Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych będzie najlepszy na podłogówkę?
Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być odporny na zmiany temperatury i elastyczny. Wyjaśniamy, które podkłady podłogowe najlepiej nadają się na podłogi ogrzewane.
Bez względu na to, czy zastosowane jest ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne, trzeba na nim zrobić podkład podłogowy, stanowiący podłoże pod przyszłą posadzkę. Wytrzymałość na zmiany temperatury, powstające w rezultacie użytkowania takiego systemu grzewczego, zapewniają tylko podkłady o podwyższonej elastyczności. Zwykłe, mogłyby szybko popękać w efekcie naprężeń, z którymi nie zdołałyby sobie poradzić. Wybierając podkład na podłogówkę trzeba zatem upewnić się, czy może z nią współpracować. Informacja taka podana jest zawsze na opakowaniu z zaprawą.
Podkłady anhydrytowe – idealne na ogrzewane podłoże
Produkowane są one z odwodnionej odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Stosując je, można uzyskać podkład o grubości od 3 cm. Mają wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą odporność na skurcz w trakcie wiązania, który to może powodować spękania. Nie wymagają dylatowania, poza obwodowym. Nawet gdy podłoga ma 900 m2 (300 m2 w przypadku podłogi ogrzewanej) nie trzeba wykonywać nacięć dylatacyjnych, dzielący podkład na pola. Jastrych anhydrytowy nie musi być zbrojony. Nie wymaga także żadnych zabiegów pielęgnacyjnych po ułożeniu.
Grubość podkładu na ogrzewaniu podłogowym
Podkład podłogowy będzie stanowił otulinę instalacji. Musi więc być wystarczająco sztywny i wytrzymały by uniemożliwić uszkodzenie rurek ogrzewania podłogowego. Stąd wniosek, iż podkład taki powinien być grubszy niż zazwyczaj i mieć nawet 7-8 cm. Taką grubość uzyskujemy stosując tradycyjne zaprawy cementowe. Z pomocą przychodzą natomiast wylewki anhydrytowe, które są samopoziomujące, a przy tym da się je układać warstwą wynoszącą zaledwie 3 cm nad rurkę ogrzewania podłogowego, co w ich przypadku będzie wystarczające dla podłoża ogrzewanego. Warto tez wspomnieć, że samorozpływny podkład anhydrytowy dobrze otacza instalację, co zapewnia oddawanie ciepła przez rurkę całym jej przekrojem, co w połączeniu z cienką warstwą prowadzi do równomiernego rozkładu temperatury na całej powierzchni, a to z kolei gwarantuje maksymalne wykorzystanie systemów sterujących ogrzewaniem i obniża jego koszty.
Przewodność cieplna podkładu podłogowego
Wylewki anhydrytowe są szczególnie polecane na podłoża ogrzewane. Wyróżniają się bowiem doskonałym przewodnictwem ciepła. Dzięki bardzo szybkiemu nagrzewaniu pomieszczeń zapewniają możliwość poczynienia dodatkowych oszczędności na kosztach ogrzewania i wyższy komfort użytkowania. Ponadto, bardzo niska porowatość i zwarta struktura wylewki jeszcze bardziej optymalizują stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu.
Wygrzewanie podkładu podłogowego
Ze względu na trwałość przyszłej posadzki, podkład nad instalacją ogrzewania podłogowego wymaga wstępnego wygrzania, czyli bardzo dokładnego wysuszenia. Po 7 dniach od ułożenia podkładu anhydrytowego lub po 21 dniach od ułożenia cementowego należy uruchomić ogrzewanie i codziennie podnosić jego temperaturę o 5°C, aż osiągnie ona pułap 24°C. Taką temperaturę należy utrzymywać przez kolejne 14 dni, a następnie, każdego dnia obniżać ją o 5°C. Cały proces wygrzewania podkładu trwa więc 23-24 dni, co należy uwzględnić w harmonogramie prac wykończeniowych.
Termowizyjna analiza podłogi
Firma Lafarge przeprowadziła badania, mające na celu porównanie obrazu termowizyjnego dwóch podkładów - cementowego i anhydrytowego. Oba układano na instalacji ogrzewania podłogowego. Okazało się, że podkład Agilia Solis, nawet przy temperaturze podłoża nizej o 10oC, zapewnia zdecydowanie lepsze przewodzenie cieplne. Zawdzięcza to niewielkiej bezwładności cieplnej. Podkład taki szybciej się nagrzewa i oddaje więcej ciepła niż wylewka cementowa.