Jak czytać rachunek za gaz w 2023? Co warto wiedzieć?

2023-04-28 13:45

Co znajduje się na rachunku za gaz? Składowe rachunku są jednakowe dla wszystkich dostawców. Oprócz zużycia i ceny za gaz są też np. opłaty dystrybucyjne. Na rachunkach za gaz w 2023 zamrożono m.in. stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie 2022 roku. Co warto jeszcze wiedzieć, sprawdzając rachunek za gaz?

Rachunek za gaz
Autor: GettyImages Na rachunku znajdziesz opłatę za zużyty gaz, koszty dystrybucji oraz opłatę abonamentową

Spis treści

  1. Grupa taryfowa a wysokość rachunku
  2. Co znajduje się na rachunku za gaz?
  3. Jak czytać rachunek za gaz?
  4. Ile kosztuje gaz w lutym 2023?

Wysokość rachunku za gaz zależy od tego, do jakiej grupy taryfowej zostaliśmy zakwalifikowani. A to zależy od:

  • ilości gazu, jaką zużywamy w ciągu roku,
  • częstotliwości odczytów licznika,
  • rodzaju gazu, jaki jest nam dostarczany.

W pierwszym roku od podpisania umowy ilość odbieranego paliwa deklarujemy sami, w kolejnych latach będziemy kwalifikowani do odpowiedniej grupy automatycznie, na podstawie wielkości zużycia gazu w poprzednim roku.

Grupa taryfowa a wysokość rachunku

Dla gospodarstw domowych można wyróżnić następujące taryfy:

  • roczna ilość umowna paliwa gazowego do 300 m3 – grupy taryfowe W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T – kwalifikują się do nich ci, którzy gaz wykorzystują tylko do gotowania,
  • roczna ilość umowna paliwa gazowego powyżej 300 m3 do 1 200 m3 – grupy taryfowe W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T - kwalifikują się do nich ci, którzy gaz wykorzystują do gotowania i podgrzewania wody do mycia
  • roczna ilość umowna paliwa gazowego powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3 – grupy taryfowe W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T – kwalifikują się do nich ci, którzy gaz wykorzystują do ogrzewania domu jednorodzinnego  i ewentualnie także gotowania i podgrzewania wody do mycia.

Grupy taryfowe "W" dotyczą odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego, których jest w Polsce najwięcej. Na niektórych obszarach dystrybuowany jest jednak gaz ziemny zaazotowany, wtedy grupy taryfowe są oznaczone literami "S" albo "Z".

Co znajduje się na rachunku za gaz?

Na rachunku za gaz znajdują się następujące pozycje:

  1. opłata za dostarczone paliwo gazowe
  2. opłata dystrybucyjna zmienna
  3. abonament
  4. opłata dystrybucyjna stała
  5. numer konta
  6. numer klienta
  7. adres punktu poboru
  8. numer gazomierza
  9. grupa taryfowa
  10. cena za gaz jednej kilowatogodziny (kWh) gazu
  11. wielkość zużycia za dany okres rozliczeniowy

Do sumy tych opłat jest doliczony podatek VAT w aktualnie obowiązującej wysokości.

Jak czytać rachunek za gaz?

Opłata za dostarczone paliwo gazowe jest najważniejszą, bo zwykle najkosztowniejszą, pozycją na rachunku za gaz. Jej wysokość zależy od ilości odebranego przez nas paliwa. Jest to stawka za jednostkę paliwa podana w cenniku dystrybutora pomnożona przez ilość jednostek, jaką zmierzył nasz licznik gazu, więc oczywiście im więcej gazu zużywamy, tym większa jest ta opłata.

Ciekawostką jest, że w cenniku nie widnieje cena za wielkość mierzoną przez licznik – metr sześcienny (m³) – tylko za jednostkę energii, której nośnikiem jest paliwo gazowe, wyrażoną w kilowatogodzinach (kWh). Dystrybutor gazu oblicza liczbę kilowatogodzin mnożąc odczytane z licznika metry sześcienne przez współczynnik konwersji, którego wartość jest podana na każdym rachunku za gaz.

Współczynnik konwersji gazu jest określany przez jego dystrybutora na podstawie wyników pomiarów ciepła spalania (potocznie określanego kalorycznością) paliwa gazowego, które są uśrednione dla całego okresu rozliczeniowego. Do wyznaczenia ciepła spalania gazu używa się urządzeń pomiarowych takich jak na przykład chromatograf gazowy. Wprowadzenie do rozliczeń współczynnika konwersji umożliwiło uwzględnienie w opłatach zmian parametrów dostarczanego paliwa, dzięki czemu możemy mieć poczucie, że nie przepłacamy za paliwo, którego jakość odbiega od normy. Dlatego też cena jednostkowa paliwa gazowego w cennikach sprzedawców gazu jest taka sama dla gazu wysokometanowego i zaazotowanego, chociaż ich kaloryczność jest zupełnie inna.

Więcej o kaloryczności gazu przeczytasz w artykule: Kaloryczność gazu ziemnego - jak sprawdzić?

Opłata dystrybucyjna zmienna zależy od ilości odebranego paliwa gazowego, tak jak opłata za dostarczone paliwo. Jest jednak przekazywana nie do dystrybutora gazu, a do Operatora Systemu Dystrybucyjnego – na pokrycie kosztów eksploatacji sieci dystrybucji gazu ziemnego.

Abonament to opłata na pokrycie kosztów obliczenia należności, wystawienia i dostarczenia nam faktury. Jest to stała kwota pobierana od nas niezależnie od tego, ile gazu zużywamy, a nawet jeśli nie zużyliśmy go wcale. Wysokość tej opłaty zależy od tego, w której grupie taryfowej się znajdujemy.

Opłata dystrybucyjna stała zależy od tego, gdzie odbieramy gaz. Inna może być w okolicach Gdańska, a inna we Wrocławiu czy Warszawie. Wynika to z kosztów utrzymania sieci dystrybucji gazu, które różnią się w poszczególnych regionach, na co wpływa wiele czynników. Opłatę dystrybucyjną stałą możemy uznać za abonament, bo jest to kwota, która nie zależy od wielkości zużycia gazu.

Ile kosztuje gaz w lutym 2023?

W lutym 2023 r. ceny za paliwo gazowe w grupach taryfowych W, S i Z od 1 do 3 u jego największego dystrybutora w Polsce wynoszą:

  • Cena paliwa gazowego bez akcyzy: 20,017 gr/kWh.
  • Cena paliwa gazowego przeznaczonego do celów opałowych: 20,407-20,426 gr/kWh (w zależności od grupy taryfowej).
  • Opłata dystrybucyjna zmienna: od minimum 3,557 gr/kWh w grupie W3 do maksymalnie 6,766 gr/kWh w grupie W1 (w zależności od regionu)
  • Opłata abonamentowa: 3,3-121 zł/miesiąc (w zależności od grupy taryfowej).
  • Opłata dystrybucyjna stała: od minimum 4,31 zł/miesiąc w grupie W1 do maksymalnie 51,6 zł/miesiąc w grupie W3 (w zależności od regionu).

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.