Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać? Jakie właściwości paneli są ważne?

2025-01-09 14:02

Jakie panele podłogowe nadają się na ogrzewanie podłogowe? Muszą być odporne przede wszystkim na podwyższoną temperaturę i dobrze przekazywać ciepło. Jakie panele nadają się na ogrzewanie podłogowe? Jaki opór cieplny powinny mieć panele na ogrzewanie podłogowe?

panele na ogrzewanie podłogowe
Autor: gettyimages Panele na ogrzewanie podłogowe - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Spis treści

  1. Czy panele nadają się na ogrzewanie podłogowe?
  2. Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?
  3. Jaki opór cieplny paneli na ogrzewanie podłogowe?
  4. Jak przeliczyć przewodność cieplną na opór cieplny?
  5. Jakie panele zależnie od rodzaju pomieszczenia?
  6. Inne właściwości paneli

Panele to jeden z najpopularniejszych produktów do wykończenia powierzchni podłogi. Równie często w domach jednorodzinnych jest stosowane ogrzewanie podłogowe. Dlatego obecnie oferta paneli, które można stosować na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym jest przeogromna. Właściwie trudno znaleźć panele, których producent deklaruje, że nie można ich układać na ogrzewanej posadzce. Jedak dla bezpieczeństwa, wybór paneli na ogrzewanie podłogowe powinien być poprzedzony sprawdzeniem wymogów w tym względzie producenta systemu ogrzewania podłogowego oraz producenta paneli.

Czy panele nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Obecnie produkowane panele podłogowe w zdecydowanej większości są opatrzone informacją lub znakiem graficznym, że mogą być układane na ogrzewaniu podłogowym. Takie panele mogą być drewniane, winylowe, laminowane oraz korkowe. Producenci zwykle polecają swoje panele na wszystkie rodzaje ogrzewania podłogowego. Niektórzy podają ogólną informację - na ogrzewanie podłogowe, inni – wskazują zarówno ogrzewanie podłogowe wodne, jak i elektryczne. W instrukcji użytkowania może znaleźć się zastrzeżenie dotyczące, np. jakiej temperatury nie powinna przekraczać powierzchnia paneli.

Wodoodporne panele podłogowe Rocko
Autor: Kronospan Wodoodporne panele podłogowe Rocko

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Panele na system ogrzewania powinny być stabilne i odporne na odkształcenia pod wpływem temperatury. Grubsze panele, zależnie od materiału, będą też mocniejsze, trwalsze (ale z drugiej strony grubsze mają większy opór cieplny). Oczywiście ich grubość wynika z rodzaju materiału. Winylowe z zasady są cienkie, ale drewniane, laminowane albo korkowe mogą różnić się grubością ponad 5 mm. Przekazywanie ciepła przez panele zależy też od natury materiału – winyl dobrze przewodzi ciepło, drewno i korek zdecydowanie gorzej.

Jaki opór cieplny paneli na ogrzewanie podłogowe?

Z punktu widzenia użytkownika ogrzewanej podłogi ważny jest opór cieplny, jaki zapewnia warstwa paneli. Im jest on mniejszy, tym lepiej – tym więcej ciepła i szybciej zostanie przekazane do pomieszczenia. Producenci systemów grzewczych dopuszczają okładziny podłogowe z maksymalnym oporem cieplnym do 0,15 m2.K/W.

W dokumentacji technicznej paneli można znaleźć wartość oporu cieplnego R. Oto kilka przykładów z kart technicznych lub deklaracji właściwości użytkowych udostępnionych przez producentów.

  • Panele winylowe o grubości 3 mm z mineralnym rdzeniem kompozytowym mają opór cieplny 0,031 m2.K/W.
  • W dokumentacji paneli laminowanych o grubości 1 cm można znaleźć informację, że ich opór cieplny wynosi 0,085.
  • Producent paneli drewnianych o grubości 14 mm deklaruje, że ich opór cieplny to 0,1.
  • Panele korkowe o grubości 10,5 mm mają opór cieplny 0,112, a 6-milimetrowe – 0,05.

Producent może też zadeklarować, że jest on mniejszy lub równy 0,15 m2.K/W.

Warto wiedzieć

Jak przeliczyć przewodność cieplną na opór cieplny?

Czasem w dokumentacji paneli jest podana wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Znając ją i grubość paneli, można obliczyć, jaki panele mają opór cieplny. Należy skorzystać z wzoru R = d/ λ, gdzie R to opór cieplny, d – grubość produktu, λ - współczynnik przewodzenia ciepła.

Jakie panele zależnie od rodzaju pomieszczenia?

Ogrzewanie podłogowe może być zastosowane w pomieszczeniach suchych (sypialnia), wilgotnych (łazienka), a nawet mokrych (pralnia, sauna). Dlatego wybierając je, trzeba sprawdzić, w jakim środowisku mogą być użytkowane, czy są wodoodporne.

Inne właściwości paneli

Po sprawdzeniu oporu cieplnego paneli i czy mogą być stosowane w danym pomieszczeniu, należy dobrać pozostałe parametry, przede wszystkim klasę użyteczności i ścieralności. Jakie panele podłogowe? Poznaj rodzaje paneli, zasady montażu.

Murowane starcie
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Parkiet, panel czy deska? Oglądaj program Murator Remontuje.
Nasi Partnerzy polecają