągłej pracy przez wiele lat użytkowania, więc materiały, z których są wykonane muszą być przetestowane w warunkach takiej pracy, a to wymaga wielu doświadczeń i testów.
Najpopularniejsze ostatnio pompy ciepła powietrze/powietrze muszą sprostać warunkom niestabilnej i często niskiej temperatury, tzw. źródła dolnego, czyli powietrza na zewnątrz domu. To w niesprzyjających warunkach wiąże się z potrzebą większych poborów mocy, co przy zastosowaniu urządzeń wątpliwej jakości prowadzi do bardzo dużych strat energii, które powodują nieopłacalność inwestycji. Dodatkowo trzeba pamiętać, że urządzenia tego typu najlepiej sprawdzają się w budynkach, w których przeprowadzona została gruntowna termomodernizacja.
Jednym z najważniejszych elementów przy wyborze pompy ciepła jest dobór jej mocy. Niedoszacowanie lub przeskalowanie powoduje niepotrzebne wydatki. Niemniej ważnym elementem jest także wybór najlepszej taryfy do zasilania domu, w którym zamontowana została pompa ciepła.
- Ile prądu zużyje pompa ciepła? Sprawdziliśmy, czy warto bać się rachunków grozy przy ogrzewaniu domu
Taryfy na prąd – jakie opcje?
Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy o stałej cenie prądu niezależnie od pory dnia i tygodnia, czyli jednostrefowej G11. Przy małym zużyciu prądu w domu lub mieszkaniu była to do tej pory najwygodniejsza opcja. Są jednak dostępne inne taryfy, wśród których pojawiła się w 2024 r. nowa, więc warto się zastanowić. Jakie są jeszcze możliwości?
- Taryfa dwustrefowa G12 z różnymi cenami w droższej strefie dziennej (14 godzin) i nocnej (10 godzin, z czego osiem w godzinach 22 - 7 i dwie następujące po sobie w przedziale 13 - 16).
- Taryfa dwustrefowa weekendowa G12W ze strefą dzienną od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 13 i 15 - 22 i nocną w godzinach 22 - 6 i 13 - 15 i przez całą dobę w dni wolne od pracy i święta.
- Taryfa trójstrefowa G13 z różnymi cenami energii - średnimi w szczycie przedpołudniowym, godz 7 – 13, wysokimi w szczycie popołudniowym latem (kwiecień - wrzesień) godz. 19 - 22 a zimą (październik - marzec) w godz. 16 – 21 i niskimi w pozostałych godzinach doby.
- Taryfa dynamiczna, np. G14dynamic – ze zmieniającymi się cenami w cyklach 15-miniuowych w zależności od cen na Towarowej Giełdzie Energii.
Taryfy G13 dostępna jest jedynie w Tauronie. Pozostałe są dostępne u wszystkich dystrybutorów energii elektrycznej (taryfa dynamiczna w Tauronie jest określana G14dynamic).
Korzystanie z pompy ciepła
Pompy ciepła są używane zarówno do ogrzewania domów, jak też ciepłej wody użytkowej. Zapotrzebowanie na oba media nie jest zawsze takie samo. W przypadku ogrzewania temperatura wewnątrz pomieszczeń nie musi być przez całą dobę taka sama. Podobnie zużycie wody z zasobnika.
W przypadku większości rodzin, których członkowie pracują, chodzą do przedszkola lub szkoły przez większą część dni powszednich można obniżyć temperaturę w domu od rana do godzin popołudniowych. Podobnie nie ma sensu utrzymywać wysokiej temperatury nocą. W weekendy, kiedy wszyscy są w domu temperatura może być ustawiona na optymalną w granicach 21 – 22 st C. Zużycie c.w.u. także nie jest jednakowe, z największym zapotrzebowaniem w godzinach wieczornych. Można więc założyć z góry, kiedy pompa ciepła powinna pracować z większą mocą i odpowiednio zaprogramować jej działanie. W każdym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba, można ustawienia zmienić, np. w momencie, kiedy jakaś sytuacja wymusi w dzień powszedni pozostanie w domu.
![Murator Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BHAv-ATSU-6G2m_murator-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Jaka najlepsza taryfa do pompy ciepła?
Dystrybutorzy prądu i specjaliści niemal jednogłośnie stwierdzają, że w przypadku pompy ciepła właściciel domu powinien skorzystać ze taryf zmiennych. Do wyboru są taryfy G12 lub G12W, a także u jednego z dystrybutorów G13. Ta ostania jest szczególnie polecana ze względu na jeszcze większe zróżnicowanie ceny energii. Od sierpnia są dostępne również również taryfy zmienne, do których należy G14dynamic, które teoretycznie mogą jeszcze bardziej obniżyć koszty energii, gdyż korzystają z rzeczywistych cen w momencie poboru. Niższe ceny są zawsze w czasie mniejszego zapotrzebowania na energię, a wyższe, kiedy energii potrzeba dużo. Te okresy mniej więcej pokrywają się z strefami cenowymi taryf dwustrefowych – jednak w ich przypadku jest to ustalona z góry kwota, a przy taryfie dynamicznej może być w danym czasie niższa lub wyższa. Zmienność oznacza ryzyko, ale też otwiera większe możliwości do oszczędzania. Ten sezon grzewczy będzie pierwszym dla taryfy dynamicznej i czasem weryfikacji, czy spełnia ona swoje zadanie również w przypadku pompy ciepła.
Stosując taryfy zmienne, użytkownik ma możliwość zminimalizowania kosztów w okresach wyższych stawek. Przy niższych cenach w godzinach późno popołudniowych i nocnych można tej energii użyć więcej, np. zwiększając temperaturę. Pomocne w gromadzeniu energii w okresach tańszej energii są systemy ogrzewania akumulacyjnego powierzchniowego oraz bufory ciepła. Ładowane w okresie strefy niższej ceny oddają ciepło, wtedy kiedy jest potrzebne.
Autor: murator projekty
DW116