Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe i dlaczego?

2015-10-30 14:17 Paweł Okołowski
Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe i dlaczego?
Autor: Andrzej Szandomirski

Jaka podłoga nie nadaje się pod ogrzewanie podłogowe? Na podłogówkę nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła. Sprawdzą się zatem płytki ceramiczne i kamienne. A jakich materiałów lepiej nie stosować?

Jaka posadzka dobra na podłogówkę?

Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinniśmy wybrać na podłogę materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej. Najlepiej zdecydować się na ceramikę lub kamień.

Wykonanie posadzek z tych materiałów ma jeszcze dodatkowy plus – daje możliwość ułożenia cienkich kabli lub mat grzewczych w warstwie kleju mocującego posadzkę. Dzięki temu droga ciepła będzie krótsza niż wtedy, gdy jego źródło jest w podkładzie. Jest tak w sytuacji, gdy posadzka na ciepłej podłodze ma być wykonana z drewna, paneli laminowanych czy wykładzin elastycznych.

Wykładziny z PCW lub wykładziny dywanowe innych tworzyw sztucznych dzięki temu, że są cienkie (od 0,8 do 4,5 mm), lepiej od drewna i paneli laminowanych przekazują ciepło do pomieszczeń. Są elastyczne, więc dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury. Jednak należy wybierać tylko te, których producenci dopuszczają zastosowanie na ogrzewanie podłogowe.

Podłoga drewniana - czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe

Drewno źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej niż ceramika przewodzi ciepło (terakota grubości 1 cm przewodzi 105 W/(m2.K), a drewno dębu grubości 0,8 cm tylko 25 W/(m2.K), ale mimo to możliwe jest ułożenie drewnianej posadzki na ciepłym podkładzie. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać właściwy gatunek drewna i rodzaj elementów. Najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład dąb, doussie, iroko, merbau albo tek.

Jak poszczególne posadzki przewodzą ciepło

Podłogi na ogrzewanie podłogowe
Autor: Murator

Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe?

Nie można układać gatunków drewna, które mają wysoki współczynnik skurczu – w dużym stopniu zmieniają wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – na przykład buku. Należy zrezygnować również ze średnio pracującego drewna, na przykład jesionu. Oprócz gatunku drewna istotna jest także budowa drewnianych elementów.

Lepiej od litych sprawdzą się warstwowe, w których w wyniku krzyżowego ułożenia słoi praca drewna jest ograniczona. Wybierając elementy warstwowe, trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaleca je na ciepłe podłogi. Jeśli nie, częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do ich rozwarstwienia.

Ponieważ drewno niezbyt dobrze przewodzi ciepło, wykonana z niego posadzka nie powinna być zbyt gruba. Maksymalna grubość to 1,5 cm. Zastosowanie grubszej nie tylko podniesie koszty ogrzewania, ale także obniży względną wilgotność powietrza nad podłogą nawet o 25% i doprowadzi do powstania w posadzce szerokich szczelin.

Sprawdź też:

Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna ułożonego na ogrzewaniu podłogowym jest olejowanie,k tóre nie skleja kantów drewna. Lepiej zrezygnować z lakierowania, ponieważ na pracującej podłodze lakier może pękać i uwydatnia szczeliny między drewnianymi elementami.

Czy panele laminowane mogą być na ogrzewanie podłogowe?

Na podłogach ogrzewanych można też układać panele laminowane. Jednak tylko te, których producent zezwala na takie zastosowanie. Najlepiej zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej zniesie zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury. Panele należy przykleić do podłoża całą powierzchnią. Wtedy będą lepiej przekazywały ciepło.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, co wiesz o ogrzewaniu podłogowym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
T.W.
|

Ciekawy artykuł, natomiast różnica w przewodności płytki/drewno - 125/25 nie robi większej różnicy w kosztach kiedy maksymalnie potrzebujemy ok. 60W z m2 a przeciętnie ok. 30 w/m2.
Ponadto dobra izolacja płyty grzewczej minimalizuje różnicę w kosztach.
Wilgotność nad posadzką, będąca pochodną temperatury nie zależy od rodzaju posadzki, tylko od zapotrzebowania cieplnego i temperatury w pomieszczeniu.
Zgodnie z normą PN-EN 1264 maksymalna grubość posadzki dębowej wynosi 25 mm, co przekłada się na dopuszczalny opór cieplny "R" 0,15 m2K/W.
To tylko kilka uwag, żeby nie straszyć posadzką drewnianą na podłogówce - jest ich coraz więcej i sprawdzają się, tym bardziej że w naszych warunkach klimatycznych dają lepszy komfort cieplny od ceramiki czy kamienia.

Daria Rzepczyńska
|

Super, krótko, zwięźle i na temat. Wątpliwości rozwiane. Dzięki!