Ile kosztuje ogrzewanie gazem płynnym? Cena gazu płynnego

2023-06-30 16:37
Zbiornik na gaz płynny
Autor: Mariusz Bykowski Zbiorniki na gaz płynny do kotłów mają zwykle pojemność 2700 litrów (wystarczy do urządzeń o mocy do 50 kW). Zbiornik można napełnić jedynie w 85%, co daje mniej więcej 2300 l propanu w fazie ciekłej, z czego można uzyskać około 580 m3 gazu. Zbiorniki ustawia się na gruncie albo zakopuje

Ile kosztuje litr gazu płynnego? Prosty kalkulator ogrzewania. Liczymy jaki jest koszt ogrzewania domu gazem płynnym. Dowiedz się, też jak dostać dopłatę do ogrzewania LPG? Koszt ogrzewania domu zależy nie tylko od tego, jak duże jest jego zapotrzebowanie na ciepło, ale też od wyboru źródła ciepła.

Dom możemy ogrzewać gazem. Do wyboru są kotły gazowe, które można zasilać gazem ziemnym z sieci, pod warunkiem jednak, że jest możliwość podłączenia się do niej, albo gazem płynnym ze zbiornika umieszczonego w pobliżu domu. Instalacja zbiornikowa (LPG) jest dobrą opcją na działce bez dostępu do sieci gazowej, a także jako tymczasowe rozwiązanie, gdy ma być ona doprowadzona w perspektywie kilku – kilkunastu miesięcy.

Ogrzewanie gazem płynnym. Zbiornik LPG

Po podłączeniu sieci gazowej większe zmiany w systemie grzewczym nie będą wtedy potrzebne, bo kocioł zasilany gazem płynnym po drobnej przeróbce może spalać gaz ziemny. W przypadku gazu płynnego wykonuje się instalację zbiornikową, która też wymaga zgłoszenia w urzędzie i sporządzenia projektu. Będzie w nim określona lokalizacja zbiornika LPG oraz przebieg przyłącza gazu. Zbiornik można kupić lub wydzierżawić. Trzeba znaleźć na niego dobre miejsce na działce. Powinien stanąć w bezpiecznej odległości od innych obiektów znajdujących się na własnej działce i sąsiednich posesjach. Musi być zapewniony do niego dojazd albo możliwość napełniania spoza terenu działki. Wyposażenie go w automatyczny monitoring zużycia gazu i poziomu napełnienia zbiornika będą pomocne w uzupełnianiu zapasu paliwa z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

To alternatywa dla tych, którzy chcą mieć wygodne ogrzewanie gazowe, ale nie mają możliwości podłączenia swojej instalacji do gazociągu. Nazywany gazem płynnym skroplony propan, którym mogą być zasilane kotły gazowe, jest dostarczany do odbiorców samochodami. Jego zapas trzeba przechowywać w typowym zbiorniku o pojemności 2700 l, który instaluje się koło domu (można go zakopać w ziemi).

Przeczytaj też: LPG ze zbiornika na działce. Formalności oraz montaż zbiornika i instalacji LPG

Cenami propanu rządzi wolny rynek, co sprawia, że nieustannie się wahają. Dystrybutorów gazu płynnego jest wielu, każdy może zaoferować dowolną cenę. Jednak żeby móc swobodnie wybierać dostawcę, trzeba mieć własny zbiornik, a to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Najwięksi sprzedawcy gazu płynnego oferują dzierżawę instalacji zbiornikowej, co pozwala uniknąć takiego wydatku, ale ceną za to jest związanie się z nimi długoterminową umową na odbiór paliwa. Wówczas w okresie jej obowiązywania można mieć zagwarantowaną stałą cenę gazu.Nie oznacza to jednak, że w ostatecznym rozrachunku wydamy mniej niż w przypadku zakupu własnego zbiornika - ceny gazu sprzedawanego w ramach takiej umowy zawsze były znacznie wyższe (nawet o połowę!) niż u niezależnych dostawców, więc po paru latach suma wydatków się zrównywała. Niektórzy dystrybutorzy gazu płynnego oferują możliwość rozliczania się z nimi według wskazań licznika mierzącego ilość zużytego gazu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wówczas nie płaci się z góry za większą ilość dostarczanego gazu LPG - faktury przychodzą regularnie za gaz, który został pobrany ze zbiornika w okresie rozliczeniowym – podobnie jak w przypadku korzystania z gazu ziemnego. O tym, kiedy należy uzupełnić zapas paliwa, decyduje dystrybutor, który monitoruje jego zużycie, więc sami nie musimy o tym pamiętać.

Gaz płynny - alternatywna forma ogrzewania domu

Cena gazu płynnego. Ile kosztuje litr gazu płynnego?

W sierpniu 2021 r. średnia cena propanu do celów grzewczych dostarczanego do zbiorników klientów wynosiła 2,33 zł/l. W okresie od października do grudnia propan kosztował już blisko 3 zł/l. W styczniu 2022 r. cena gazu płynnego spadła do 2,55 zł za litr, by gwałtownie podskoczyć w marcu (po inwazji Rosji na Ukrainę) - aż do 4 zł/l! Jednak w czerwcu i lipcu 2022 r. cena propanu do celów grzewczych wynosiła już mniej, średnio 3 zł za litr. Podobna cena obowiązywała też w połowie 2023 roku, jeśli był dostarczany do instalacji zbiornikowej dzierżawionej od sprzedawcy, z którym mieliśmy podpisaną umowę długoterminową. Jeżeli założymy, że gaz płynny kupimy w tej cenie, to po uwzględnieniu jego wartości opałowej (około 24 MJ/l w fazie ciekłej) oraz sprawności instalacji grzewczej z gazowym kotłem kondensacyjnym (na poziomie 95%) okaże się, że koszt ogrzewania domu propanem wyniesie 0,13 zł/MJ, czyli 0,47 zł/kWh.

Jak obliczyć koszty ogrzewania? Kalkulator ogrzewania

Do obliczeń kosztów ogrzewania domu potrzebne są następujące dane:

  • cena paliwa – jest zwykle podawana w złotych za jednostkę masy (paliwa stałe) lub objętości (paliwa płynne);
  • wartość opałowa paliwa – w MJ na jednostkę masy (paliwa stałe) lub objętości (paliwa płynne);
  • sprawność systemu grzewczego – zależy od wielu czynników, więc jej wartość jest orientacyjna, na przykład dla nowoczesnego kotła gazowego 90-100%, dla grzejników elektrycznych 100%.

Mając te dane, wystarczy wykonać proste działanie:

cenę paliwa dzielimy przez jego wartość opałową i przez sprawność

Trzeba przy tym zwracać uwagę na zgodność jednostek. Jeśli wynik w zł/MJ chcemy przeliczyć na zł/kWh, mnożymy go przez 3,6. Gdy wiemy już, jakie są koszty wytwarzania ciepła, potrzebna jest jeszcze wartość zapotrzebowania domu na energię do ogrzewania – znajdziemy ją w charakterystyce energetycznej. Jeśli w obliczeniach kosztów wytwarzania ciepła uwzględniliśmy sprawność systemu, to do dalszych obliczeń bierzemy pod uwagę zapotrzebowanie na energię użytkową. Mnożymy ją przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń i jednostkowy koszt wytwarzania ciepła dla wybranego systemu. Wynik to przybliżony roczny koszt ogrzewania domu.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu określone w kWh na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni wynosi orientacyjnie:

  • 170-200 kWh/m2 dla starszych nieocieplonych domów
  • 140-160 kWhm2 dla starszych, ale ocieplonych domów
  • 80-120 kWh/m2 dla domów budowanych obecnie
  • 50-70 kWh/m2 dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym (domy energooszczędne)
  • 10-15 kWh/m2 dla domów pasywnych

Zatem w przypadku domu o powierzchni 100 m2 budowanego obecnie, gdy jego jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 kWh/m2, roczny koszt ogrzewania gazem płynny kupionym w cenie 3 zł/l wynosi:

100 x 100 x 0,47 = 4700 zł

Jak dostać dodatek do gazu płynnego LPG

Gospodarstwa domu wykorzystujące do ogrzewania gaz LPG mogą w tym roku dostać dodatek do ogrzewania. Jednorazowa wysokość dopłaty jest dość niska - tylko 500 zł, w porównaniu z dofinansowaniem do innych paliw. Wniosek o wypłatę dodatku do gazu LPG należy złożyć w urzędzie gminy. Mamy na to czas do końca listopada. Pieniądze zostaną wypłacone przez gminę w ciągu miesiąca od dnia przyjęcia wniosku. Dowiedz się więcej: Jak dostać dopłatę do gazu LPG? Dla kogo jest dodatek do gazu płynnego i ile wynosi?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.