Serwis kotła na węgiel: czyszczenie i przegląd pieca

2021-04-16 13:40

Kotły na węgiel wymagają regularnej obsługi i czyszczenia, żeby pracować z odpowiednią sprawnością energetyczną.

Serwis kotła na węgiel
Autor: Piotr Mastalerz Jedną z częstszych awarii w przypadku kotłów na ekogroszek jest zerwanie śruby zabezpieczającej motoreduktora

Nowo instalowane kotły na węgiel muszą spełniać wymogi klasy 5 oraz dyrektywy unijnej Ekoprojekt, co oznacza, że powinny mieć wysoką sprawność energetyczną oraz emitować jak najmniej zanieczyszczeń. Ale w licznych domach wciąż pracują starsze kotły, o zdecydowanie gorszych parametrach użytkowych. Żeby praca wszystkich kotłów na węgiel była jak najbardziej efektywna energetycznie oraz jak najmniej szkodziła środowisku, takie urządzenia powinny być regularnie czyszczone. Zobaczmy, jakie jeszcze inne czynności serwisowe trzeba wykonywać przy kotłach na węgiel.

Spis treści

  1. Czyszczenie kotła na węgiel
  2. Usuwanie prostych usterek
  3. Podajnik
  4. Przegląd kotła na węgiel
  5. Kocioł na węgiel: przegląd po zakończeniu sezonu grzewczego
  6. Sprzątanie kotłowni
Serwis kotła na węgiel
Autor: Piotr Mastalerz W kotłowni, w której przechowuje się worki z węglem, będzie zalegał czarny pył, więc trzeba ją często sprzątać

Czyszczenie kotła na węgiel

Aby uzyskiwać jak największą sprawność kotła, należy utrzymywać w czystości komorę spalania oraz kanały konwekcyjne lub innego typu wymienniki ciepła. Podczas spalania węgla powstaje wiele substancji smolistych i dużo pyłu. Zalegają one na elementach we wnętrzu kotła. Zamiast nagrzewać blachę, która będzie oddawać ciepło do wody, nagrzewać będzie się warstwa sadzy zalegającej na wymienniku. Dlatego trzeba dokładnie i regularnie usuwać popiół i sadze ze ścian w komorze paleniskowej oraz z półek wymiennika. Są do tego przeznaczone drzwiczki wyczystne (górne lub boczne), rewizyjne oraz popielnikowe. Podczas czyszczenia wymiennika należy zwrócić uwagę na czystość kanału wylotu spalin do komina. Na bieżąco czyszczenie kotła na węgiel należy przeprowadzać co mniej więcej 7 dni. Częstotliwość czyszczenia zależy od jakości paliwa i stopnia zanieczyszczenia kotła. Czyszczenie przeprowadza się tylko po wygaszeniu kotła.

Jak czyścić kocioł na paliwa stałe? Pokazują kominiarze

Usuwanie prostych usterek

Wiele kotłów na węgiel to proste konstrukcje, w których osoba o smykałce technicznej może wykonać podstawowe naprawy. W dokumentacji kotła jest zwykle wykaz takich zdarzeń wraz z podpowiedziami, co może być przyczyną i jak usunąć problem.

Kiedy kocioł na węgiel nie osiąga zadanej temperatury, przyczyną może być niedostateczny ciąg kominowy. Należy wtedy sprawdzić i usunąć ewentualne nieszczelności komina, czopucha, drzwiczek kotła lub otworów wyczystnych, oczyścić komin. Słaby ciąg kominowy może być też powodem wydostawania się spalin z kotła. Należy wtedy sprawdzić ciąg, czystość przewodu kominowego lub czystość kanałów konwekcyjnych. Innym powodem dymienia się z kotła może być uszkodzenie lub poluzowanie sznura uszczelniającego w drzwiczkach. Zależnie od sytuacji trzeba go wymienić na nowy lub poprawić jego ułożenie i dopasowanie. 

Czasem może dojść do zatkania otworów nadmuchowych paleniska lub wypełnienia popiołem puszki nadmuchowej. Należy wtedy odkręcić nakrętkę, usunąć dekiel i opróżnić puszkę. Zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza poprawi jakość spalania.

Bywa, że pojawia się dymienie z zasobnika paliwa. Oznacza to zbyt małą ilość paliwa w zbiorniku lub zbyt dużą moc wentylatora. Należy przede wszystkim dosypać węgla do zasobnika. Jeśli to nie pomoże, zmniejszyć pracę wentylatora.

Może zdarzyć się też przeciek kotła. Jeżeli woda zbiera się w dolnej części, należy sprawdzić szczelność połączeń króćców kotła z instalacją. W razie potrzeby należy wezwać serwis. 

Serwis kotła na węgiel
Autor: Piotr Mastalerz Jedną z częstszych awarii w przypadku kotłów na ekogroszek jest zerwanie śruby zabezpieczającej motoreduktora

Podajnik

Jednym z problemów, który zdarza się podczas eksploatacji podajnika na groszek, jest zerwanie śruby zabezpieczającej przed przeciążeniem na motoreduktorze. Następuje to, gdy na ślimak wpadnie zbyt twardy fragment skamieniałego węgla lub inny twardy przedmiot. Należy wtedy opróżnić zasobnik z węglem. Zależnie od budowy można do tego celu wykorzystać otwór wyczystny z boku zasobnika. Niektóre zasobniki mają wyczystkę ślimaka, co pozwala usunąć z rury ślimaka blokujący go obiekt. Samą awarię polegającą na zerwaniu śruby zabezpieczającej można łatwo naprawić samodzielnie. Wystarczy wyjąć pozostałości uszkodzonej i wstawić nową. Reduktory są napełniane fabrycznie olejem syntetycznym, który nie wymaga wymiany przez cały czas eksploatacji. W przypadku innego uszkodzenia motoreduktora, konieczne jest wezwanie serwisu.

Serwis kotła na węgiel
Autor: Piotr Mastalerz Uszkodzenie ślimaka wymaga naprawy serwisowej

Przegląd kotła na węgiel

Przynajmniej raz w roku powinno się wykonać przegląd techniczny kotła na węgiel, nawet wówczas gdy nie widzimy nieprawidłowości w jego pracy. Koniec lub początek sezonu grzewczego do dobry moment, żeby to zrobić.

Do podstawowych czynności należą:

  • ogólne sprawdzenie prawidłowego działania urządzenia,
  • sprawdzenie palnika,
  • kontrola działania miarkownika ciągu,
  • sprawdzenie drożności kanałów nadmuchowych,
  • sprawdzenie drożności kanałów spalinowych,
  • sprawdzenie wymiennika,
  • sprawdzenie automatyki kotła,
  • sprawdzenie ustawień sterownika,
  • sprawdzenie szczelności drzwi,
  • sprawdzenie działania podajnika paliwa,
  • sprawdzenie przewodów elektrycznych, czujników, termometru, zaworów itp.

Czynności te warto zlecić autoryzowanemu serwisowi, który dysponuje niezbędnymi narzędziami oraz posiada odpowiednia wiedzę techniczną.

Przeczytaj też:

Nowoczesny kocioł na paliwa stałe. Jak dobrze wybrać? >>>

Przed ponownym rozruchem kotła na węgiel należy sprawdzić działanie wszystkich elementów ruchomych i mechanicznych. Konieczna jest także kontrola armatury w instalacji kotłowni (zawory, filtry, pompy itp.).

Kocioł na węgiel: przegląd po zakończeniu sezonu grzewczego

Żeby utrzymać kocioł w dobrym stanie technicznym po zakończeniu sezonu grzewczego należy:

  • dokonać przeglądu kotła na węgiel,
  • dokładnie go oczyścić,
  • oczyścić palenisko,
  • usunąć popiół i żużel,
  • oczyścić zasobnik paliwa.

Jeśli w kotłowni jest dość wilgotno i chłodno, w palenisko i do zasobnika można wstawić preparat higroskopijny.

Serwis kotła na węgiel
Autor: Piotr Mastalerz Korzystając z kotła na węgiel, trzeba często wybierać popiół z popielnika

Sprzątanie kotłowni

W związku z tym, że paliwem jest węgiel, w kotłowni trzeba często sprzątać. Po napełnianiu zasobnika powstanie trochę pyłu węglowego zalegającego na kotle i w jego okolicy. Miejsce, w którym są przechowywane worki z węglem, należy regularnie zamiatać i zmywać. Ponieważ kocioł na węgiel wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej co tydzień, po tym zabiegu trzeba też posprzątać kotłownię.

Pozostałe podkategorie