Kocioł jednofunkcyjny vs. dwufunkcyjny. Którym wygodniej ogrzewać dom i wodę?

2013-09-02 15:52

Kocioł gazowy jendofunkcyjny ogrzeje dom podobnie jak kocioł dwufunkcyjny. Różnica między nimi polega na sposobie ogrzewania wody. W przypadku którego kotła przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest zatem wygodniejsze?

Kocioł gazowy z zasobnikiem
Autor: VIESSMANN Gdy potrzeba dużo ciepłej wody do kąpieli, dobrym rozwiązaniem jest kocioł z zasobnikiem. Estetycznym i łatwym do zainstalowania rozwiązaniem jest zasobnik zintegrowany z kotłem. Może mieć pojemność nawet 220 l i wężownicę do podłączenia kolektorów słonecznych

Ogrzewanie domu kotłem gazowym – czy to dobry pomysł?

Na pewno są tacy, którzy uznają, że gaz jest zbyt drogi, ale trzeba przecież brać pod uwagę także wygodę, jaką zapewniają urządzenia zasilane gazem. Ogrzewanie węglem czy drewnem jest tańsze, jednak obsługa kotłów na te paliwa – uciążliwa. To duży problem, zwłaszcza dla osób często i przez dłuższy czas przebywających poza domem. Tam, gdzie ważny jest komfort, zdecydowanie lepiej wybrać właśnie kocioł gazowy.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Najtańsze kotły gazowe są właśnie jednofunkcyjne, czyli dostarczają ciepło jedynie do grzejników. Żeby wykorzystywać je także do przygotowywania ciepłej wody do mycia (użytkowej), trzeba dokupić do nich podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik. Zwykle producenci sprzedają je w zestawach: kocioł i dopasowany do niego zasobnik, ewentualnie także z odpowiednim zestawem połączeniowym.

Wygodnym rozwiązaniem jest kompaktowe urządzenie, w którego obudowie mieszczą się wszystkie podzespoły kotła oraz fabrycznie z nim połączony zasobnik. Całość wygląda estetycznie i jest łatwiejsza do zainstalowania niż dwa osobne urządzenia.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Kotły gazowe są produkowane także w wersji dwufunkcyjnej – z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody użytkowej. Są znaczenie tańsze od kotłów z zasobnikiem i zajmują niewiele miejsca, ale nie zapewniają takiego komfortu jak one.

Pomieszczenia ogrzewają w taki sam sposób, różnica polega na sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej. Gdy nie jest podgrzewana w dużym zbiorniku, tylko w krótkim czasie podczas przepływania przez wymiennik ciepła kotła, występują problemy ze stabilnością jej temperatury. Wydajność jej strumienia zależy od mocy urządzenia grzewczego – jeśli jest mniejsza niż 20 kW, nie można liczyć na szybkie napełnienie wanny gorącą wodą.

Trzeba być też przygotowanym na sytuacje, w których otwarcie drugiego kranu z ciepłą wodą spowoduje gwałtowne obniżenie temperatury wody wypływającej z tego otwartego wcześniej. Podczas korzystania z prysznica jest to na pewno nieprzyjemne. Żeby cieszyć się luksusem swobodnego korzystania z ciepłej wody bez zakłóceń, należy wybrać kocioł z zasobnikiem.

Zapas 80-200 l podgrzanej wody magazynowanej w zbiorniku sprawia, że możliwe jest zarówno szybkie napełnianie nią wanny, jak i korzystanie z niej jednocześnie w kilku miejscach.

Kotły z wbudowanym zasobnikiem

W kotłach z wbudowanym zasobnikiem często stosuje się rozwiązanie polegające na wykorzystaniu do podgrzewania wody podgrzewacza przepływowego. Wówczas w zbiorniku nie ma wężownicy pełniącej funkcję grzałki i nie jest podgrzewana cała objętość wody wypełniającej zbiornik jak w podgrzewaczach pojemnościowych (także tych współpracujących z kotłami jednofunkcyjnymi). Do zasobnika trafia już gorąca woda z podgrzewacza przepływowego. Woda w górnej części zasobnika niemal od razu po uruchomieniu kotła staje się gorąca i można z niej korzystać, zanim ta w jego dolnej części osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę. Tworzą się warstwy wody o różnej temperaturze, dlatego takie rozwiązanie nazwano zasobnikiem warstwowym. Co ono daje?

Możliwość korzystania z gorącej wody po upływie znacznie krótszego czasu od rozpoczęcia jej podgrzewania niż w przypadku podgrzewacza pojemnościowego. Dzięki temu do uzyskania podobnej wydajność c.w.u. o określonej temperaturze wystarczy zasobnik warstwowy o objętości mniej więcej o 30% mniejszej niż podgrzewacza pojemnościowego. Tym bardziej że przestrzeni wewnątrz zbiornika nie zajmuje pokaźnych rozmiarów wężownica. W rezultacie kocioł z zasobnikiem warstwowym zajmuje niewiele miejsca, co nie jest bez znaczenia, gdy w domu nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na kotłownię.